Bülent Arınç'tan tuhaf açıklama: Erdoğan'a rakip olmam ama beni zorlamasınlar

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, AK Parti'nin sac ayağı olduğunu söyleyerek, "Beni kıskanan çıkabilir ama güneş balçıkla sıvanmaz" dedi. Arınç ayrıca, Erdoğan'a hiçbir zaman rakip olmayacağını söylese de "Beni zorlamasınlar" mesajını verdi.

Bülent Arınç'tan tuhaf açıklama: Erdoğan'a rakip olmam ama beni zorlamasınlar
Bülent Arınç'tan tuhaf açıklama: Erdoğan'a rakip olmam ama beni zorlamasınlar
GİRİŞ 29.11.2021 09:09 GÜNCELLEME 29.11.2021 16:58
Bu Habere 293 Yorum Yapılmış

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, "AK Parti'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı olmayacağını ama kendisini zorlamamaları gerektiğini" söyledi. 

"BENİ KISKANAN ÇIKABİLİR, GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ"

BBC Türkçe'ye konuşan Arınç, kendisinin AK Parti'deki en kıdemli kişi olduğunu belirterek, "Kızan, kıskanan çıkabilir. Güneş balçıkla sıvanmıyor" dedi. Arınç, "Siyasi teklif gelse ne dersiniz?" sorusunu şöyle yanıtladı: 

"Şimdi öyle bir teklifin geleceğini düşünmüyorum. Ama ben AK Parti'nin kurucusuyum, evin sahibiyim. AK Parti'de benden daha kıdemli insan yok. Ben bu partinin sac ayaklarından, kurucularından, temel taşlarından birisiyim. Buna kızanlar, kıskananlar, beni kötülemek isteyenler çıkabilir. Güneş balçıkla sıvanmıyor.

"HİÇBİR ZAMAN RAKİP OLMAYACAĞIM

BENİ FAZLA ZORLAMASINLAR"

Başımı AK Parti'den başka bir partiye çevirmem. AK Parti'de olacağım, cumhurbaşkanımızın yanında, çevresinde olacağım. Ona karşı hiçbir zaman rakip olmayacağım diye bir içtihatta bulundum. Beni fazla zorlamasınlar. Çünkü içtihatlar zaman zaman değişebilir."

"2013'E KADAR İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YANAYDIK"

"AK Parti'de neler oldu?" sorusunu da yanıtlayan Arınç, şu ifadeleri kullandı:

"İlk geldiğimiz zamandan 2010 referandumuna kadar, 2013'teki bir takım olayların başlamasına kadar, ifade, teşebbüs, inanç ve düşünce özgürlüğünden, fikir özgürlüğünden yanaydık.

Biz güzel bir dönem yaşadık, son zamanlarda belki bazı geri gidişler var. 2011'de yüzde 50 oyu sadece AK Parti'nin çekirdeğinden almadık.

Şimdi alabilir miyiz? Herhalde alamayız."

Bülent Arınç'a sert tepki: AK Parti'de niye duruyorsun?Bülent Arınç'a sert tepki: AK Parti'de niye duruyorsun?

Arınç'ın açıklamaları üzerine muhabir, "İşte bunun sebebi nedir?" diye sordu. Arınç şu cevabı verdi:

"Bunun sebebi çok. Kale düşmüş de ordu komutanı, kale komutanını çağırmış. Bu kale niye teslim oldu? Efendim 10 tane sebebi var, demiş. E say bakalım? Bir; barutumuz bitmişti. İkincisini saymaya gerek yok demiş.

Barut biterse kaleyi savunmak mümkün değil. Bunu benzer bir hikaye olarak söylüyorum.

