Pervin Buldan'dan Millet İttifakı'na iki uyarı! HDP'den yeni ittifak çıkışı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi "2023 seçimlerinde HDP'ye biçilen rol" adlı köşe yazısında, HDP'li Pervin Buldan'ın yaptığı açıklamaları hatırlatarak, Buldan'ın üçüncü bir ittifak önerisini değerlendirdi.

Pervin Buldan'dan Millet İttifakı'na iki uyarı! HDP'den yeni ittifak çıkışı
Pervin Buldan'dan Millet İttifakı'na iki uyarı! HDP'den yeni ittifak çıkışı
GİRİŞ 26.07.2021 08:39 GÜNCELLEME 26.07.2021 08:58
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

2023 seçimlerinde dikkatle izlenmesi gereken siyasi partilerden biri de HDP.

HDP'nin üçüncü bir ittifak mı oluşturacağı yoksa Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayına mı destek vereceği sorusu, seçimin kaderi açısından belirleyici olacak.

O nedenle HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın 2023 seçimlerine yönelik değerlendirmelerini dikkatle takip ediyorum. Siyaset yapıcılarının da Buldan’a kulak vermesi gerektiğine inanıyorum.

HDP’DEN İLK UYARI

Pervin Buldan kısa bir süre önce, Millet İttifakı’na, "Günah bizden gitti" anlamında bir mesaj göndermişti. Ardından da 2023 seçimlerinde beklentiniz gerçekleşmezse kimse bizden bilmesin diye bir çıkış yapmıştı.

Pervin Buldan, "İstanbul seçimlerinde İzmir, Ankara, Mersin, Antalya seçimlerinde desteklediğimiz Demokratik Güç Birlikleri elbette ki önemliydi. Ancak bundan sonraki süreçlerde hiç kimse bizden aynı tavrı beklemesin. Aynı tavrı göstermeyeceğimizi herkes artık bilsin ve bilmelidir" demişti.

MİLLET İTTİFAKI’NA UYARI

Uyarıları pek anlaşılmamış olmalı ki Pervin Buldan ikinci açıklamasının dozunu yükseltti.

"Millet İttifakı’ndan size herhangi bir katılım çağrısı oldu mu?" sorusuna, "Ne onlardan böyle bir çağrı geldi, ne bizde böyle bir heves var. Buna ihtiyacımız da yok. Parlamento seçimlerinde yüzde 10 seçim barajı gibi bir sorunumuz yok" diye karşılık verdi.

BİRLİKTE FOTOĞRAF BİLE VERMİYORLAR

Millet İttifakı’ndan HDP’ye bırakın resmi çağrı yapmayı, birlikte fotoğraf bile vermiyorlar. HDP Eş Genel başkanı Mithat Sancar’ın CHP’yi ziyaretinde Kılıçdaroğlu ortak basın açıklaması yapmadı. Sancar’la birlikte fotoğraf vermedi. Oysa Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Temel Karamollaoğlu ile görüşmeden sonra Kılıçdaroğlu pek mutlu ve mesut fotoğraflar çektirmişti.

AKŞENER-HDP GERİLİMİ

İYİ Parti ise HDP’nin görüşme talebine yanıt bile vermedi. HDP’yi PKK’nın siyasi uzantısı olarak gördüklerini ifade eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "HDP seçimlere ayrı bir parti olarak girmeli" demişti.

Yerel seçimlerde HDP, batıda aday çıkarmayarak Millet İttifakı’na destek vermişti. HDP’nin desteğiyle muhalefet İstanbul başta olmak üzere Ankara, Adana ve Antalya’da seçimleri kazanmıştı.

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK

2023 seçimlerinde ise HDP’nin Türkiye İşçi Partisi başta olmak üzere sol bileşenlerle üçüncü bir ittifak oluşturması öngörülüyor. Seçim barajı sorunu olmayan HDP’nin seçimlere ayrı girerek, AK Parti’ye gidebilecek Kürt oylarını engellemesi öngörülüyor.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise muhalefete yeni bir ittifak modeli önerdi.

Buldan, "Mevcut Cumhurbaşkanlığı yerine bu ülkeyi en demokratik şekilde kim yönetecekse, ama bunun içerisinde bizim de olacağımız, HDP’nin temsilcilerinin de olacağı yeni bir yönetime ihtiyaç var. Eğer bir güç birliği olacaksa tekrar, bunun içerisinde elbette HDP’nin, Kürtlerin de temsilcilerinin olacağı yeni bir şeye ihtiyaç var" dedi.

HDP MODELİ

Bu yeni şey ne?

Daha önce Selahattin Demirtaş’ın açıklayıp sonra işi espriye vurduğu, Pervin Buldan’ın ise silüetini gösterdiği bir model bu.

Bunun için

1- HDP Millet İttifakı’na girmeyecek.

2- HDP’nin etrafında üçüncü ittifak kurulacak. Böylece Kürt oylarının Erdoğan’a gitmesi önlenecek.

3- Bunun karşılığı olarak HDP’ye yönetimde temsil imkânı sunulacak.

PÜF NOKTASI

Bu işin püf noktası ise, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı göstermemesi olacak. Erdoğan’ın karşısındaki adayı destekleyecek olan HDP; seçim kazanıldığı taktirde yönetimde temsil edilerek ödülünü alacak.

ROL PAYLAŞIMI

HDP’ye biçilen bir rol var. Rol paylaşımı yapılmış, Pervin Buldan onun zeminini hazırlıyor. Buna kimi "İstanbul modeli" diyor kimi "Ekrem İmamoğlu Cumhurbaşkanı adayı, HDP yönetime" formülü olarak tanımlıyor.

YORUMLAR 26
 • mazlum 1 yıl önce Şikayet Et
  arkadaş anlaşılır gibi değil hükümetin güneydoğu ve doğuya yaptığı hizmeti vatikana yapsa papa kelim-i şehadet getirir Müslüman olurdu bu kadar hizmete karşılık hala hdp diyorlar ALLAHcc akıl fikir versin
  Cevapla
 • Yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  Kürt’lere Güveniyorum Artarak Giden Akp Sempatisi var...
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  üç partide itifak yapıp akp yi devireceğinizi mi sanıyorsunuz vatandaşa güven verin önce inandırın iotan edin zikzaglar çizmeyin millet şu an iktidar dahil hiçbir partiye güvenmiyor güveneceğini liderler partiler arıyor
  Cevapla
 • Temel 1 yıl önce Şikayet Et
  Üç hayın bir arada vatanı bölüp parçalamak İçin Ellerin den ne gelirse onu yapacaklar ama bu millet asilmilettir on lara ön ce ALLAH sonrada bu millet fırsat vermez
  Cevapla
 • Erdo 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah sizi birbirinizden buldursun. Bir Erdoğan düşmanlığıdır gidiyor, beyinler, hesaplar o kadar küçük ki. Bu dünya kimseye kalmayacak, ne Erdoğan'a, ne size, ne de bize. Derdiniz, bu ülkeyi yüceltmek, dünyanın sayılı devletleri arasına girmek olmalı. Lütfen hainliği bırakın adam gibi siyaset yapın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir ülke alarma geçti! 20 bin kişi ölebilir!
İran, Irak'taki karargahları İHA ve füzelerle havaya uçurdu! O anlar paylaşıldı...