Türkiye ve Sırbistan arasında karşılıklı aşı sertifikası anlaşması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistanlı mevkidaşı Nikola Selakoviç’le düzenlediği ortak basın toplantısında, "Covid-19 aşı sertifikalarını karşılıklı olarak tanıdık. Karşılıklı turist sayısını artıracağız" dedi.

Türkiye ve Sırbistan arasında karşılıklı aşı sertifikası anlaşması
Türkiye ve Sırbistan arasında karşılıklı aşı sertifikası anlaşması
GİRİŞ 31.08.2021 17:03 GÜNCELLEME 31.08.2021 17:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Sırbistanlı mevkidaşı Nikola Selakoviç’le düzenlediği ortak basın toplantısından öne çıkan açıklamaları;

AFGANİSTAN

Tahliyeler ve havalimanının işletilmesi söz konusu, teknik kısımlar haricinde bazı durumlar da söz konusu. DEAŞ'ın saldırılarını da gördük, insani durum konusunda, açlık konusunda sıkıntı var. İnsani yardımları ulaştırırken onların güvenliğinin sağlanması da önem arz ediyor. Diğer taraftan göç krizi var, yeni bir göç krizinin olması muhtemel. Düzensiz göçün engellenmesi için alınması gereken tedbirleri de konuştuk

KARŞILIKLI AŞI SERTİFİKASI. 

İkili ticaret hacmimiz artıyor, bizim lehimize biraz açık var ama buradaki yatırımlarla açığı kapatmaya çalışıyoruz. Yatırımlarımız, 250 milyon dolara ulaştı. Covid-19 aşı sertifikalarını karşılıklı olarak tanıdık, bunun orta vadede turizme etkisi olacak. Karşılıklı turist sayısını artıracağız. Batı Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımız araçlarıyla Türkiye'ye geliyor. Niş bölgesinde bir temsilcilik açarak Türk ve Sırp yetkililere yardımcı olacağız.

Yeni Pazar'daki Başkonsolosluğun açılması ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır, ikili dostluğumuzun da nişanesidir. Türk iş adamları Sırbistan'da olmaktan, yatırım yapmaktan ve altyapı projelerinde yer almaktan memnunlar. Sırbistan'daki Türk yatırımcıların varlığı bizi çok memnun ediyor, Sırp piyasasında Türk yatırımlarının büyük önemi var. 

YORUMLAR 2
  • erdem 2 yıl önce Şikayet Et
    bakanım şu gurbetçilerede yaptıkları zulümleride bir görüşseydiniz ne olur
    Cevapla
  • Mahlası Gizli 2 yıl önce Şikayet Et
    Sandım ki Suudi Arabistan ile o kadar mutlu oldum bir anlık…
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bayraktar AKINCI’dan ÇAKIR’la tam isabet
İsrail Lübnan'a kara harekatına hazırlanıyor