Son dakika haberi: 50 yaş üstü ve sağlıkçılar için 3. doz müjdesi

Son dakika haberi: 50 yaş üste ve sağlık çalışanları için 3. doz müjdesi geldi. Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada alınan yeni kararları duyurdu.

GİRİŞ 30.06.2021 20:12 GÜNCELLEME 30.06.2021 21:22
Bu Habere 99 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Yarın başlayacak yeni normalleşme öncesi Bilim Kurulu toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"SALGIN GÜNDEMİNDEN ÇIKIYORUZ"

Ülkemiz salgın hastalık gündeminden çıkıyor. Bu sözlerimin bir ümit cümlesi olmadığını bilmenizi isterim. Küresel salgının esaretinden kurtuluşunuzun ifadesidir. Aşılama programımız planlı ve her bir vatandaşımıza en konforlu şekilde aşıyı ulaştırmak üzere tam bir seferberlik hali ile ilerliyor. Günlük 1 milyonun üzerinde aşı ile nüfusunu en hızlı aşılayan ülkelerden biri konumundayız. 

50 MİLYON DOZ AŞI YAPILDI

Bugün itibariyle yaklaşık 50 milyon doz aşıya ulaşmış bulunuyoruz. İlk doz aşısını olan vatandaşlarımızla ikinci doz aşı zamanı gelen vatandaşlarımızın takvimleri birleştiğinde günde 1,5-2 milyon dolaylarında aşı yapıyor olacağız. 

Aşılarımızı ne kadar erken dönemde olursak milletçe salgından o derece erken kurtulmuş olacağız. Aydınlık yarınların bizim olduğunu artık hepimiz görüyoruz.

"ACELE ETMELİYİZ"

Daha önce de ısrarla sizleri bu son dönemeçte temkinli ve teyakkuzda olmaya davet etmiştim. Bildiğiniz gibi koronavirüs bir rNA virüsü ve çok kolay mutasyona uğruyor. Eldeki aşılar mutasyonlara karşı da belirli seviyelerde koruyucu görünüyor. Ancak mutasyonlara fırsat vermeden aşılamayı tamamlamak salgını durdurabilecektir. Delta varyantının yayıldığı ülkelerden aşılamanın da yüksek seviyede olduğu yerler var. Bu durum bizi uyarıyor ve aşı olmada acele etmeye davet ediyor.

50 YAŞ ÜSTÜ VE SAĞLIKÇILAR İÇİN 3. DOZ KARARI

Bilim Kurulumuz bugünkü toplantısında 3. Doz aşıların gerekliliği konusunda değerlendirmelerde bulundu. 

Buna göre 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3. Doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile 3. Doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 3. Doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. Doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı 3. Doz olarak yaptırabilirsiniz.

HASTALIĞI GEÇİRENLER İÇİN SÜRE 3 AYA İNDİRİLDİ

Bilim Kurulumuzun gündemindeki bir diğer konu ise hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımızın ne zaman aşı olacakları konusuydu. Bildiğiniz gibi hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra aşı hakkı tanımlanıyordu. Bugünden itibaren bu süre 3 aya indirilmiştir. Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra olabileceklerdir. Bu durumun mevcut antikor seviyesini ve koruyuculuğu önemli ölçüde artıracağı değerlendirilmiştir.

BİONTECH İÇİN YENİ KARAR

Elde edilen yeni veriler ışığında Biontech aşısının ilk dozunu olan vatandaşlarımızın ikinci dozlarını 4 hafta sonra olabilecek şekilde randevu almaları uygun bulunmuştur.

"SAYGISIZLIK, DEVLETİMİZE GÜVENSİZLİK"

Aşı tedariki konusunda yapılan bazı değerlendirmelerin somut gerçekle hiç ilgisinin olmadığını üzülerek izliyoruz. Birileri aşı almaktan vazgeçtiği için Türkiye’nin aşıya ulaştığını iddia etmek en hafif ifade ile emek verenlere saygısızlık, devletimize güvensizliktir. Kimsenin buna hakkı yoktur. 

9 aydır aşıya en doğru koşullarda ulaşmak için gayret eden bu devletin kurumlarıdır. Üretilmiş ve güvenilirliğini ispat etmiş her aşı ile ilgilendik ve yakından takip ederek en uygun şartlar ve doğru koşullarla ülkemize getirmeye gayret ettik. 

