Son ankete kararsızların tercihi damga vurdu! Dikkat çeken sonuçlar

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi, Türkiye'de alınan ekonomik kararların, siyasi parti oy oranlarına nasıl yansıdığını araştırdı. AK Parti'nin oylarında büyük yükseliş olurken, kararsızlar detayı dikkatlerden kaçmadı.

GİRİŞ 16.01.2022 21:44 GÜNCELLEME 17.01.2022 09:05
Bu Habere 244 Yorum Yapılmış

AK Parti iktidarının hayata geçirdiği tarihi ekonomi hamleleri sonrası partinin oy oranlarında yükselme devam ediyor. Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi'nin son anketine göre fark giderek açılıyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE YAŞAYAN VATANDAŞLAR KATILDI

TEAM Araştırma, hazırladığı anketin sonuçlarını da paylaştı.

Merkez, araştırmayla ilgili, "Geçen hafta tamamladığımız araştırmamızın seçmen tercihleri verilerini aşağıda bulabilirsiniz. Araştırma, Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun, Trabzon ve Van'da yüz yüze görüşmeler ile gerçekleştirildi (Örneklem: 1594 kişi)" ifadelerini kullandı.

ANKET SONUÇLARI PAYLAŞILDI, AK PARTİ OYLARINI YÜZDE 4.3 PUAN ARTIRDI

TEAM tarafından yapılan araştırmaya göre kararsızlar dağıtılmadan oy dağılımlarına bakıldığında, Ak Parti'nin oylarının Kasım ayına göre 4.3 puan artırarak yüzde 32.1'e çıktığı, bu oyların yaklaşık 1 puanının MHP'den, kalanının da büyük oranda kararsızlardan geldiği görüldü.

KARARSIZLARDAN SONRA BÜYÜK YÜKSELİŞ

Ak Parti'de kararsız oyların dağıtılmasından sonra yaşanan yükseliş ise dikkat çekti. Kararsızların dağıtılmasından sonra AK Parti yüzde 38.2 bandına otururken, iktidar partisini sırasıyla yüzde 26.4 ile CHP, yüzde 12 ile İYİ Parti ve yüzde 11.8 ile HDP takip etti. Milliyetçi Hareket Partisi'nin oyu ise 7.6 oldu.

CHP'NİN OYLARI ERİYOR

TEAM tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarının devamı ise şöyle oldu: Kasım ayı ile karşılaştırıldığında: 1) Cumhur ittifakı oyları yüzde 43.9'dan yüzde 45.8'e yükselmiş, 2) kararsız ve protesto oylarının toplamı yüzde 18.7'den yüzde 15.3'e düşmüş, 3) kararsızların azalması ve AK Parti'ye dönmeleri sonucunda CHP oy oranı da 1.8 puan gerilemiş.

YORUMLAR 244
 • Recep 5 ay önce Şikayet Et
  Hala bu anketlere inanan varmı?
  Cevapla
 • RAMO 5 ay önce Şikayet Et
  %52.30 cumhur ittifakı seçim sonucu
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  E bu ankete göre millet ittifakı alıyor bu haber nasıl önemli ben anlamadım
  Cevapla
 • Selahattin 5 ay önce Şikayet Et
  İyi parti ve CHP'nin toplam oyu Ak Parti kadar ediyor nasıl millet ittifakı kazanıyor hıııımm anladım sırtını pkkya dayayan hdpye sırtınızı dayiyorsunuz vay be aponun heykelini diyeceğiniz yerde belli mi?
  Cevapla
 • Guaidoglu 5 ay önce Şikayet Et
  Vaybe HDP yüzde on. Bence ISID de bir parti kursun. Onlar da yüzde 10 alir. Bir parti de elkaide kursun. Olsun yüzde 20. Ne mutlu terör partilere.
  Cevapla
 • özel sektör 5 ay önce Şikayet Et
  Eyt başka yolu yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Başpehlivan Cengizhan Şimşek oldu!
İsveç basını: Erdoğan'ın önünde diz çökmemiz hoş değil