MHP'nin teklifi raftan iniyor: Ankette manipülasyona ceza yolda

Araştırma şirketleri üzerinden yapılan manipülasyona karşı harekete geçiliyor. MHP'nin 2018'de TBMM'ye sunduğu kanun teklifi raftan inecek. Teklif; araştırma şirketlerinin denetlenmesi ve cezai yaptırım uygulanmasını içeriyor.

MHP'nin teklifi raftan iniyor: Ankette manipülasyona ceza yolda
MHP'nin teklifi raftan iniyor: Ankette manipülasyona ceza yolda
GİRİŞ 22.09.2021 11:21 GÜNCELLEME 22.09.2021 11:21
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

MHP’nin 2018 yılında TBMM’ye sunduğu kanun teklifi, Meclis’in açılmasıyla beraber raftan inecek. Teklifle beraber, kamuoyunu yönlendirmek veya etkilemek için yalan, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan kamuoyu araştırmacıları denetlenecek. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya imzalı Kamuoyu Araştırmaları ve Sonuçlarının Yayınlanmasına İlişkin Kanun Teklifi’yle araştırmacı yayınlanan bir araştırmasını kim için yaptığını, araştırmanın finansmanının kim tarafından karşılandığını ve tutarını belgeleri ile birlikte paylaşacak. Araştırmacı, veri toplama, analiz etme ve yayınlama dahil her aşamada dürüst, doğru ve tarafsız olmakla yükümlü olacak.

KİŞİSEL BİLGİLERE İMHA

Güvenilirliği ve geçerliliği konusunda şüphe duyulan ya da bağlamından koparılarak müşteri tarafından yayınlanan bir araştırma sonucuna, araştırmacının müdahale etmesi zorunlu olacak. Kişisel verilerin arşivlenerek başka çalışmalar ya da başka amaçlar için kullanımının önlemek için ilgili işlemler sonlandığında imha edilecek.

TÜİK DENETLEYECEK

Araştırmacı olmak ve kamuoyu araştırma kuruluşu kurmak için gerekli bilimsel ve teknik yeterliliğe ilişkin nesnel koşullar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. TÜİK, bilimsel ve teknik özerklik ilkesi doğrultusunda, kamuoyu araştırmasının bilimsel ve teknik doğruluğu ve verilerin yeterliliği ile sınırlı olarak denetim yapacak.

MANİPÜLE EDENE HAPİS CEZASI

Teklifte belirtilen koşul ve ilkelere uymayan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşuna; ilgili araştırmayı yapmak için fatura karşılığı aldığı ücretin 10 katına kadar idari para cezası kesilebilecek. Manipülasyon yaptığı tespit edilen araştırma şirketine 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Milli Araştırma isimli bir şirketin yaptığı cumhurbaşkanlığı seçim anketi dün sosyal medyada çok konuşulmuştu. Bu ankete göre Fatih Erbakan yüzde 51,5 ile cumhurbaşkanı seçilecek.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
ANKET
YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Fahri 2 ay önce Şikayet Et
  HDP farkındamı bilmiyorum ama herkesin üzerinede oyun oynanan bir obje oldu ve kendini dış güçlerden sonra içerdeki uzantılarınakullandırıyor en çokta CHP ve yandaşları kullanıyor sırada saadet fatih Erbakan Davutoğlu Babacan var bu kadar oyuncakla kimsenin canı sıkılmaz.
  Cevapla
 • mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Diyarbakır annelerini ziyaret etme zahmetinde bulunmayan,hdp nin kapatılması yanlış deyip PKK ya göz kırpan adamı 1 numaraya yazmaları çok süpriz olmamış.
  Cevapla
 • ert 2 ay önce Şikayet Et
  resimler mi yer kaymış ne?
  Cevapla
 • belde 2 ay önce Şikayet Et
  bu araştırmaya kime verdiler acaba. başındaki ismi yanlış yazmışlar anlaşılan.
  Cevapla
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Cumhur ittifakına %50 veya üzeri gösterenler de manipüle ediyor o zaman. Onlara da ceza yazın da görelim madem.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı son yolculuğuna uğurlandı
Son dakika haberi: Türkiye ile Katar arasındaki anlaşmalar imzalandı