Bu hizmetler elbette bizim sorumluluğumuz ve görevimizdir. Görevimizi yapmış olmak sebebiyle iltifat beklemiyoruz. Her bir eleştirinin de haklı bir tarafı olabilir diye düşünerek çalışmalarımızı gözden geçiriyoruz. Ancak, asılsız iddialar ile vatandaşımızın devletimize olan güveninin sarsılmasına müsamaha gösteremeyiz. Bu devlet gücünü ispata muhtaç olmayacak kadar büyük ve güçlüdür. Bu güce güvenin derken bu özgüvenle sesleniyoruz.

Son günlerde aşı karşıtlığı konusu sıcak şekilde gündemde tutulmaya çalışılmaktadır. Çocukluk çağı aşılarında ülkemiz %98 gibi bir aşılama oranına sahiptir. Böyle bir ortamda aşı karşıtlığından bahsetmek sadece küçük bir zümreyi cesaretlendirmeye yarar. 

AŞI İÇİN TEREDDÜT YAŞAYAN VATANDAŞA ÇAĞRI

Aşıya karşı olmayan ama aşı olmakta tereddüt eden vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum; Siz tereddüt eder ve geri durursanız bir kişi eksik kalacağız ve her bir eksiğimiz bizi toplumsal bağışıklık hedefimize ulaşmakta geciktirecektir. Aşıyı olan vatandaşlarımız olumlu tecrübelerini paylaşarak tereddüt yaşayan vatandaşlarımızı rahatlatmalı. 

"YOLUN SONUNA YAKLAŞTIK"

Emin olunuz, salgın koşulları altında geliştirilen tüm aşıları büyük bir hassasiyet ve titizlikle inceleyerek ülkemize getiriyor ve kullanıma alıyoruz. Bizler sizin adınıza bu tereddüdü yaşayıp ikna olduk ve inandığımız aşıları ülkemizde kullanıma sunduk.

Yolun sonuna yaklaştık. Elbette daha iyisini yapabilirdik. Fakat bilmenizi isterim ki zor günlerde büyük işlerin üstesinden birlikte geldik. Birlikte sabrettik, birlikte mücadele ettik ve zafere birlikte yürüyoruz. Salgına son darbeyi vuracak olan, aşı ile toplumsal bağışıklığı elde etmektir. Her bir vatandaşımız diğerlerinin aşı olmasını beklemeden aşısını olmalı ve toplumsal bağışıklık hedefinde mücadeledeki yerini almalıdır.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 99
 • SAĞLIKCI 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım iki ay daha aşı kampanyası yapın sonra vurulmayanlar vurulmak isterse eczanelerden ücretini ödeyerek vurulsun ve vurulmayanlar kamu ve toplum bölgelerine alınmasın kahvede bile oturamasın
  Cevapla
 • hasan 2 ay önce Şikayet Et
  asi korumuyor mu ?her ay asi mi olunacak.garip durum
  Cevapla
 • Burak 2 ay önce Şikayet Et
  Korumuyor kardeşim kim diyor koruyor diye ? Aşı olanda taşıyıcı. Madem koruyor neden o zaman yabancı ülkelerin medyaları bu aşının yan etkileleriyle çalkalanıyor ? Neden RTL.De ölenlerin içinde bir sürü aşıdan ölenler de var diye haber yapıyor ? Bakıyorum da şöyle bizim medya dışında tüm dünya yan etkileri konuşuyor, bir sürü profesör ekranlara çıkıp zararlarını anlatıyor bu bir aşı değildir aşı olmaya aday bir sıvıdır diyor ama sadece bizim ülke aşı da ısrar ediyor.
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Sayin bakanım faz 3 çalışmasında asilar 6 ay oldu onlara 3.doz asi ne zaman yapılacak.
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Sağlık Bakanı mRNA aşılarının uzun vadeli sonuçlarını bilmiyoruz dedikten sonra değişen ne oldu ki mRNA aşıları yapılmaya başlandı ? Ayrıca Uğur Şahin neden Almanya’da verdiği röportajda bizim aşı olmamıza izin verilmiyor dedi ?
  Cevapla
 • Ercan arikan 2 ay önce Şikayet Et
  Yakinda seyyar asicilarda turer eskiden seyyar sunnetciler vardi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
3 yıl sonra ülkeye döndü! Çılgın kutlama!
Başkan Erdoğan'dan ABD'ye terör tepkisi! S-400, F-35 resti!