MHP'li Kılavuz: Başıboş sokak köpekleri konusunda acil eylem planı oluşturulmalı

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, başıboş sokak köpekleri konusunda çok acil bir eylem planı oluşturulması gerektiğini söyledi.

MHP'li Kılavuz: Başıboş sokak köpekleri konusunda acil eylem planı oluşturulmalı
MHP'li Kılavuz: Başıboş sokak köpekleri konusunda acil eylem planı oluşturulmalı
GİRİŞ 07.03.2022 18:32 GÜNCELLEME 07.03.2022 18:32
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kılavuz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, başıboş sokak köpekleri tehlikesinin, yaşanan vahim olaylarla yürekleri acıtmaya devam ettiğini belirtti.

Antalya Serik'te dün bir çocuğun başıboş sokak köpeklerinin saldırısından kaçmaya çalışırken bir kamyonun altında kaldığını ve geçirdiği operasyon sonrasında yoğun bakıma alındığını anımsatan Kılavuz, "Son zamanlarda artan başıboş sokak köpeği saldırıları, sorunun göz ardı edilemez boyuta ulaştığını ve mutlak surette önleyici ve engelleyici tedbirler alınması gerektiğini gözler önüne sermiştir." dedi.

Köpekten kaçarken kamyonun altında kalan küçük kızın bacağı kesildiKöpekten kaçarken kamyonun altında kalan küçük kızın bacağı kesildi

Kılavuz, sürü halinde dolaşan bu hayvanların park alanlarını ve sokakları mesken tuttuğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"Daha fazla insanın canının yanmaması için bir an önce bu konu ile ilgili daha kapsamlı ve sonuç alıcı tedbirler alınması konusunda duyarlı olmak hepimizin asli vazifelerindendir. Başıboş sokak köpekleri tehdidi konusunda çok acil bir eylem planı oluşturulmalıdır. Dünyada yapılan iyi örnekler incelenerek bir an önce çalışmalara başlanmalıdır. Hepimiz hayvansever insanlarız. Hayvanlarımıza herhangi bir şekilde kötü bir muamelenin, saldırının, şiddetin yapılmasına asla izin vermeyiz fakat insanlarımızın, çocuklarımızın paramparça hale gelmesine, korkular içerisinde travmalar yaşamasına da izin vermememiz gerekiyor."

Kılavuz, sokak köpeklerine yönelik sistemli kısırlaştırma programlarının yanında hayvan barınaklarının ve hayvan hastanelerinin çoğaltılmasını, barınaklarda hizmet standartlarının artırılmasını, belediyeler tarafından beslenme noktaları oluşturulmasını, sokaklarda ve parklarda hayvan beslenmemesini önerdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Kemal BAYRAKTAR 8 ay önce Şikayet Et
    İlk kez bir milletvekilinden bu konu hakkında, yerinde bir açıklama duyduk. kendisine çok teşekkür ediyorum. Diğerleri de bir uyansa iyi olur.
    Cevapla
  • Sedat 8 ay önce Şikayet Et
    hafife alınmayacak kadar ciddi ve vahim bir konu.Can Güvenliği.Hayvansever dostlar sokakta garanti verebiliyormu bize çocuklarımıza.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Partili Özalan, Karamollaoğlu'nun kukla cumhurbaşkanı ifşaatlarına ateş püskürdü
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan büyüme mesajı