Demirtaş'tan 'helalleşme'ye destek! KIlıçdaroğlu'nun HDP stratejisi tuttu

HDP’ninn eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ çıkışı hakkında “CHP’nin Genel Başkanı sıfatıyla yapılmış bu açıklama tarihi önemdedir ve mutlaka desteklenmesi gereken ciddi bir adımdır" dedi.

GİRİŞ 18.11.2021 12:00 GÜNCELLEME 18.11.2021 12:01
Bu Habere 194 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘helalleşme yolculuğu’na çıkma kararı aldığını duyurmuş, kiminle helalleşeceğini şöyle anlatmıştı: “Ben bu ülke çocuklarının ardından bu ülkeyi barıştırdığımı söylemelerini istiyorum. Hani strateji çocuklarımın geleceğinden önemli. Açık yaralar var, biliyorum zor olacak ama kesinlikle yapacağız. 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp helalleşeceğiz, Roboski’yle helalleşeceğiz. Sivas, Maraş mağdurlarıyla, Diyarbakır hapishanesi mahkûmlarıyla helalleşeceğiz. Varlık vergileri altında inim inim inleyen azınlıklar, 6-7 Eylül mağdurlarıyla helalleşeceğiz. Ali İsmail Korkmaz’ın ailesiyle, Soma’yla helalleşeceğiz. Darbeciler tarafından bir sağdan bir soldan gençlerimiz asıldı; onlarla helalleşeceğiz. Ahmet Kaya’yla helalleşeceğiz.”

"KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMASI TARİHİ ÖNEMDEDİR"

Kasım 2016’dan beri Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Politikyol internet sitesinde kaleme aldığı yazısında, Kılıçdaroğlu’nun bu çağrısını “Geçmiş hatalarımızla samimi, dürüst ve cesur bir şekilde yüzleşip karşılıklı helalleşmeden hiçbir sorunumuzu kalıcı olarak çözemeyiz. Bu nedenle, Cumhuriyet’in kurucu partisi CHP’nin Genel Başkanı sıfatıyla yapılmış bu açıklama tarihi önemdedir ve mutlaka sahiplenilmesi, desteklenmesi ve güç verilmesi gereken ciddi bir adımdır” diyerek değerlendirdi.

"KILIÇDAROĞLU'NUN HELALLEŞME İÇİN YOLA ÇIKMASI ÖNEMLİDİR"

Demirtaş şunları söyledi: “Sayın Kılıçdaroğlu’nun çabası çok kıymetli. Toplum, devamının gelmesini bekleyecektir. Sadece şimdi değil, ileride iktidar değiştiğinde, bu helalleşme sürecinin devlet adına da kurumsal ve resmi olarak işletilmesi gerekir. Ancak bu sorumluluk ne sadece CHP’nin ne de sadece Sayın Kılıçdaroğlu’nundur. Başta siyasetçiler olmak üzere herkes samimiyetle ve cesaretle elini taşın altına koymak, kendi payına düşen sorumluluk gereğince yüzleşmeye dahil olmak zorundadır. Bunun basit oy hesaplarıyla yaklaşılacak bir konu olmadığını herkesin iyi anlaması gerekir. Kaldı ki samimiyetle özeleştirisini ortaya koyan siyasetçiyi, halk kesinlikle bağrına basacaktır. Yine de ahlaklı davranmak ve risk almaktan da çekinmemek gerekir. Başka türlü siyasi öncülük de yapılamaz, toplumsal değişim de sağlanamaz. Bu nedenle, Sayın Kılıçdaroğlu’nun inisiyatif alması kıymetlidir, helalleşme için yola çıkması önemlidir.”

Kılıçdaroğlu'ndan skandal Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala sözleriKılıçdaroğlu'ndan skandal Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala sözleri

"BİZ DE KENDİ HATALARIMIZDA YÜZLEŞECEĞİZ" 

Öte yandan “Halkımıza, tüm Türkiye toplumuna sözümüz olsun, biz de kendi hatalarımızla yüzleşecek ve hep birlikte helalleşeceğiz” diyen Demirtaş, şunları kaydetti: “Evet, sorunları biz yaratmadık, sorunların kaynağı biz değiliz ancak siyasetçiler olarak eğer doğru ve başarılı bir politika izleseydik çözümsüzlükten beslenenlerin ekmeğine, istemeden de olsa yağ sürmemiş olurduk. Kendi adıma bu sorumluluğu her zaman kabul ettim ve halen aynı noktadayım. Kimlik siyasetini aşarak toplumun tamamını kucaklamayı başarmalıydık. Şiddetin tümden devre dışı kalması için siyasetçiler olarak daha fazla inisiyatif almalı, öne çıkmalıydık. Halkımızın haklı taleplerini daha doğru ve ikna edici bir dille anlatmayı, temsil etmeyi başarmalıydık. Bize yönelik ağır saldırılara ve kara propagandaya rağmen hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan barış politikalarını hayata geçirmeliydik. Bunlar bizim eksiklerimiz, hatalarımızdır. Ve eminim bizden dolayı kırılmış, incinmiş milyonlarca insan da var. Dolayısıyla helalleşme ve yüzleşme bizim de sorumluluğumuz. Unutmayın, helalleşme için samimiyetle özür dileyebilmek zayıflık değil, cesaret ve erdemdir.”

NEDİM ŞENER, KILIÇDAROĞLU'NUN HELALLEŞME TAKTİĞİNİ AÇIKLADI

Gazeteci Nedim Şener, TVNET canlı yayınında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun helalleşme yolculuğuna çıkmasını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu'nun yaptıklarının tamamen taktiksel olduğunu söyleyen Şener, "Onun stratejisi, seçime doğru giderken HDP tabanını ve hatta muhafazakar tabanı bir yürüyüş içine sokmaya çalışmak" dedi.

 

 

 

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 194
 • Adanalı 2 yıl önce Şikayet Et
  Helalleşme haramı helali bilenle olur. Bu bir numara takdik
  Cevapla
 • Osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Kimin aklını zorluyor bunlar.
  Cevapla
 • Osmanlı Torunu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar hain varmış bu ülkede, şunlara bakın akıl tutulması yaşıyorlar her iş bitti şimdi helaleşmeyle gününü geçiriyorlar, ulan Kemal chppk terk edin bu ülkeyi, yeter bu ülkeye verdiğiniz zararlar. 19 yılda Erdoğan beyin azimli çalışması ile dünya da söz sahibi oldu! bu kadar hain olmasına rağmen.
  Cevapla
 • Şahit 2 yıl önce Şikayet Et
  Bozacının şahidi şıracı olacak Pek tabii
  Cevapla
 • afacan 2 yıl önce Şikayet Et
  tam adami o kadar sehit gazi verilen zarar ølen insanlar var sizler yuzunden hangi yuz ile gideceksin helal etmem diyene iyi partili gibi kufurmu yapacaklar bunlar musliman olmus helal haram biliyormus vay be kim inanir insan da yuz utanma olur sadece gundemi baska yere cekmek her hafta iyi sacma sey atiyor ortaka kimse istifa et demesin diye gundemi baska yere cekmek icin sadece
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin yeraltında bekleyen 5 bin ton altını yaklaşık 300 milyar dolar değerinde
Doların hakimiyeti sona eriyor... Kasalar altınla dolup taştı!