Son Dakika: Oğuzhan Asiltürk vefat etti

Son dakika haberi... Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Başkanı Oğuzhan Asiltürk vefat etti. Asiltürk'ün cenazesi yarın öğlen Hacı Bayram Veli Cami'nde kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedilecek.

GİRİŞ 01.10.2021 09:49 GÜNCELLEME 01.10.2021 11:01
Bu Habere 357 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk vefat etti. Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, vefat haberini sosyal medya hesabından duyurdu.

Asiltürk, koronavirüs nedeniyle İstanbul’da rahatsızlanarak 13 Eylül’de ambulans uçakla Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Son dakika haberi: Oğuzhan Asiltürk kimdir?Son dakika haberi: Oğuzhan Asiltürk kimdir?

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti.

Doktor oğlunun evinde rahatsızlanarak İstanbul’dan Ankara’ya kaldırılan Oğuzhan Asiltürk’e (86) doktorlar tarafından yapılan tetkikler sonucu zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı tanısı konulmuştu.

OĞUZHAN ASİLTÜRK'ÜN CENAZE NAMAZI NE ZAMAN?

Oğuzhan Asiltürk'ün cenazesi yarın öğlen Hacı Bayram Veli Cami'nde kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedilecek.

OĞUZHAN ASİLTÜRK KİMDİR?

İnşaat yüksek mühendisi, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, İçişleri eski Bakanı. 1935, Hekimhan / Malatya doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdi. İnşaat mühendisliğinin yanı sıra serbest müşavir­lik yaptı ve Ankara’da Asiltürk Proje adlı mühendislik bürosunu işletti. Siyasi hayatına Milli Nizam Partisi (MNP)’nde başladı ve bu parti kapatılıncaya kadar Ankara il teşkilatının başkanlığını yaptı.

Necmettin Erbakan ve Oğuzhan Asiltürk

Oğuzhan Asiltürk, daha sonra MNP’nin yerine kurulan Milli Selamet Partisi (MSP)’nin kurucuları arasında yer alarak 1973-77 ve 1977-80 yılları arasında iki dönem MSP Ankara Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde yasama görevi yaptı. 1973 genel seçimlerinden sonra Bülent Ecevit’in başkanlığında kurulan CHP-MSP koalisyon hükümetinin gerçekleşmesini sağlayanlardan biri oldu ve bu hükümette İçişleri Ba­kanlığına getirildi. 1975’te ve 1977’de Demirel başkanlığında kurulan Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İç İşleri ve Sanayi Bakanı olarak görev yaptı.

Asiltürk’ün parlamenterliği 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle kesintiye uğradı. MSP Davası nedeniyle bir yıl gözaltında tutuldu, sonra yargılanarak beraat etti. Ancak on yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Siyaset yasağı 1987 Anayasa Referandumu ile sona erdi. Yasağı kalktıktan sonra yapılan ilk kongrede Refah Partisi (RP)’nin genel sekreterliğine seçildi. On bir yıl sonra Malatya'dan tekrar milletvekili seçildi. Fazilet Partisi’ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın vefatının ardından Saadet Partisi'nin YİK başkanlığına seçildi.

ESERLERİ:

Sosyal Yapının Güçlendirilmesi, Hakka Sahip Çıkmak.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 357
 • Ali berat 2 ay önce Şikayet Et
  İnna lillahi ve İnna ileyhi raciun Allah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun İnşallah,
  Cevapla
 • Malatya lı 2 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah Tayyip e yaklaşınca hastanedeki kripto fetö cüler suikast yaparak öldürmüş olabilir
  Cevapla
 • Refa Refa 2 ay önce Şikayet Et
  İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
  Cevapla
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin. Eee nolacak bu adamın çağrısı temel bey sevinmiştir bence ...
  Cevapla
 • Ö.ATES 2 ay önce Şikayet Et
  Allahım rahmet eylesin. Ailesinin başı sağolsun. Mekanı cennet olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
3 Aralık 2021 gazete manşetleri
GKRY lideri Anastasiadis'ten skandal Türkiye ve Osmanlı açıklaması