Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamalar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan; orman yangınları, sel felaketi, yüz yüze eğitim, Türkiye'ye mülteci akını iddiası gibi birçok konuda açıklama yaptı.

GİRİŞ 11.08.2021 22:03 GÜNCELLEME 12.08.2021 10:17
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki konulara ilişkin çok önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

 • Karadeniz'de sel | Zorda kalınmadıkça karayolları tercih edilmesin, heyelan olabilir. 
   
 • Yangınlarla mücadele | Dünyada en kısa sürede müdahale eden ülkeyiz.
   
 • Afganistan'daki durum | Taliban'ın liderini kabul etme durumum olabilir. 
   
 • Mülteci akını iddiası | Herkes şunu da bilsin ki, Türkiye yol geçen hanı değildir.
   
 • Fındık alım fiyatı | Giresun kalite fındık 27, Levant kalite fındık 26,5 lira.
   
 • Yüz yüze eğitim | Pazartesi günü görüşeceğiz, ikna olursak 'hayırlı olsun' deriz.
   
 • Sosyal medya düzenlemesi | Manipülasyonun bini bir para. Gereğini ödeyecekler.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle: 

BATI KARADENİZ'DE SEL VE TAŞKIN

Sel bölgesinde zorda kalınmadıkça karayolları tercih edilmesin, heyelan olabilir. 

YANGINLARLA MÜCADELE

Helikopter sayısı 18'den 39'a çıktı. şu an 60'a yaklaştı.

Şu an dünyada yangına en kısa sürede müdahale eden ülke konumundayız. 

'MÜDAHALE YETERSİZ KALDI' ELEŞTİRİLERİ

Her şey dört dörtlüktür iddiasında bulunamam. Yangınla mücadele ederken bütün imkanlarınızı seferber ediyorsunuz. 

Yetersiz kalmanın tanımı nedir? 6 bakanım her an oradaydı. Tüm itfaiye ekibimiz oradaydı. AFAD, Kızılay... Tüm kurumlarımızı orada oldu. Bakan yardımcılarım oradaydı. Bunu söyleyenlerin kendileri nereden izlediler? 

İlk defa kullanmaya başladığımız insansız hava araçları sayesinde 12 saniyeyi buldu. Yangının şiddetini ciddi manada düşürdük.

Bunu söyleyenler acaba burada nasıl bir zaman yapıldı? bunu biliyorlar mı? Hayır. Biz bütün ekibimizle, kahramanlarımızla başarılı olduğumuza inanıyoruz.

"HEDEF, 1 YIL İÇİNDE İNŞAATLARI BİTİRMEK"

Daha ilk günde zarar tespit komisyonlarını devreye soktuk. Valilerle birlikte çalışmalara başladılar. Bir taraftan da durumu kritik olan vatandaşlarımıza Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız gerekli yardımları yaptı. Bizim programımız bir ay içerisinde inşşaatların başlatılması yönünde talimat vermekti. TOKİ işi üstlendi, 1 ay içinde inşaatlarımıza başlayacağız. Hedef, 1 yıl içinde inşaatları bitirmek. Yanan konutları en uygun şekilde yapıp bitirmek. Bu konuyla ilgili olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız adımlarını attı.

Ahırlı evlerin planlamasını da bakanlığımız yaptı. İlk etapta buna 50 milyon ayırıldı. 'Ben kiraya çıkarabilirim, ev bulabilirim' gibi talepleri olan varsa kira yardımı yapıyoruz. Kiraya çıkabilirsiniz. Mobilyasını, beyaz eşyasını da almak suretiyle onları oraya yerleştirmek konusunda kararlıyız.

"YANAN ORMANLARIMIZ KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAK"

Anayasa'nın 169. maddesi çok açık; yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir. Yapılandırmaya gidemezsiniz. Yanan orman yerlerini nasıl ağaçlandırdığımız ortada. Hızla ağaçlandırma faaliyetlerine bir defa başlayacağız. 19 yılda 5,5 milyar adet ağaç diktik. Aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Yanan ormanlarımız küllerinden yeniden doğacak. Bunlar ne kadar ağaç dikti? Sizin belediyeleriniz ne kadar ağaç dikti? Siz bunun hesabını verin. İBB Başkanlığı yaptım. Biz geldik, süratle ağaçlandırdık. Üstelikte fidan değil yetişmiş ağaçlarla ağaçlandırdık. 6 ay içinde İstanbullular şaşırdı. Su da yoktu İstanbul'da. Suya da kavuşturduk.

Geleceğe Nefes projemizle orman alanlarımız genişlettik, yeni alanlar oluşturduk. Buna aynı şekilde devam edeceğiz.

"ŞU ANDA AFAD BİR BAKANLIK GİBİ ÇALIŞIR HALDE"

Bakanlık dediğiniz zaman; çok büyük işler yapar anlamına gelmez. Kurumların güçlü olması önemli. AFAD, bir bakanlık gibi çalışıyor. İçişleri Bakanlığına bağlı. Yönetim güçlü olunca, çok iyi işler yapabiliyorsunuz. Doğru planlama ve yönetimin tek çerçevede yapılması için bu sürece devam ediyoruz. Bu işi yürütüyoruz, herhangi bir sıkıntı yok. AFAD, bundan sonra çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam eder.

