Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamaları

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tarihinde sömürgecilik lekesi olmayan bir milletiz. Bugün de dünya 5'ten büyüktür diyerek küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ediyoruz" dedi.

GİRİŞ 18.10.2021 16:48 GÜNCELLEME 18.10.2021 17:27
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Meclisi'ne hitap etti.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

'ÜLKE DEMOKRASİSİNİN TEMİNATI'

Ziyaretim Türkiye'den Angola'ya Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ilk olması sebebiyle bir ilk yaşıyor.

Son üç ay içerisinde gerçekleşen karşılıklı ziyaretler Türkiye-Angola ilişkilerinde yeni bir dönemin müjdecisidir. Önümüzdeki süreçte hem kaybedilen hem de her alanda işbirliğimizi geliştirmenin yollarını arayacağız. Angola'ya gelişimizden itibaren şahsıma ve heyetimize gösterilen teveccüh Angola makamlarının da aynı hissiyatı taşıdığını gösteriyor.

Angola ile ilişkilerimizi geliştirmeye verdiğimiz önemin bir nişanesi olan ziyaretimin her iki ülke açısından da hayırlı olmasını diliyorum.

Meclisler millet iradesinin vücut bulduğu demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Milletimizin kurtuluş savaşını sevk ve idaresini yapan TBMM kurulduğu 1920 yılından bu yana karşı karşıya aldığı zorluklar karşısında yılmadan çalışmalarına devam etmiştir.

Son olarak 15 Temmuz 2016 tarihinde demokrasimize kast eden FETÖ terör örgütünün darbe teşebbüsünün boşa çıkarılmasında Meclisimiz önemli rol oynamıştır. Üzerine yağan bombalara rağmen çalışmalarını sürdürmüştür. Milli birliğin ve milli beraberliğinin vücut bulduğu Angola Meclisini de ülke demokrasisinin teminatı olarak görüyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Angola İHA ve SİHA'nın ardından şimdi de...Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Angola İHA ve SİHA'nın ardından şimdi de...

Afrika'nın yükselen ülkesi Angola'da büyük potansiyel!Afrika'nın yükselen ülkesi Angola'da büyük potansiyel!

'TARİHİNDE SÖMÜRGECİLİK LEKESİ OLMAYAN BİR MİLLETİZ'

Türkiye olarak kalkınma yolculuğunda dost Angola'nın yanında olmayı sürdüreceğiz. Angola ile Avrupa ve Asya Kıtalarını birbirine bağlayan Türkiye'nin işbirliğinin oluşturacağı sinerjinin etkisi çok geniş bir coğrafyada hissedilecektir.  

Geçmişteki demokratik ve ekonomik sancıları tekrar yaşamamak için potansiyellerimizi bir araya getirmenin tam zamanıdır. Biz sizlerle bu yolda birlikte yürümeye hazırız. Buradaki temsilcileri başta olmak üzere tüm Angolalı kardeşlerimizin de aynı hissiyatın içinde olduğundan şüphe duymuyorum.

Tarihinde sömürgecilik lekesi olmayan bir milletiz. Bugün de dünya 5'ten büyüktür diyerek küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ediyoruz. 

Türkiye olarak Afrika Kıtasına yönelik batı merkezli oryantalist yaklaşımları reddediyoruz. Afrika Kıtasındaki tüm halkları ayrım yapmadan dostumuz olarak görüyor muhabbetle bağrımıza basıyoruz. Kıta ile ilişkilerimizi geliştirirken Afrikalı kardeşlerimizin engin bilgilerinden de istifade etmeyi umuyoruz.

Kıta'nın en büyük ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağını yetiştirmek maksadıyla burs programı düzenledik. 5 bin civarında Afrikalı öğrenciye ücretsiz eğitim imkanı sunuyoruz. Son 25 senede mezun ettiğimiz 11 bin öğrenci ise Türkiye'nin gönüllü elçileri olarak Afrikalı kardeşlerimize hizmet ediyor.

Türkiye Afrika'da 43 büyükelçiliği ile temsil faaliyetlerini yürütüyor. Ankara'da büyükelçiliği olan Afrika ülkelerinin sayısı ise 37'ye ulaştı.

Türkiye Afrika'nın sahip olduğu önemin farkındadır. Türkiye, tarihi, kültürü, insanı ile Afrika Kıtasının tüm dünyaya kattığı zenginliklerin ve potansiyelinin bilincindedir. Türkiye, 33 milyonu bulan nüfusu, dinamik ekonomisi, vizyoner siyasi liderliği ile Angola'nın büyük, güçlü ve onurlu bir ülke olduğunun şuurundadır.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • kemal 1 ay önce Şikayet Et
  turkiye hepsinden büyüktür
  Cevapla
 • BLAUBERG 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah olmaz ancak sayın cumhurbaşkanı afrikada hangi ülkeye gitse sonradan ya bombalar patlıyor yada darbe oluyor.tabi ki hangi soysuzların yaptırdığını iyi biliyoruz.kılıçdaroğlunun patronları.
  Cevapla
 • KütahyAli 1 ay önce Şikayet Et
  Reis azda Türkiye'deki ekonomiden bahset dolar az kipraşsin
  Cevapla
 • Gazi 1 ay önce Şikayet Et
  Dolar iner çıkar umurumda bile değil art arda darbe teşebbüsleriyle indiremedikleri Osmanlı evlatlarını ekonomi ve dolarla yıkmaya çalışıyorlar. Yaşın kaç bilmem bozuk ekonomiyi gördünmü reis öncesi görmediysen bir bak öncesine. Gecelik faiz %7500 dü . Ekonomiden dem vuran chp ülkeyi soyuyordu. Memura,işçiye maaş veremeyecek durumdaydı. Bu hale getirdiler çok şükür , şükredin, devletinize, sahip çıkın dolarla ülkeni terbiye etmek isteyen haçlının peşinden dilinden konuşmayın.
  Cevapla
 • Hak 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel kardeşim. Pandemi devam ediyor. Bu şartlarda dünya kaynıyor. Biraz sabır. Adam Afrikaya gezmeye gitmedi. Ticaret demek üretim demek, iş ve geçim demek. Reis çalışıyor.
  Cevapla
 • İklimdeğişikliği 1 ay önce Şikayet Et
  Afrikaya yatırımlar artırılmalı.Afrika ükelerinden ülkemize çalışmak isteyenlere vize serbesti ve oturumla ilgili kolaylıklar sağlanmalı hep beraber kalkınalım inş.Yapacak çok iş var içimizdeki iş beğenmeyen açım açım diyen kanaatkarsızlara alternatif ülkemizin kalkınması için istihdam oluşturulabilir.Ayrıca iş adamlarımız afrika ülkelerine avrupa ülkelerinden önce elini çabuk tutup yatırımlar yapmalı özellikle enerji ve inşaat alanında
  Cevapla
 • Afrika'yayatirim 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel öneri eline sağlık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den son dakika kararı! Diplomatik boykot uygulanacak
Kılıçdaroğlu'nun hareketine AK Parti'den sert tepki