CHP İstanbul'da İmamoğlu -Kaftancıoğlu'na şoku kimler yaşattı

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, medyada pek yer almayan CHP İstanbul İlçe teşkilatlarındaki seçimlere değinirken Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İl başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun devre dışı bırakılmasına dikkat çekti.

CHP İstanbul'da İmamoğlu -Kaftancıoğlu'na şoku kimler yaşattı
CHP İstanbul'da İmamoğlu -Kaftancıoğlu'na şoku kimler yaşattı
GİRİŞ 31.08.2021 20:03 GÜNCELLEME 31.08.2021 20:14
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Mahmut Övür, bugün Sabah'ta yer alan köşe yazısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 11 yıl sonra ve bütün ekonomik zorluklara rağmen Türkiye'ye "tek başına CHP iktidarı" vaat edemediği gibi, "tek adam" olduğu partiyi de siyaset üretmeden "savrulmalarla" yönetitiğini, bunun da parti içindeki iktidar kavgasının bitmediği anlamına geldiğini belirterek "Hâlâ CHP içinde birkaç grup var ve onlar arasında çok değil bir hafta önce yazdığım gibi; "Büyük Kavga" yaşanıyor." dedi. 

Mahmut Övür, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi belediyeciler ile belediyeci olmayan Oğuz Kaan Salıcı, Engin Altay, Bülent Tezcan ve Özgür Özel gibi siyasetçiler arasında 2023 sonrasına ilişkin "Parti kime kalacak?" kavgası yaşandığına dikkat çekerek diğer taraftan da hem İmamoğlu-Kaftancıoğlu arasında hem de Erdoğan Toprak ile Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi gibi belediye başkanları arasında "yereli" kaptırmamak kavgasının yaşandığına dikkat çekti. 


Övür yazısında Sultanbeyli ve Ümraniye ilçe kongreleri geçen pazar günü yapıldığını hatırlatarak "CHP'yi sütliman göstermek isteyen fondaş medya ne o kongrelerdeki kavgayı gördü, ne de "kayyum" atanan Anadolu illerinde yaşanan kargaşayı.
Oysa bir hafta önce İstanbul'daki CHP ilçe yönetimlerinin zorla istifa ettirildiğini yazmış ve "Büyük Kavga" beklendiğini işaret etmiştik. Dediğimiz gibi de oldu. CHP'de büyük bir kavga yaşandığını Ümraniye ve Sultanbeyli ilçe kongreleri gösterdi. Arkası da gelecek. Sırada başka ilçeler de var.
" dedi.

CHP İstanbul'da  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun güçlü görünen iki isim olduğunu dile getiren Övür " Birinin arkasında küresel İstanbul sermayesi, ötekinin arkasında da Kılıçdaroğlu ve örgütten sorumlu yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı var. Ama CHP örgütü yok."  diyerek yazısını şöyle sürdürdü  :

Büyük ihtimalle de bunun nedeni, Alevi taban ile İmamoğlu ve Kaftancıoğlu arasında adı konmamış bir hesaplaşmanın yaşanıyor olması. Bu konunun birkaç kez Kılıçdaroğlu'na iletildiği de kulislerde konuşuluyor.
Son iki kongrenin sonuçları da kavganın bu eksenle birlikte CHP'yi yönetme tarzıyla ilgili olduğunu doğruluyor.
Çünkü İmamoğlu ve Kaftancıoğlu gelecek nedeniyle birbirlerinin altını oysalar da son iki ilçe kongresinde birlikte hareket ettiler. Hatta İBB adına Hamidiye Su Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Erciyas'ın, delegelere "iş vaadiyle" baskı yaptığı bile iddia edildi.
Buna rağmen sonuç değişmedi. İkisi de kaybetti.
Peki, kime karşı kaybettiler? Sadece görünen iki ismi sayalım: Erdoğan Toprak ve Battal İlgezdi...
Bu aslında tek aday olarak "zorla" Kaftancıoğlu'nu il başkanı seçtiren Kılıçdaroğlu'na da, başka partilerde kendisine taban arayan İmamoğlu'na da CHP tabanının bir uyarı mesajı. Herhalde onlar da bunun farkında ki, Kılıçdaroğlu sürekli "dostlara" vurgu yaparken, İmamoğlu da bir yandan İP'e selam çakıyor, öte yandan İstanbul Büyükşehir olanakları üzerinden kendi kadrosunu oluşturuyor.
Siyaset üretmeden, iktidar hayali kuranların hayal kırıklığı yaşaması kaçınılmaz görünüyor. 2023 seçimleri yaklaştıkça kavga daha da büyüyecek.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
imamoğlu
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Hak 3 ay önce Şikayet Et
  bunlar onceki belediye baskanlarindan iyiler çünkü öncekiler gibi belediyenin parasini vakiflara, cemaatlara, mutahitlere vermiyorlar, ise alimlar eskisi gibi el altında degil.
  Cevapla
 • Haydar 2 ay önce Şikayet Et
  az içte öyle yaz. İstanbul belediyesi batıyor. Haberleri nedenle dinliyor sun
  Cevapla
 • Avşaroğlu 2 ay önce Şikayet Et
  Hiç bir şey bilmeden konuştuğun belli. Paralar HDP'ye-PKK'ya gidiyor olmasın?
  Cevapla
 • İbrahim 3 ay önce Şikayet Et
  Desenize Mahmut bey diktatör kk yakında CHP de kıyıma başlayacak
  Cevapla
 • Sen söyleee 3 ay önce Şikayet Et
  Binali’ nin yediği fatk ortada. Sıra kimde acaba? Sen söyleeee
  Cevapla
 • Avşaroğlu 2 ay önce Şikayet Et
  O seçimin oylarının tekrar sayımının bihakkın gerçekleşmediğini, Canan Kaftancıoğlu denilen PKK uzantısının İlçe Seçim Kurulları üzerinde etkili olarak sevinç çığlıkları attığı görüntüleri bu milletin unuttuğunu mu zannediyor sunuz? Ekremİ. Asla o seçimi kazanmış değildir.
  Cevapla
 • Muhaberat 3 ay önce Şikayet Et
  Böyle durumlar için herkesin ağzına pelesenk olmuş bir söz vardır "YOLCUDUR ABBAS BAĞLASAN DURMAZ ANCAK BU SEFER ABBASIN YANINDA CANO'SU DA VAR"! Balon patladı, pert olmuş bir yapı boya badanayla ancak buraya kadar!
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Çalsınlar bir çav bella iyi gelir eko ve kaftancıya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
2 Kasım 2021 gazete manşetleri
Başkan Erdoğan müjdelemişti... Pratisyen hekime 2 bin 500, uzman doktora 5 bin lira zam!