CHP'li belediyeler borç batağında

2021 yılı itibariyle borcu 44 milyar liraya yükselen İBB, 27 yıl sonra ilk kez borç alamayacak duruma geldi ve yurt dışı kredilere yöneldi. İzmir’in borcu 5 katına çıktı, Ankara’nın borcu 3 milyar lira arttı.

CHP'li belediyeler borç batağında
CHP'li belediyeler borç batağında
GİRİŞ 03.10.2021 07:16 GÜNCELLEME 03.10.2021 08:39
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Adana, Hatay belediyeleri tam bir borç batağına düştü. CHP’li yöneticiler, özellikle 2019 yerel seçimlerinden bu yana kimi belediyeleri milyarlarca, kimilerini ise milyonlarca lira borçlandırdı.

İBB’NİN BORCU İKİYE KATLANDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) borcu, iki buçuk yılda neredeyse iki kat arttı. İBB’nin 2019’da 25 milyar lira olan toplam borcu 2021 yılı itibariyle 44 milyar liraya kadar yükseldi. 23 Haziran 2019’da CHP’nin idaresine geçen İBB, son iki buçuk yıllık süreçte toplam 19 milyar lira borçlandı. Borçlanma limitlerini aşan İBB, 27 yıl sonra ilk kez borç alamayacak duruma geldi.

İç borçlanma limitleri tükenen İBB, çare olarak yurt dışı kredilere yöneldi. Son olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Fransa Kalkınma Ajansı arasında 93 milyon euroluk (963 milyon lira) bir kredi anlaşması imzalandı.

ANKARA’DA 3 MİLYAR LİRA ARTIŞ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, CHP yönetimindeki 2019 ve 2020 yıllarında, belediye meclisinden 1 milyar 815 milyon liralık borçlanma yetkisi aldı. 2021 yılının ilk 9 ayında da 1 milyar 230 milyon lira borçlanan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mansur Yavaş yönetiminde 2019 yerel seçimlerinden bu yana toplam 3 milyar 45 milyon lira borçlandı.

İZMİR 5 KAT BORÇLANDI

CHP’li Tunç Soyer, bir önceki belediye başkanı Aziz Kocaoğlu döneminden 2,5 milyar lira borç ile devraldığı belediyenin borcunu ilk 8 ayda 6.5 milyar liraya, 2021 yılı itibariyle ise 10 milyar liraya çıkarttı. Soyer, belediyeye bağlı şirketlerle birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni iki buçuk yılın sonunda toplam 12 milyar lira borçlu duruma getirdi.

ESKİŞEHİR’İN BORCU 2 MİLYARI AŞTI

CHP’nin sembol belediyelerinden biri olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin borcu, belediye meclisinde onaylanan son kredilerle birlikte, 2021 yılı itibariyle toplam 2 milyar 150 milyon liraya ulaştı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2 milyar 150 milyon lira ile en fazla borcu olan belediyeler arasında yer aldı.

EK BORÇ 615 MİLYON LİRA

Hatay Büyükşehir Belediyesi 2019, 2020 ve 2021 yıllarında toplam 615 milyon lira borçlandı. Belediyeye bağlı olan HATSU’nun borcu ile birlikte CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin güncel toplam borcu, 2 milyar 160 milyon lira oldu.

30 AYDA 500 MİLYON LİRA

CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi, belediye meclisinden aldığı yetkilerle son 30 ayda 500 milyon lira borçlandı. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti sözcüsü Ali Çetin, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin belediye meclisinden aldığı yetkilerle 30 ayda yaklaşık 500 milyon lira borçlandığını teyit etti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 69
 • Adıyamanlı 3 ay önce Şikayet Et
  Adıyaman'da İş merkezi kaç tane, iş imkanı var mı.. kahvehaneler ağzına kadar üniversite mezunu gençlerle dolu.Atatürk barajından başka şehirlerin tarlası sulanırken Adıyaman tarlaları susuz.
  Cevapla
 • Vatansever Adanalı 11 ay önce Şikayet Et
  Borç Adana belediyesinin kamçısıdır.Adanada CHPKK lı belediyeler konser üzerine konser tertip ediyor; pandemi döneminde mangırsız kalan yandaş ve yöndeş sanatçı denen onlarca kişiyi adana'ya getirerek "bas bas paraları leyla ya "hasabı milletin paralarını saçıp savuruyorlar; Adana'nın tüm kavşakları bu tür afişlerle donatılıyor bu işler de herhalde bedava yapılmıyor.
  Cevapla
 • Fehmi 11 ay önce Şikayet Et
  Borç fazla israftan kaynaklanıyor. Har belediye başkanı fuzuli israftan borçlanırsa zimmet muamelesiyle kendisinden tahsil edilirse kimse borçlanmayacak tır.
  Cevapla
 • ibret 11 ay önce Şikayet Et
  o kadar borç var ortada hizmet yok. Üşüştüler belediyeye yiyorlar. Bu kez ip ve hdp ile yiyorlar. Bu kadar borç bu aç gözlüleri doyurmaz bile. 2,5 yıl daha borçlanacaklar. Abdde türkiye aleyhine çalışan fetö pkk lobisinin parası da bunların stklara aktardığı paralardan gidiyordur. Masakın incelemesi lazım.
  Cevapla
 • osmi 11 ay önce Şikayet Et
  iktidara gelmek için devleti bölmeyi göze alan Türkiye ve Atatürk düşmanı zihniyet. Haini din i devlet.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kabine toplanıyor! İşte gündemdeki maddeler
EYT düzenlemesi ile kimler emekli olacak? Sosyal Güvenlik uzmanı açıkladı