CHP’li Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan yolsuzluktan tutuklandı

Son dakika haberi... Çanakkale’nin Ayvacık İlçesine bağlı Küçükkuyu Beldesi’nde hizmet alım ihalesine fesat karıştırdığı iddiasıyla gözaltına alınan CHP'li Belediye Başkanı Cengiz tutuklandı.

CHP’li Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan yolsuzluktan tutuklandı
CHP’li Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan yolsuzluktan tutuklandı
GİRİŞ 04.02.2022 21:08 GÜNCELLEME 04.02.2022 21:08
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

CHP'li Başkan Balkan ve iki memur akşam saatlerinde gözaltına alındı. 2017 yılında 4 milyon 333 bin TL tutarındaki 4 ihalenin, pazarlık usulüyle önceden belirlenen firmaya verildiği ortaya çıkmıştı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Belediyede bir çok evraka el koydu.

CHP'li Küçükkuyu Belediyesi'nin pazarlık yöntemiyle ilansız gerçekleştirdiği 4 milyon 333 bin lira tutarındaki 4 hizmet alım ihalesine fesat karıştırdığının ortaya çıkmasının ardından Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Belediye Başkanı Cengiz Balkan ve Fen İşleri Müdürlüğü'nde görevli Metin Ertek ve Musa Ören'i belediyede gözaltına aldı.

4 İHALEYE FESAT KARIŞTIRMIŞLAR

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörünce yapılan denetimler sonucu ortaya çıkan olayda, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım ihalesine fesat karıştırıldığı belirlendi. İddiaya göre belediye yetkililerinin ihaleyi vermek istediği firma ile önceden anlaştığı ancak ihalenin rekabet ortamında gerçekleştiği izleniminin verilmek istenmesi nedeniyle ihaleyi kazanan şirketin güdümündeki uydu firmalara davet gönderildiği ortaya çıktı.

Yapılan incelemelerde; Küçükkuyu Belediyesi tarafından 2017 yılında pazarlık usulü ile gerçekleştirilen 4 milyon 333 bin TL tutarındaki 4 adet ihaleyi aynı şirketin aldığı, ihalenin açık ihale usulü yerine pazarlık usulü ile yapılmasının kanuna aykırı olduğu, yapılan 4 ihalenin de aynı şirketin uhdesinde kalmasının amaçlandığı tespit edildi.

AKRABA VE YAKINLARI ÇIKTI

Küçükkuyu Belediyesi'nin aralarında ortaklık ve akrabalık ilişkisi bulunan ve aynı adreste faaliyet gösteren 3 firma ile bahse konu firmalarla ihaleye girmemek üzere anlaşan bir diğer firmaya davet gönderdiği ve aynı yıl içinde gerçekleştirdiği ihalelerin hepsini aynı şirketin aldığı belirlendi.

Aynı zamanda, belediye yetkililerinin ihaleyi vermek istediği firma ile önceden anlaştığı ancak ihalenin görünürde rekabet ortamında gerçekleştiği izlenimi vermek ve mevzuatın öngördüğü asgari şartları sağlamak adına söz konusu şirketin güdümünde ve yönetimindeki uydu firmalara davet gönderildiği tespit edildi. İddianamede, ihaleye katılan firmaların henüz ihaleye davet edilmeden önce bankaya teminat talebinde bulunduğu tespiti de yer aldı.

GÖZALTINA ALINDI

Kamu İhale Kanunu ile Belediye Kanunu'na aykırı hareket eden Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Belediye Başkan Vekilleri, belediye yetkilileri ve şirket müdürlerinin de aralarında olduğu 18 kişi hakkında kamu davası açılırken Cengiz Balkan ve Fen işlerinde görevli Metin Ertek ve Musa Ören bugün akşam saatlerinde Çanakkale'den gelen ekip tarafından belediyede gözaltına alındı.

TUTUKLANDI

CHP'li Küçükkuyu Belediye Başkan Cengiz Balkan Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

ÇOK SAYIDA DOSYAYA EL KONDU

Gözaltı sürecinin ardından polis, başkanlık makamında ve fen işlerinde uzun süre arama yaptı. Aramalarda bir çok dosyaya el kondu. Olayla ilgili soruşturmanın gizli tutulduğu belirtilirken Başkan ve 2 personel ifadeleri alınmak üzere Çanakkale Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

KAYNAK: SABAH- ÜMİT ERKAN DEMİRCAN, HABER7
YORUMLAR 88
 • Vuko 2 yıl önce Şikayet Et
  Üzücü haber
  Cevapla
 • Kerem 2 yıl önce Şikayet Et
  Tipi kendini ele veriyor zaten ama sırf partisine oy verdikleri için göremiyorlar bunu. Bu her parti için geçerli malesef.
  Cevapla
 • ökkeş kır 2 yıl önce Şikayet Et
  bunlarda vicdan merhamet yok şu an bilmiyorum ama mersin büyükşehirde m.ö döneminde çılgınca yolsuzluk vardı tüm belediyelerde ufak tefek sorunlar vardır ama bunlarda yeme çok hizmet yok halen kılıçdaroğlu düzgün siyasetten bahsediyor.
  Cevapla
 • neco 2 yıl önce Şikayet Et
  bunların genleri bozuk .bu milletin inancına tarihine savaş açmış tiplerden ne beklenir
  Cevapla
 • Vatann sever 2 yıl önce Şikayet Et
  Bütün belediyeler kontrol edilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Savaşın eşiğine gelinmişti! Yunanistan yeni bir kriz çıkaracak mı?
Son dakika haberi... Başkan Erdoğan'dan 'Suriye' resti: Böyle bir şey olduğu anda...