'SANATÇILAR GİRİŞİMİ' İSİMLİ GRUBUN BİLDİRİSİ

Meclis'in açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum.

Kurumlarımızın ve görevlilerimizin fedakarlıkla yürüttüğü yangınla mücadelemize gerçek dışı bilgi ve haberlerle leke sürmeye çalışıyorlar. Manipülasyonun bini bir para.

Hiçbir dijital mecra hukuktan azade değildir. Gereğini ödeyecekler. İtibar suikastı, hedef gösterme... Ne ararsan bunlarda var. Biz de bunların takipçisiyiz. Planlı bu kampanyalarla halkımız tahrik edilmeye çalışıyor. Ekşi Sözlük... Bayağı ekşi! 

TÜRKİYE'NİN AFGAN GÖÇMEN POLİTİKASI

Afganistan durumu biraz farklı. Biz şu anda gerek İran kapısından, gerek Irak'tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Bu duvarlar düzensiz göçün ülkemize girişini engellemek için. Çok da fazla kalmadı. Tamamıyla sınırlarımız bu duvarlarla örülüyor. 

Herkes şunu da bilsin ki, Türkiye yol geçen hanı değildir. Bütün bunları biz ölçüyoruz, adımlarımızı ona göre atıyoruz. Sosyal medyada birilerinin abarttığı şekilde sınırlarımızdan düzensiz göç akını yok. 

YENİ SEÇİM SİSTEMİ VE SEÇİM BARAJI

Arkadaşlarımız MHP ile konuyu çalışıyor. 

(Yeni anayasa) Devlet Bey'e bu hazırlığımızı takdim edip, bu çalışmamızı istiyorum ki çok daha güzel bir noktaya taşıyalım.

Muhalefet partilerinden, somut anayasa metinlerini bir an önce milletimizin önüne koymalarını bekliyoruz.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Müjdeyi pazartesi günü yapacağımız Kabine Toplantımızda müzakere edeceğiz.

Yüz yüze eğitime geçebilmek, Mahmut Bey hazırlıkları bu yönde yapmışsa, ‘okulları açalım’ diyorsa, biz de Kabine olarak bu işe ikna olursak ‘hayırlı olsun’ deriz.

Çocuklarımız okullarına hasret kaldılar.

EKONOMİDEKİ TEDBİR VE DESTEKLER 

Bu yıl ilk çeyrekte yakaladığımız yüzde 7'lik seviye, yılı gayet iyi seviyede kapatacağımızın göstergesidir.

İşsizlik rakamları yaklaşık 2-2,5 puan daha düştü. Bu da neyi gösteriyor? İşsizlikte de Türkiye şu anda olumlu istikamette ilerliyor.

İhtiyaç sahibi her kesimin yanında yer almayı sürdüreceğiz.

YKS'DE BARAJIN DÜŞMESİ

Gençlerimize tercih süresinde ek yerleştirme daha yapılması kararını aldık. Bu onlara çok büyük bir imkan sağlıyor. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 55
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  İstanbulda başakşrhir konutları ilkitelli köyiçi arası hürriyet bulvarı çıkışında kapıları olan AYMAKOP SİT. SARAÇLAR SİT. ÇORAPÇILAR SİT ve yan kapısı dahil, BAŞAKŞEHİR KONUTLARINDAKİ HER 3 DEMİR VE DÖKÜM SİT dolu dolu afgan çalışıyor, ikitelli köyiçi ve olimpiyat stadyum çevresi gecekondularda toplu yaşıyorlar AKŞAM 7 SABAH 7 GİDİN GÖRÜN .
  Cevapla
 • RIZA TURAN DAŞKIN 2 yıl önce Şikayet Et
  TÜRKİYE GEÇİLMEZ BAYRAĞIMIZ AY'YILDIZ SANCAĞIMIZ AKPARTİ TEŞKİLATIDIR BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN # ERDOĞAN ÖNDERİMİZ İLE BERABERİZ#. c
  Cevapla
 • Sevda 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim yar ve yardımcınız olsun ins Başımızdan eksik etmesin sizi .Chpkk ya Rabbim fırsat vermesin.Kurban olurum sana reisss
  Cevapla
 • emin 2 yıl önce Şikayet Et
  prometerden okumaya ne zamandır açıklama deniyor. sorular belli cevaplar belli. kuzuyla ilgili soru var mı yok. faizle ilgili yok. işsizlikle ilgili yok.
  Cevapla
 • gerçekçi 2 yıl önce Şikayet Et
  sayın başkanım küresel deccal ailelerin ormanlarımızı 12000 adet olan starlink uydularına montajlı lazerlerle ile hiç bir kimseye nesneye görünmeden yakıldığını görmüyorsunuz
  Cevapla
 • Özgür 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen aynen milyarlarca doları bizim ormanlarımızı yakmak için harcadılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BMGK Gazze gündemiyle toplanıyor... AB ve Rusya'dan peş peşe açıklamalar
Bakan Yumaklı'dan et fiyatlarıyla ilgili açıklama: Bunun adı fırsatçılıktır