Seçim Kanunu son virajda! İşte AK Parti ile MHP'nin anlaştığı ve anlaşamadığı konular

Seçim kanunu netleşiyor. Görüşmeler kapsamında yüzde 7 seçim barajı ve partilerin seçime girme kriterlerinde tam mutabakat sağlandı. Daraltılmış bölge ve ittifak içi barajda ise uzlaşma sağlanamadı ve paketten çıkarıldı.

GİRİŞ 05.11.2021 07:24 GÜNCELLEME 06.11.2021 13:07
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

AK Parti ve MHP'nin, seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi başta olmak üzere, seçim ve siyasi partiler mevzuatında yapılacak değişiklikler konusunda uzlaştığı ve uzlaşamadığı başlıklar netleşti.

İŞTE ANLAŞILAN VE UZLAŞMA SAĞLANAMAYAN KONULAR

Edinilen bilgilere göre AK Parti ve MHP kurmayları, seçim barajının yüzde 7'ye çekilmesi, siyasi partilerin seçime girme şartları arasından "TBMM'de grubu bulunması" kriterinin çıkarılması, seçmen mağduriyetine yol açan bazı uygulamaların değiştirilmesi gibi başlıklarda tam uzlaşma sağladı.

Seçim çevrelerinin genişletilmesini öngören daraltılmış bölge seçim sistemi ve ittifak içi baraj gibi konularda ise anlaşma sağlanamadı. Daraltılmış bölgeye MHP, ittifak içi baraja ise AK Parti sıcak bakmadı. AK Parti kaynakları bu iki konunun rafa kaldırıldığını dile getirdi.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİNE DÜZENLEME

Seçim mevzuatında, adres değişikliklerinden kaynaklanan seçmen mağduriyetleri ve vatandaşın haberi olmadan bir parti tarafından sandık görevlisi yazılması gibi konularda yaşanan sıkıntıların giderilmesi yönünde de adım atılıyor. Seçmen kayıtlarının adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinden yapıldığını hatırlatan AK Parti kurmayları "Ancak, özellikle okul kayıtları için vatandaş o adreste oturmasa bile bir tanıdık bulup, ikametgâhını farklı adrese taşıyabiliyor. Bu durumda, gerçekte o adreste oturan kişi seçmen listelerinden düşmüş oluyor. Kişi, seçmen listelerine bakıp düzeltme yapmazsa oy kullanamıyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için, adres değişikliği yapılacaksa, o adresteki kişinin yazılı rızası aranacak" dedi.

YAZILI ONAY ARANACAK

Siyasi partilerin seçim zamanı bildirdikleri sandık görevlileri konusunda yaşanan kargaşaya da son veriliyor. AK Parti kurmayları bu konuda "Siyasi partiler sandık görevlisi yazacakları kişilerin, yazılı onayını almak zorunda olacak. Bir parti, başka bir partinin üyesini bile kişinin haberi olmadan sandık görevlisi olarak bildirdi. Kanuna göre sandık görevlileri, görevli olduğu sandıkta oy kullanabiliyor. Ama habersiz olduğu için görev yerine gitmiyor ve adresinin olduğu yerde de oy kullanamıyor. Bu mağduriyeti giderecek düzenleme yapılıyor" diye konuştu.

SEÇİM 18 HAZİRAN 2023'TE

AK Parti kaynakları, MHP ile uzlaşmaya vardıkları seçim ve siyasi partiler mevzuatında yapılacak değişiklikleri Meclis'e getirme konusunda acele etmediklerini kaydetti. Parti kaynakları "Mayıs 2022'ye kadar vaktimiz var. Yapılacak değişikliklerin bir dahaki seçimde uygulanabilmesi için, seçim tarihinden en az bir yıl önceye kadar çıkarılması gerekiyor. Seçim Kanunu, bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren 5 yılın dolmasından önceki son pazar günü seçim yapılacağını belirlemiş. 24 Haziran 2018'de seçim yapıldığına göre, farklı bir karar alınmadığı sürece, yeni seçim tarihi 18 Haziran 2023'tür. Seçim mevzuatında bir değişiklik olacaksa ve bu önümüzdeki seçimlerde uygulanacaksa; bu tarihten önce yürürlüğe girmesi gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YÜCEL KAYAOĞLU
YORUMLAR 13
 • Omer zor 6 ay önce Şikayet Et
  YRP baraci asacak isallah görün baki
  Cevapla
 • Osman 6 ay önce Şikayet Et
  EYT den haber var mı ?
  Cevapla
 • yorum 6 ay önce Şikayet Et
  Sandık görevlilerini de unutmayın.Lütfen teklifimi ciddiye alın.Sandık görevlileri,mutlaka en az iki kişi olsun her partiden.Hem de çok araştırılsın,satın alınamayacak kişiler çok önemli,en azından biri diğerinin sigortası olur.Her şüpheli bir durumda hemen o anda müdahale edebilecek şekilde kolluk kuvvetleri de sandık başında olsun,bu her partinin hayırınadır.Son belediye seçimlerinden iyi ders alınmalı.Sandık başkanı da aslı teminat değildir,onun da desteklediği bir parti vardır,tarafsızlık insan doğasına aykırıdır bunu da unutmayalım.
  Cevapla
 • ALP ER TUNGA 6 ay önce Şikayet Et
  Yeniden refah partisi Dr FATİH ERBAKAN
  Cevapla
 • PAYITAHT 6 ay önce Şikayet Et
  Allahın iziniyle Ak Parti, Cumhur İttifakı, diğeri Allah korusun,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Maltepe mitinginde ilan ettiler! CHP'nin adayı...
AK Partili gençler erken coştu, başkan uyardı: Enerjinizi dünya liderine saklayın