CHP'li belediyeler reklama boğdu! Milyonluk kıyak

Yazılı basın 2020 yılı reklam kullanım verilerine göre, CHP'li belediyeler 2020 yılında ulusal baskıda net satış ortalaması 50 binin altında olan gazeteleri reklama boğdu.

CHP'li belediyeler reklama boğdu! Milyonluk kıyak
CHP'li belediyeler reklama boğdu! Milyonluk kıyak
GİRİŞ 12.07.2021 18:03 GÜNCELLEME 12.07.2021 18:03
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Yazılı basın 2020 yılı reklam kullanım verilerine göre, CHP'li belediyeler 2020 yılında ulusal baskıda net satış ortalaması 50 binin altında olan Birgün, Cumhuriyet, Yeniçağ, Karar gibi CHP ve ittifakının yandaşı gazetelere tüm gazetelerde kullanılan ilanların yüzde 56'sını verdi. Gazetelerde yayınlanan CHP'li belediyelerin reklamlarına ilişkin veriler, tüm CHP kaynaklarının tek bir merkezden dağıtıldığını ortaya koydu.

PARA CHP'DEN YALAN MEDYADAN

Kantar Medya – Adex Basın Ölçüm Araştırması sonuçlarına göre, CHP'nin elindeki tüm belediyelerin senkronize ve özel bir denge gözetilerek CHP yandaşı gazetelere reklam dağıttığı belirlendi. Bu arada reklamlardan aslan payını alan gazetelerin, özellikle CHP'nin piyasaya sürdüğü yalanları organize bir biçimde manşetlerine taşıyarak yalan terörüne çanak tutanlar olması dikkat çekti.

6 BİN BİLE SATMAYAN BİRGÜN İLK SIRADA

Reklam alanı birimi, sütun-santim (sütunXCm) olarak ifade edilen yazılı basın verilerine göre, 2020 yılında CHP'li belediyelerin en çok reklam verdiği gazete, tirajı 6 bini bile zor bulan Birgün çıktı. Ulusal baskıda net satışları 50 bini bile bulmayan Birgün, Cumhuriyet, Karar ve Yeniçağ gazeteleri CHP'li belediyelerin reklam pastasından en büyük payı alırken, bu dört gazeteye tüm gazetelerin kullandığı ilanların yarısından fazlası verildi. 2020 yılı toplam sıralamada ilk üçü Birgün, Cumhuriyet ve Karar aldı.BİRGÜN-CUMHURİYET-KARAR-YENİÇAĞ AYRICALIĞI

Veriler CHP'li belediyelerin Birgün, Cumhuriyet, Karar ve Yeniçağ'a rekor düzeyde ilan verdiğini gösteriyor. Bu dört gazetede yayınlanan CHP'li belediye ilanları 87 bin 667 santime ulaşmış. Sözcü ve Korkusuz gazetelerinin 2020 yılı CHP'li belediyelerden aldığı ilanın toplam santimi ise 12 bin 69. Milli Gazete de CHP'li belediyelerden ciddi oranda destek buldu. 2020 yılında Milli Gazete'ye 6471 sütun santim ilan verildi. CHP'li belediyelerin ulusal gazetelere verdiği toplam reklamın yüzde 68'e yakını CHP yandaşı gazetelere gitti.OKUNMAYAN, SATMAYAN GAZETELERE MİLYONLAR MI AKITILIYOR?

CHP'li belediyeler üzerinden kamu kaynaklarının aktarıldığı gazetelerin ne tiraj başarısı var, ne de belli bir etkinliği. Adını bile çok kişinin bilmediği gazeteler, belediyelerdeki kamu kaynakları ile kollanıp zenginleştiriliyor. CHP ve ittifakını destekleyen gazetelere görülmemiş düzeyde reklam verip, eleştiren gazeteleri yok saymak, tamamen CHP yandaşı bir medya amaçlandığını, medyada politik ve tek sesli bir düzen istendiğini ortaya koyuyor.

HANGİ CHP'Lİ BELEDİYE NE KADAR REKLAM VERDİ?

CHP'nin yönetimindeki belediyelerin elindeki kamu kaynaklarının 2020 yılında CHP medyası için nasıl yağmalandığı Kantar Medya verileriyle bir bir ortaya çıktı.

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulusal baskıda net satış ortalaması 6 bin olan Birgün'e gazetelerde kullandığı ilanların yüzde 28'ini verdi. Birgün'ün 2020 yılı toplam sütun santim oranı 4887. Yeniçağ 2187, Karar 1103. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gazetelere verdiği ilanların yüzde 47'si Birgün, Yeniçağ ve Karar gibi CHP yanlısı gazetelere gitti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca yerel gazete Gözlem'e 2820 sütun santimle toplam reklam pastasının yüzde 16'sını ayırdı.CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2020 yılındaki gazetelere sütun santim üzerinden verdiği ilan rakamlarına bakıldığında, aslan payı tamamen CHP gazetelerine gitmiş. Gazetelere verilen ilanların yüzde 79'u tamamen CHP destekçisi gazetelerin olmuş. Cumhuriyet 2372, Sözcü 2115, Milli Gazete 1962, Yeniçağ 1944, Karar 1890, Birgün 1827, Korkusuz 1638 toplam sütun santim ilan almış. İBB, net satış ortalaması 6 bin olan Birgün'e ve net satış ortalaması 25 bin seviyesindeki Cumhuriyet'e gazetelerde kullandığı ilanların yüzde 24'ünü aktarmış.CHP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin de kamu kaynakları yine CHP yanlısı gazetelere dağıtılmış. Gazetelere verilen ilanların yüzde 76'sı tamamen CHP destekçisi gazetelerin olmuş. 25 bin satan Cumhuriyet 1520 sütun santimle yüzde 18'lik bir ilan payıyla ilk sırada yer alırken, 1240 sütun santimle Karar, 1145 sütun santimle Yeniçağ, 1107 sütun santimle 6 bin satan Birgün aslan payını alan yandaş gazeteler olarak dikkat çekti.

KAYNAK: TAKVİM
YORUMLAR 75
 • ..... 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar bermuda şeytan üçgeni - 3 maymunlar
  Cevapla
 • Vatandaş 34 1 yıl önce Şikayet Et
  Üç şeytan bir araya gelirse samanlık duman olur ah ah saftirik müslüman kardeşim diyelim yoksa gafil mi üçkuruş soğan patetese memleketi sattınız ecdat aç susuz cepheden cepheye koştu güzel yurdumu kurtarmak için..yazıklar olsun..aldığınız hizmet ve emeklere iki yakanız bi araya helmesi
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Demirören grubu fazla bulaştı siyasete. Set çekmek lazım işlerine
  Cevapla
 • Çiçek. 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu degirmenin suyu nerden geliyor halka hizmet nerde para nerelere gidiyor baaaak
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  kahrolsun chpkk dhkp mlkp tikko fetö vb terör örgütleriyle birlikte ülkeyi abd ye dış güçlülere teslim etmek isteyen vatan hainlerine tapınakçıların çocuklarına fırsat vermesin inşallah tapınakçıların elemanları çöp çamur çukur yolsuzlukla ahlaksızlıkla bir yere varamazsın chpkk dhkp
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Kurum'dan CHP'li Tunç Soyer'e: Örtme çabanız boşadır
Bakan Kurum duyurdu: Kira desteği yüzde 30 artacak