Renklerin hepsi güzeldi ama önce beyaz bozuldu. Beyaz lekelendi mi arkası zaten geliyor, alaca bulaca... Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli güzel günler. Motorları süreceğiz denizin dalgalarına."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ADINA KONUŞTU

2002'de Erdoğan'ın siyasi yasaklı olduğu dönemde, başbakan olabilecek 10 isim saydığını belirten Arınç, başkanlık sisteminin ardından hazırın tüketildiğni söyledi. Arınç, "Bu sistem şu anda tıkır tıkır işlemiyor. Sistemin tümü için demiyorum ama uygulamada bir takım sıkıntılar ortaya çıktı. Sanıyorum Sayın Cumhurbaşkanı da bunun farkında" diye konuştu. 

İMALI SÖZLER

Yargının bağımsız olup olmadığıyla ilgili soru üzerine de Arınç, "Sıkıntı var. Tam öyle bir tespit yapmayayım ama bütün olarak yargıda sıkıntı var mı derseniz, var. Hem de çok büyük sıkıntı var. Bu sıkıntıların giderilmesi için Türkiye'de belki bir iklim değişikliğine, anlayış değişikliğine ihtiyaç var.  Sanıyorum bu da olacak çünkü herkesin adaletten beklentisi büyük. Beklenti büyük olunca, ihtiyaç büyük olunca bunun arkası gelir. Gecelerin en koyu zamanı, şafak vaktine en yakın olan zamanmış." şeklinde konuştu.

ÇARK ETTİ

"Şartlar değişirse Sayın Erdoğan'ın aday olmama ihtimalini görüyorsunuz siz bu durumda" sorusuna da "Ben onu bilmem. Aday olacağı zamanı veya adaylığını ilan edeceği zamanı veya bunun tam tersini kendisi söyleyecektir. Ne zaman? İşte o zaman. Ben o zamanı bilmiyorum, o zamanı da kimsenin bilmesi mümkün değil" karşılığını veren Arınç, "Sayın Cumhurbaşkanımızın inşallah tek başına tekrar cumhurbaşkanlığını da, iktidarı da kazanacak düzeyde çok olumlu, güzel işler yaparak bu işten de başarıyla çıkmasını arzu ediyorum" ifadesini kullandı.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 293
 • Ay Yıldız 2 yıl önce Şikayet Et
  Tutmayın Küçük Enişteyi
  Cevapla
 • Volkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiçbir zaman "ben fetöcü değilim" diyemedi.Gizli fetöcü olduğunu herkes biliyor.
  Cevapla
 • Vatan Vatan 2 yıl önce Şikayet Et
  Genelde partiye değil o partinin liderine oy veriliyor, onun için hele hele Bülent Arınç'ın hiç şansı yok.
  Cevapla
 • akocak 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne olur sen de ayrıl. Ayrıl da, parti cerehatlerinden kurtulsun. Kerameti kendinizde buldunuz. Reis var ve biz hep onunlayız. Fırıldaklarla bu milletin işi olmaz.
  Cevapla
 • Nuh ile uslanmayani 2 yıl önce Şikayet Et
  Dunyada bir ekmek chp de var deseler vallahi acimdan olurum bu din dusmanina bin oyum olsa birini vermem yarabbi bende kulum arinc denen adamda kulun ben bin oyum olsa birini vermem bu din dusmanlarina diyorum sen onlardan destek isteyecek kadar alcaliyorsun rabbimden dilegim ahirette seni senin gibi satilmislari dilegim rabbimden ahirette karsilasmak ve siz cennete giderseniz bu yaziyi sahit gosterip bunlar din dusmanlariyla menfaat icin birlik oldular yarabbi diye sizi sikayet edecegim
  Cevapla
 • Merkez Camii İmamı 2 yıl önce Şikayet Et
  belki sen haksızsın . Rabbin senin düşündüğünün tam tersini uygulayacak . Böyle de düşün . Doğru olanı yalnız Allah CC bilir .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Celal Şengör'den, İslam dini ve Türkiye'ye küstah sözler: 30 yıl içinde Türkiye olmayacak!
Türkiye'den son dakika Kıbrıs duyurusu! Tüm dünyaya net mesaj