Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da: İktidara gelirsek Demirtaş'ı serbest bırakacağız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'daki programında, Demirtaş’ın hiçbir suçu olmadığını, hiçbir günahı olmadığını; Demirtaş, Osman Kavala gibi birçok mahkumu serbest bırakacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da: İktidara gelirsek Demirtaş'ı serbest bırakacağız
Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da: İktidara gelirsek Demirtaş'ı serbest bırakacağız
GİRİŞ 11.03.2022 11:34 GÜNCELLEME 11.03.2022 11:34
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'daki programları dahilinde dün akşam saatlerinde gençlerle bir araya geldi.

Bir otelde düzenlenen buluşmada dikkat çeken açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de hep beraber huzur içerisinde yaşayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu daha sonra ise gençlerden not aldığı bazı sorulara yanıt verdi.

"İKTİDARA GELİRSEK DEMİRTAŞ VE KAVALA'YI SERBEST BIRAKACAĞIZ"

"İktidara geldiğinizde Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakacak mısınız" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, Demirtaş’ın hiçbir suçu olmadığını, hiçbir günahı olmadığını; Demirtaş, Osman Kavala gibi birçok mahkumu serbest bırakacaklarını söyledi.

"HİÇBİR GÜNAHLARI YOK"

2016 yılında bir anayasa değişikliği geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Diyelim ki Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığını kaldıracağız. Getirirler Meclis'e, Meclis'te yarıdan fazlası el kaldırsa otomatikman dokunulmazlık kalkar. Dolayısıyla Selahattin Bey'in içeride tutulmasının temel nedeni şu, hiçbir suçu yok. Hiçbir günahı yok. Zaten yargı da bunu kabul etti. 'Cumhurbaşkanı adayı bile olabilirsiniz' dedi. ‘Ben seni başkan yaptırmayacağım’ dedi. Madem öyle söyledin. Ben de seni içeride tuttururum dedi. Selahattin Demirtaş'ı da, Osman Kavala’yı da, askeri öğrencileri de, gazetecileri de ne kadar haksızlığa uğramış onlara göre düşünce mahkumları varsa, tamamını serbest bırakacağız. Selahattin Demirtaş ile en fazla görüşen milletvekilleri de CHP’li vekillerdir. Onu da bilmenizi isterim." diye konuştu.

"PKK BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

Kılıçdaroğlu, bir gencin "PKK terör örgütü müdür?" sorusuna ise şu ifadelerle yanıt verdi:

"Bizim partimizin düşüncesine göre, PKK bir terör örgütüdür. Sadece bizim partimize göre değil, pek çok ülkede de terör örgütü olarak geçmektedir. Bir arkadaşımız ‘bir HDP’li vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı, neden CHP’li vekiller el kaldırdı’ dedi. Bir milletvekilinin elinde uzun namlulu silahlarla fotoğraf çektirmesi doğru değil. Bu bir suçtur. Dolayısıyla böyle bir tablo hukukun üstünlüğünün tartışıldığı bir yerde kabul edilemez.

"SURİYELİLERİ ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİZ"

Suriye ile ilişkilerimizi kesinlikle düzelteceğiz. Türkiye’de yaklaşık 6 milyon 300 bin civarında Suriyeli kardeşimiz var. Kendi özgür iradeleriyle ülkelerine göndereceğiz. Ülkelerine gidecekler. Bunun alt yapısını oluşturduk. En son Gara operasyonuna karşı çıktık. Ama ülkemize karşı da bir tehdit varsa buna da karşı çıkacağız. Benim de, partimizin de düşüncesi bu."

"DİYARBAKIR'A GELMEMENİN BEDELİNİ ÖDEDİK"

"12 yıldır Diyarbakır’a gelmediniz?" sorusunu da cevaplayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Aslında birkaç sefer Diyarbakır’a gelmiştim. Ama demek ki o zaman ortam çok müsait değildi. Benim açımdan müsait değildi. Belki Diyarbakırlılar açısından müsait değildi. Bir dönem biz göğsümüze CHP rozetini takıp değil Diyarbakır’a, Sivas’ın bu tarafına bile geçemiyorduk. Son 10 yılda değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Diyarbakır’a gelmedik ve gelmemenin de bedelini ödedik. Bir milletvekilimiz bile yok. Kabahat bizim.

"HDP'NİN KAPATILMASINA KARŞIYIZ"

Nur arkadaşımız, ‘6 parti var. HDP’yi neden çağırmadınız?’ dedi. Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması içinde HDP yoktu. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin çalışması yaklaşık 3-4 aydır devam ediyor. 6 partinin genel başkan yardımcıları vardı, HDP yoktu. HDP’nin katkı vermediği, çalışmasında bulunmadığı bir masaya HDP’yi nasıl çağıralım. HDP diyecek ki, ben hiç bakmadım, görmedim. HDP şimdi üçüncü ittifakı kuruyor. Üçüncü ittifakı kurmasını isteriz. İki ayrı toplantı yaptılar. Biz HDP ile bütün siyasi partilerle görüşen tek partiyiz. HDP ile de görüşürüz. HDP’nin kapatılmasına, kayyum atanmasına karşıyız. Seçimle gelen seçimle gider dedik."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • Doğrucu Davut 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu konuşma vatan hainliği değilde nedir? Abd de; işid in liderinin ne suçu var iktidar olunca serbest bırakacağım diyen birini yaşatmazlar,Türkiye dünyanın en özgür ülkesi
  Cevapla
 • Abbas kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH cc size ve sizin gibi düşünenlere öyle bir acı versinki yasin Börü ve arkadaşlarından beter olasınız Amin amin amin
  Cevapla
 • Soner 2 yıl önce Şikayet Et
  Simdi bu cok ciddi bir milli guvenlik sorunu degil mi ?
  Cevapla
 • BOZOK 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede" terörist (yani bildiğimiz ;devleti düzeni yıkmaya bölmeye çalışan terörist) için "neden içerde ki,ben gelince içerden çıkaracağım "diyen bir muhalefet partisi ve lideri olmasına rağmen,Ülkemiz çok Şükür ki ALLAH ın izniyle yine ayakta durabiliyor.
  Cevapla
 • Okur 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah beyninden geçenlerin hiç birini sana nasip etmesin sen iktidara gelirsen Türkiyeyide pkk ya bırakırsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski belediye başkan yardımcısı, 12. kattan düşerek hayatını kaybetti
El Etreby: Türkiye'de yatırım her zaman cazip