TBMM Başkanı Şentop'tan 'Tunus' açıklaması!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tunus'ta Cumhurbaşkanı'nın Başbakan'ı görevden almasına tepki gösterdi.

TBMM Başkanı Şentop'tan 'Tunus' açıklaması!
TBMM Başkanı Şentop'tan 'Tunus' açıklaması!
GİRİŞ 27.07.2021 21:13 GÜNCELLEME 27.07.2021 21:55

TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"(Tunus'taki gelişmeler) Anayasayı askıya alabilmek gibi bir durum söz konusu olamaz. Başbakanın görevden alınmasında cumhurbaşkanına tanınmış yetki yok. Bizim arzumuz Tunus halkının hak ettiği şekilde, kendi iradesiyle, Anayasal düzenin ve hukuk kurallarının işlediği bir yönetimle yönetilmesidir. Anayasa'daki tasarımı itibariyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kendisinden kaynaklanan bir sorun yok. Sistemin temel özelliği hükümeti doğrudan halkın seçmesi" 

TUNUS'TA NE OLMUŞTU?

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz Pazar günü akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla, Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi azlettiğini ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

Said ayrıca kendisini Başsavcı ilan ederek yargının alanına da müdahale etmişti.

Hükümete yönelik bu darbe girişiminin ardından askerler, Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ve beraberindeki milletvekillerini Meclise almamıştı.

Cumhurbaşkanı Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın "darbe" olduğunu vurgulamıştı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bu fırsatı sakın kaçırmayın! Aşı olana gram altın
Okulda dehşete düşüren anlar! Oğluyla kavga eden çocuğa dehşeti yaşattı