Bakan Akar: Dünyada az sayıda orduda var

Türkiye'nin en büyük sanayi kümesi SAHA İstanbul'un düzenlediği SAHA EXPO Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Akar: Dünyada az sayıda orduda var
Bakan Akar: Dünyada az sayıda orduda var
GİRİŞ 11.11.2021 15:15 GÜNCELLEME 11.11.2021 15:15
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin en büyük sanayi kümesi SAHA İstanbul'un düzenlediği SAHA EXPO Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı başladı. Fuarda 480'e yakın firmanın geliştirdiği teknolojiler sergileniyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, SAHA EXPO Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarında konuştu ardından fuarı gezdi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in ev sahipliği yaptığı fuar 13 Kasım'a kadar hibrit olarak gerçekleştirilecek, 15 Kasım'da sanal fuara dönüşecek.

"TSK ARTIK DÜNYADA ÇOK AZ ORDUNUN EDİNEBİLECEĞİ YÜKSEK TEKNOLOJİYE SAHİP"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Teknolojideki gelişmeleri katılımcılarla buluşarak tüm paydaşlara orta ve uzun vadede büyük katkılar sağlayacak olan bu fuarın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Savunma Sanayi'nde 2000'li yılların başında yüzde 20'ler seviyesinde olan yerlilik ve millilik oranı tüm olumsuzluklara ve engellemelere rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve teşvikleriyle çok şükür bugünlerde yüzde 80'lere gelip dayanmış bulunmaktadır. Yine çok şükür kendi kaynaklarımızı kullanarak yapabildiğimizi gördük. Bunu tüm dünyaya gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz. TSK'nın ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin savunma ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumdayız. Ülkemiz teknoloji üreten ve geliştiren bir duruma gelmiştir artık. Özellikle siber konuda üstünlüğü ele geçirmek diğer harekat alanında başarılı olmanın ön koşulu olacaktır. Bu doğrultuda siber güvenlik dijital dönüşüm ve yapay zeka alanlarında da yerli ve milli teknolojiler kullanarak kabiliyet kazanarak yetişmiş personel kapasitesini artırma çalışmamız devam etmektedir. TSK artık dünyada çok az sayıda ordunun edinebileceği  yüksek teknolojili avantajlara kavuşmuştur. Savunma Sanayi kuruluşumuzun sahip olduğu nitelikli insan kaynağı ve oluşturduğu ekosistem ille geldiğimiz seviye gerçekten gurur vericidir" dedi.

"TÜRK SAVUNMA SANAYİ'NİN GÜCÜNÜ DÜNYAYA TAŞIMA YOLUNDAYIZ"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, "SAHA EXPO 6 yıllık kümelenmenin geldiği noktayı göstermek açısından önemli bir gösterge teşkil ediyor. Her geçen yıl artan katılım ile sektöre faydalı geri dönüşler sağlamış olup önceki yıllarda birçok uluslararası anlaşmaların imzalanmasına ve firmaların tanışmasına imkan sağlamıştır. Türk Savunma Sanayi'nin gücünü dünyaya taşıma yolunda önemli bir adım teşkil edecektir. Hava savunma ürünlerimiz, deniz ürünlerimiz gibi örnekler var. Ürünlermiz geliştirilerken kullanıcı makamların çok değerli katkıları oluyor."

YORUMLAR 4
 • Meso 1 yıl önce Şikayet Et
  Chp ve birlikteliği yan sanayi ittifakları gelirse projeleri durdurur. Böyle muhalefet düşman başına. Resmen Türk düşmanlığı üzerine kurulmuş Türk muhalefeti. Dünyada yoktur bir eşi.
  Cevapla
 • Tuzla 1 yıl önce Şikayet Et
  Savunma sanayi projelerinin parasi butceden degil vakiftan gelmeli yoksa CHP gelirse hepsini durdurur vakfa para reklamlardan gelir ingiltere ucak gemisini London bridge koprusune aksamlari lazer animasyon reklami alarak bitirdi bizde bes dev kopru saraylarin kuleler Istanbul surlari selimiye kislasi Ve camiler var senede bes milyar dolar reklamdan gelir 2021 istanbulun fethi ayasofya cami gosterisini izleyebilirsiniz
  Cevapla
 • Mehmet Kandemir 1 yıl önce Şikayet Et
  Milli Tank, Milli Uçak, Milli Savunma Sistemi, Milli Denizaltı, Milli Nükleer Ürünler gibi ürünler tamamlandığında işte o zaman Türkiye bir Süper Güç olacak, Karşısında bırakın yunanı ermenisini kimse havlayamacak....
  Cevapla
 • yunus 1 yıl önce Şikayet Et
  RABBİM yar ve yardımcınız olsun
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin deprem haritası: İşte en riskli iller
Son Dakika: Kandilli ve AFAD'dan son dakika açıklaması: Depremin büyüklüğü revize edildi!