Erdoğan'dan önemli açıklama: Putin ve Zelenskiy teklifimizi kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Zelenskiy'i de Türkiye'de bir araya getirmek istediklerini belirterek, Antalya'da Türkiye gözlemciliğinde gerçekleşecek Rusya-Ukrayna görüşmesini kendilerinin teklifi ve ısrarı üzerine ayarlandığını kaydetti.

GİRİŞ 09.03.2022 06:29 GÜNCELLEME 09.03.2022 09:15
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının en önemli gündem maddesi Ukrayna-Rusya savaşı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesi oldu.

Yapılmasını arzu ettiği 3'lü liderler zirvesi için Putin'i tekrar Türkiye'ye davet ettiğini söyleyen Erdoğan, "Biz Sayın Putin ve Sayın Zelenskiy ile de Ankara ya da İstanbul'da bir araya gelmek istiyoruz. Biz taraf değiliz, barıştan yanayız" dediği öğrenildi.

MASAYI TÜRKİYE KURDU

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarınki 3'lü zirvenin perde arkasını kurmaylarına anlattı. Ukrayna'nın önce zirveye katılmayı kabul ettiğini ancak sonra vazgeçtiğini aktaran Erdoğan, "Daha sonra araya biz girdik ve her iki taraf da Antalya'da masaya oturmayı kabul etti. Masadan ne karar çıkar bilmiyoruz ama gelinen nokta oldukça önemli" dediği belirtildi.

ERDOĞAN DEVREYE GİRMİŞ

TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel de dün diplomatik kaynaklardan edindiği önemli bir bilgiyi paylaşmış ve Antalya'daki zirve kararının, Putin-Erdoğan telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanının teklifi ve ısrarı sonucunda alındığını belirtmişti.

ATEŞKES SAĞLANMALI

Putin'le yaklaşık 1 saat süren telefon görüşmesini kurmaylarına anlatan Erdoğan'ın, "Sayın Putin ile uzun, güzel bir konuşma yaptık. Tezlerimizi ve düşüncelerimizi anlattım. Haklı ve haksız olduğu noktaları söyledim. İşgali doğru bulmadığımızı ama yaptırımlara da karşı olduğumuzu ifade ettim. Barıştan yana olduğumuzu ve ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledim" ifadelerini kullandığı belirtildi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 109
 • Musta fa dogru 5 ay önce Şikayet Et
  olum filler tepişir ken çimenler ezilir bu neden den dolayı üretim bilim şart aga
  Cevapla
 • İbrahim uyar 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye tarihini araştırın kualisyonla yönetildiğimiz dönemlerde hep gerilemişiz. Tek iktidar döneminde hep ilerlemişiz. 6 kafadan ses çıkması nerede tek ağızla biri yönetse nerede. Bu 6 kişi bide gizli ortak HDP etti 7 bunlar birbirini yemekten ülkeyi yönetemez devlet işleyişi sekteye uğrar. Bunların patronları bir ülkeyi ellerine vermeyin. Görün reisi yaptıklarını ülke için yabancı ülkeler ile ilişkilerini
  Cevapla
 • Hakan can 5 ay önce Şikayet Et
  Barış kardeş yanlışlıkla sıkayet butonuna basildi hakkını helal et
  Cevapla
 • Yolcu... 5 ay önce Şikayet Et
  Kılıçdaroģlu olsaydı asla öyle bir şeyi beceremezdi
  Cevapla
 • Burjuva Devrimci 5 ay önce Şikayet Et
  Koskoca dünya karton kahraman Nato,ABD ve çapsız AB nin ne kadar kof ve ikiyüzlü ödlek olduklarını tüm dünya bir daha gördü..Herkes ümidini REİS e bağladı Reise güvendi ve onları bir masada buluşmaya geçici de olsa ateşkese ikna etti..Bizdeki çapsız zilletçiler de ağzı açık seyrettiler..Bu işler size göre değil zilletçiler..Siz emir almaya alışmışsınız..Sizi kim sallar..İşte ERDOĞAN farkı..Bakın da utanın biraz..
  Cevapla
 • Diyarbakırlı 5 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru söylüyorsun diline sağlık iyimi varsınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yerli çipte 'Kırmık' hamlesi
MSB acı haberi duyurdu: Bir şehidimiz var