Son dakika haberi: Erdoğan'dan sağlık çalışanlarına 5 yeni müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı Buluşması'da sağlık çalışanlarına ücret konusunda müjdeyi verdi. Erdoğan, "Döner sermayeden alınacak ek ödemeden artış yapılacak." diye konuştu.

GİRİŞ 14.03.2022 14:32 GÜNCELLEME 14.03.2022 16:05
Bu Habere 536 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde sağlık çalışanlarına yönelik son dakika müjdelerini peş peşe sıraladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;

Salgın döneminde sağlık sistemimizin ayakta tutulması için gayret gösteren hekimlerimiz ile sağlık çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.

''Ülkemizi küresel sağlık sistemi içinde mümkün olan en iyi yere getirmek istiyoruz. Sağlık deyince akla ilk gelen hekimdir. Hekim ve hakim kavramları aynı kökten geliyor. Bu iki kavramın ortak özelliği ilmi hikmette mütehassıs. Bu tür kişileri ifade etmesidir.

''ÜLKEMİZ KÜRESEL BİR SAĞLIK MERKEZİ OLMA YOLUNDADIR''

Bizim medeniyetimizde hekimlik mesleği en üst seviye bilginin içinde değerlendiriliyor. Hekimlikte hatanın bedeli doğrudan insan hayatı olabilmektedir. Osmanlı'nın en ünlü hekimbaşılar ailesinden gelen Hayrullah Efendi 'Hekim kendi fiillerinde yalan ve dolan kabul etmeyeceği gibi böyle kimselerle de düşüp kalkmamalıdır' diyor. Rabbim tüm hekimlerimizden ve sağlık çalışanlarımızdan razı olsun yokluklarını göstermesin. Bu ülkenin hekimlerine hem vefa borcu hem ihtiyacı vardır. Ülkemiz cazibesi giderek artan küresel bir sağlık merkezi olma yolundadır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA 5 YENİ MÜJDE

Sağlık personeline yönelik işlenen kastan yaralama suçu CMK kapsamında kataloğa dahil ediliyor. Bu düzenleme ile kamu hizmetlerinden yaralanmak hakkının engellemesi suçuna verilen ceza sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda artırılıyor.

İkinci müjde olarak; Sağlık çalışanları için mesleki sorumluluk kurulu oluşturulacak. Tüm sağlık mensuplarının muayene, teşhis ve tedaviye ilişkin uygulamaları nedeniyle ceza soruşturması açılabilmesi kurul iznine bağlı olacak. Kamu ve devlette görev yapan sağlık personeline idare tarafından verilen tazminatın rücu ettirilip ettirilmeyeceğine de bu kurul karar verecek

Üçüncü müjdemiz sağlık çalışanlarımızın ücret sistemleri ile ilgilidir. Maaş ve mali haklarında önemli iyileştirmeler sağlıyoruz. Sağlık personelinin sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine alınarak aylıklarının tek bir bordroyla ödenmesi temin edilecektir. Bu uygulama Üniversite hastaneleri için de hayata geçirilecektir. Merkezi yönetim bütçesinden performans ödemeleri için ilave kaynak aktarılarak sağlık personelinin döner sermayeden alacakları ek ödemelerde artış yapılacak. Sağlık Bakanlığı döner sermaye dağıtım sistemi, döner sermayeden ödeme yapılmayan hastane kalmayacak şekilde etkinleştirilecek.

Dördüncü müjdemiz maaşlarda yapılan bu iyileştirmelerin emekliliklerine de yansıyacak olmasıdır. Hemşireler başta olmak üzere lisans mezunu sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge kapsamına da alınacağını da tekrar hatırlatmak istiyorum. Hekim emeklilerinin de maaşları da yeniden ele alınacaktır.

Beşinci müjdemiz de şudur. Aile hekimlerimizin temel ücretlerinde de artış yapılacaktır.  

 

 

 

YORUMLAR 536
 • keyiden 2 yıl önce Şikayet Et
  30 bin tl alan aile hekimlerine bu para azdır. 60 bin olmalı diyen aile hekimlerimiz vardır.
  Cevapla
 • doğrucu davut 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın başkanım dün siz müjdeleri sıralarken, muayene olamadan hastaneden evine dönen ve ameliyat olması gerekirken ameliyathaneden çıkartılan hastalar vardı. Bence verilenlerin hiçbirini haketmeyen doktorların bir an önc sağlık sisteminden temizlenmesi gerek
  Cevapla
 • limoni 2 yıl önce Şikayet Et
  Daha ne istiyorsunuz bütün dünya ekonomik krizle uğraşıyor. Biraz devletin yanında olsanız ne olur binlerce insanı mağdur ettiniz.Hastalık bu yazık onca insana.
  Cevapla
 • hastane 2 yıl önce Şikayet Et
  bu konuda Geri adım attın gözümüzden düştün halk senin yanındaydı. nasıl bunu yaptın.
  Cevapla
 • vatan 2 yıl önce Şikayet Et
  Burada 8-9 bin TL maaş aldığını söyleyen doktorlar var, döner sermaye ile birlikte en düşüğü 14.000 TL alıyor, tabiki doktorlarımız hak ediyor, sonuçta insan sağlığı hassas bir konu.Doktorlar arasında da risk durumuna göre maaş farkları olmalıdır, bir cerrah ile aile hekimi aynı işi yapmıyor, ancak doktorlar da lütfen biraz hastaları insan yerine koysunlar, insanlar neden özel hastanelere gitmek istiyor bunu da bir düşünsünler. Mesleklerde risk faktörü mutlaka olmalıdır, sokakta her an kelle koltukta gezen bir polis ile, masa başında çalışan doktorları ayrı tutuyorum bir sağlıkçının, hemşirenin,öğretmenin,memurun riski aynı değildir,bunun ayrımı ve maaş farkı mutlaka olmalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özgür Özel, Erdoğan ile ne konuştuklarını açıkladı
ABD'den nükleer silah uyarısı: Üretmeye bir iki hafta uzaklıkta