Kılıçdaroğlu'nun HDP hamlesinin arkasındaki 6 madde! Akşener buna ne diyecek?

Kılıçdaroğlu'nun “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” açıklaması yeni tartışmayı ateşledi. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'in bu çıkış için ne diyeceği merak edilirken, Millet İttifakı'nda HDP ve adaylık meselesinde yeni hamleler gelebilir.

Kılıçdaroğlu'nun HDP hamlesinin arkasındaki 6 madde! Akşener buna ne diyecek?
Kılıçdaroğlu'nun HDP hamlesinin arkasındaki 6 madde! Akşener buna ne diyecek?
GİRİŞ 24.09.2021 15:12 GÜNCELLEME 24.09.2021 15:12
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Millet İttifakı'nda adaylık için tabiri caizse soğuk savaş yaşanıyor. Meral Akşener'in Ekrem İmamoğlu'nu 'Fatih'e benzetmesiyle birlikte adaylık için Kılıçdaroğlu'nu saf dışı bırakmak istediği yorumları yapılırken, Kılıçdaroğlu’nun, Kürt sorununun çözümünde HDP’yi meşru muhatap kabul ettiği yönündeki açıklaması, HDP'deki güç savaşını da ortaya çıkardı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Kılıçdaroğlu'nun HDP hamlesinin arkasında yatan 6 nedeni köşe yazında aktarırken Akşener'in bu hamleye nasıl karşılık vereceği merak konusu oldu. 

Selvi'ye göre Kılıçdaroğlu'nun adaylık için yaptığı 6 hamle şu şekilde;

KILIÇDAROĞLU'NUN HAMLELERİ

1- Kılıçdaroğlu, son dönemde üst üste önemli hamleler yaptı. Meral Akşener’in, Ekrem İmamoğlu’nu “İkinci Fatih” ilan ederek neredeyse ortak cumhurbaşkanı adayını ilan etmesi üzerine Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın çok sayıda adayının olabileceği kartını açtı.

2- Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili anketlerde Erdoğan’dan sonra ikinci sırada yer alan Mansur Yavaş’ın, cumhurbaşkanı adayı olmayacağını açıklaması sağlandı.

3- Seçildiği günden bu yana cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili sorulara olumsuz yanıt vermeyen Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun kararlılığı karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. Hedefinin İstanbul’a hizmet etmek olduğunu açıklamak zorunda kaldı.

4- Kılıçdaroğlu, son hamlesini ise HDP konusunda yaptı.

HDP, İmamoğlu’nu istiyor. Kılıçdaroğlu aday olursa HDP’lilerin oyunu alamaz tezini çökertmek için, “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” dedi.

HDP’Yİ SİYASİ AKTÖR YAPTI

5- Kılıçdaroğlu, bu hamlesiyle hakkında kapatma davası açılan HDP’ye hayat öpücüğü kondurmuş oldu. HDP, tekrar siyasi bir aktör haline dönüştü.

6- Kılıçdaroğlu, bu hamlesiyle hem cumhurbaşkanı adaylığı konusunda elini güçlendirdi hem de 2023 seçimlerine giderken HDP’yi Millet İttifakı’nın doğal üyesi haline dönüştürdü.

AKŞENER NE DİYECEK?

Kılıçdaroğlu ile PKK-HDP arasındaki paslaşma gözleri Meral Akşener'e çevirirken İYİ Parti'nin nasıl bir tavır takınacağı, HDP'nin Millet İttifakı'nda bir çatlağa yol açıp açmayacağı merak konusu haline geldi.

YORUMLAR 76
 • Okur 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar ABD deki abileri nederse onu yapmak mecburiyetinde nokta
  Cevapla
 • mirzabey 2 yıl önce Şikayet Et
  bunlardan bir cacık olmaz nokta
  Cevapla
 • Gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Kürt sorunu 1980 yılına kadar yoktu . Pkk yoktu. Biz 40 yıllık bir milletmiyiz. Önce sağcı-solcu ayrımcılığı yapanlar 1980 darbesiyle bunu bitirmiş oldular,1990 kürt- Türk oyununu başlattılar. Aynı zamanda ermeni terör örgütü asala,nın ismini pkk olarak dönüştürüp , kürtlerin savunucusu olarak lanse edildi. Bu oyunu kuranlar bu milleti bölmeden karşısında durulmayacagını biliyor. Şimdi Kürt sorunu diye ortaya çıkan işbirlikçileriyle alevi körüklüyorlar.
  Cevapla
 • Zeki özenç 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu 15 temmuzcu abla 2023 seçimlerinden umudunu kesti. Birileri çok kızacak abla dikkat et. Görevinde aksaklıklar yapıyorsun.
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Akşener çıkıp delikanlica desene biz hep ile işimiz yok biz kendi adımıza siyaset yapacağız diye bu şekilde çok beklersin hükümet kurmayı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın istediği Gazze çağrısı: Asker göndermeye hazırız! Alternatif yok
Kemal Kılıçdaroğlu'nun bankamatik memuru yeğeni belediye değiştirdi