8 partiden 3'üncü ittifak hamlesi! İlk toplantı yapıldı

HDP'nin çağrısı ile bir araya gelen EMEP, TKP, TİP, TÖP, SMF ve Halkevleri'nin temsilcileri, 3'üncü yol ittifakına ilişkin toplantı yaptı.

8 partiden 3'üncü ittifak hamlesi! İlk toplantı yapıldı
8 partiden 3'üncü ittifak hamlesi! İlk toplantı yapıldı
GİRİŞ 18.01.2022 20:15 GÜNCELLEME 18.01.2022 20:54
Bu Habere 170 Yorum Yapılmış

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın başkanlığında, 3'üncü yol ittifakı için Meclis'te grubu olmayan bazı siyasi parti ve örgütlerin temsilcileri Ankara'da bir araya geldi.

ORTAK MÜCADELE KONUSU ELE ALINDI

Saat 14.00'te gerçekleştirilen toplantıya HDP, EMEP, TKP, TİP, TÖP, SMF ve Halkevleri'nin katıldığı öğrenildi. Ülke gündeminin konuşulduğu toplantıda ekonomi politikalarının yanı sıra ortak mücadele çalışmaları ele alındı. Toplantıda ayrıca 2023 yılında yapılacak seçimler için nasıl bir yol izleneceğine dair fikir alışverişinde bulunuldu. Sona eren ilk toplantının ardından ortak açıklama yapılması bekleniyor.

HDP CEPHESİNDEN DÜN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

HDP Grup Başkan Vekili Hakkı Saruhan Oluç, dün yaptığı açıklamada, "Meclis'te grubu olan partiler yok, Meclis dışından partiler. Esas itibarıyla adı kimi zaman 'Demokrasi İttifakı' kimi zaman 'Halk İttifakı' olarak adlandırılan bir 3'üncü yol ittifakının nasıl olabileceğine dair görüş alışverişinin yapılacağı bir toplantı olacak. Dolayısıyla 'Millet İttifakı'nın içindeki partiler yer almayacak" demişti.

TOPLANTI SONRASI ORTAK AÇIKLAMA

Toplantıya katılan EMEP, EHP, Halkevleri, HDP, SMF, TİP, TÖP ve TKP temsilcilerinin imzasıyla ortak yazılı açıklama yapıldı. Demokratik değişim ve dönüşümün önünün açılabileceği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu nedenle Türkiye'nin demokratik, sol, sosyalist ve devrimci güçlerinin geniş bir mücadele ortaklığı sağlaması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede, HDP'nin yapmış olduğu çağrıyla 18 Ocak 2022 tarihinde aşağıda imzası bulunan siyasal yapılar olarak bir araya geldik. Bu toplantıda aldığımız kararları kamuoyuyla paylaşıyoruz. Ortak mücadeleyi sürdürmeyi, bu mücadele zeminlerini çoğaltmayı ve güçlendirmeyi, ortak mücadele konularını belirlemek, bunları hayata geçirmeye yönelik içerik, yöntem ve takvimi oluşturmak için düzenli görüşmelere devam etmeyi, mevcut katılımla kendini sınırlamayan, ortak mücadelenin Türkiye'nin bütün demokratik, sol, sosyalist ve devrimci güçlerini kapsayacak şekilde genişletilmesini hedeflemeyi karar altına aldık" denildi.

YORUMLAR 170
 • Bozkırlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Aziz Atatürk kurduğun Parti'nin düştüğü şu hale bak bölücü teröre teslim olmuş lar
  Cevapla
 • Batmani 2 yıl önce Şikayet Et
  HDP'nin çağırdığı sol terör örgütlerine PKK elebaşının talimatları doğrultusunda Devletin dibine dinamit koymanın gerekliliği ve yolları anlatıldı. Birlikte hareket edilmesi durumunda Devletin diz çökeceği ve sol örgütlerin E.İmamoğlu ile elde ettikleri kazanımların taçlandırılacağı görüşüldü.
  Cevapla
 • Yiğido SİVAS 2 yıl önce Şikayet Et
  Aman YARABBİ BU ülkenin ekmeğini yiyip suyunu içen ne kadar HAİNLER güruhu var dünyanın hiç bir ülkesinde yok böyle hainler fravun askerleri şu günümüzde bu hainlerin en büyük ümitleri destek olarak gördükleri İYİ PARTİ eğer bu parti deseki ben şimdiye kadar yanlış yerde durdum bundan sonra benim yerim cumhurittifakı dese TÜRKİYE 180 derece değişir HDP Sİ CHP Sİ KAN AĞLAR KAN AĞLAR
  Cevapla
 • ahmet1 2 yıl önce Şikayet Et
  İp proje partisi, ne beklentin olabilirki
  Cevapla
 • Muhafazakar 2 yıl önce Şikayet Et
  Topunuz gelin hava alırsınız!
  Cevapla
 • ahmet1 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaten topu birleşti, sadece tabelaları farklı, projeleri aynı, aynı elin kuklaları
  Cevapla
 • Yakup 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu , milletin ittifakını aklama operasyonudur,bakın HDP bizimle beraber değil farklı bir ittifaka tabidir diyecekler , gerçekte ittifaklarini gizliden devam ettirip HDP oylarını zarar gormeden kapacaklar vesselam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nalburda şoke eden afiş! Cezası 73 bin TL: 'Korniş bulunur, kıyma çekilir'
Meteoroloji'den günler sonra peş peşe uyarı! Bayramın ilk günü hava nasıl?