Mustafa Destici'den akaryakıtta vergi açıklaması

BBP Lideri Destici, “Vatandaş artık akaryakıt zamlarını takip edemez noktaya geldi. Bunun içindeki ÖTV ya da KDV de aynı oranda artıyor. Devletin burada bu vergiden vazgeçmesi gerekiyor” dedi.

Mustafa Destici'den akaryakıtta vergi açıklaması
Mustafa Destici'den akaryakıtta vergi açıklaması
GİRİŞ 06.03.2022 16:43 GÜNCELLEME 06.03.2022 16:46
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara'da bir otelde düzenlenen 'Genişletilmiş Divan Toplantısı'ndan sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Destici, BBP'nin Cumhur İttifakı'nın bir parçası olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"BPP, 30 yıllık bir siyasi parti. Siyasi tecrübesi çok yüksek, Türkiye'nin en köklü siyasi partilerinden bir tanesi. Çok tecrübeli kadrolara sahibiz. Artık bu kadroların hem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) daha güçlü bir şekilde yer edinmesi hem de Türkiye'nin yönetiminde artık daha güçlü bir şekilde var olması bir zarurettir.”

“HALKIMIZA YETECEK KADAR GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK ÜRÜNLERİNİ ÜRETMELİYİZ”

Yıllardır tarıma ve çiftçiye gereken desteğin sağlanmasını istediklerini hatırlatan Destici, tarımda en önemli konunun planlama olduğunu belirterek şu sözleri kaydetti:

"Şimdi en son konuşulan konulardan bir tanesi ayçiçek yağı oldu. Türkiye kendine yetecek ve ayçiçek üretebilecek araziye sahip. Buradaki tek problem planlamadan kaynaklanıyor. Belki de göreceksiniz, seneye o kadar fazla ayçiçek ekilecek ki belki de ayçiçek elde kalacak. Aynı soğanın durumuna düşebilir. Bunun içindir ki burada en önemlisi planlama. Biz öncelikle kendi halkımıza yetecek kadar gıda, tarım ve hayvancılık ürünlerini üretmeliyiz. Sonrası ithalatla ilgili planlanmalı.

“AYNI ÜRÜN A MARKETİNDE 20 LİRA, B MARKETİNDE 28 LİRA”

Buğdayı, arpayı, mercimeği, nohutu, ayçiçeğini üretebiliriz. Türkiye'nin bu kapasitesi var. Aynı ürün A marketinde 20 lira, B marketinde 28 lira, başka markette 40 lira. Bu böyle olamaz. Buna Ticaret Bakanlığı'mızın, hükümetin, belediyelerin göz yummaması lazım.”

“DEVLETİN AKARYAKITTA VERGİDEN VAZGEÇMESİ GEREKİYOR”

Destici, benzin ve mazota gelen zamlarla ilgili de, "Vatandaş artık akaryakıt zamlarını takip edemez noktaya geldi. Bunun içindeki ÖTV ya da KDV de aynı oranda artıyor. Diyelim ki devletin aldığı KDV ya da ÖTV; akaryakıt fiyatı 10 lira iken eğer bunun üzerinden 2 lira vergi alıyorsa 20 lira olduğunda 4 liraya çıkıyor ya da yüzde 18 olan KDV 20 lira olunca 3,60 lira oluyor. 3,60 lira KDV, 4 lira da ÖTV yani bunun 7 lira 60 kuruşunun üzerinde bir bedel vergi olarak gidiyor. Devletin burada bu vergiden vazgeçmesi gerekiyor. Bu yüksek orandaki vergi kabul edilebilir değildir." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 28
 • dede 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın Destici Adalet ve içişlerinden bunu isteyin çok mühim ve önemli.Sizi kırmazlar.Cinayet işleyen hapisten çıkınca karşı tarafın gözünün önünde geziyor kışkırtıyor. Bunlar suç işledikleri ilde ve de doğduğu ilde barınma girme yasağı getirilmeli.Kan davaları çok azalır.Gözü görmesse birçoğu peşine gitmez.olaylar acılır.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Araçlara 1 ay binmeyin bakalım akaryakıtı kime satacaklar
  Cevapla
 • Lordlar kamarası 3 ay önce Şikayet Et
  Nerede ise evinin tuvaletine bile arabayla gidecek bir millete bence az bile bu fiyatlar.devlet lojistik görevi gören firmalara yakıtı ucuzlatsın.tır,otobüs gibi taşıma görevi gören ucuza yakıt alsın millet normal fiyat ne ise o fiyattan alsın.Ha bunun yanında hile yapan olursa araca men cezası verilsin bağlı oldugu şirket yada şahsa da ceza basılsın.bu nedir arkadaş bu millet hepten şirazeden çıktı.safi tüketiyor üretme tasarruf modu yok
  Cevapla
 • Hakan 3 ay önce Şikayet Et
  Yav kardesim devlet o vergiden bu vergiden vazgecsin, populizm yapmayin. Devlet ne ile gecinecek ya. Hollanda devletinin geliri 90% vergiden geliyor.
  Cevapla
 • LEVENT KARS 3 ay önce Şikayet Et
  allahankurban belki akaryakıt ucuzlasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Müteahhidin metrekare oyununa büyük ceza!
İşte yabancı ikametine kapatılan iller ve mahalleler!