CHP'den belediyelerin bütçelerinin artması için kanun teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelerin mali yapılarının güçlendirilmesi amacıyla hazırladıkları 8 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı.

CHP'den belediyelerin bütçelerinin artması için kanun teklifi
CHP'den belediyelerin bütçelerinin artması için kanun teklifi
GİRİŞ 21.03.2022 12:24 GÜNCELLEME 21.03.2022 12:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısı düzenledi. Torun, '6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığına sunduklarını söyledi. CHP'li belediyelerin kaynaklarının kesildiğini öne süren Torun, "Belediyelerin kamu hizmetlerini herhangi bir aksamaya yol açmadan sürdürebilmesi, vatandaşlara ucuz, etkin ve hızlı hizmet verebilmesi için mali yapılarının güçlendirilmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir. CHP olarak bu amaçla bazı acil önlemler içeren 8 maddelik kanun teklifimizi bugün TBMM Başkanlığı'na sunuyoruz" dedi.

'BELEDİYELERİN ÖZ GELİRLERİNİN ARTIRILMASI ŞART'

Torun, yasa teklifini AK Parti ve MHP'ye de gönderdiklerini; ancak kendilerine henüz gelen bir görüş olmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Yerel yönetimlerin 2012'den bu yana değişmeyen genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları pay oranlarının yüzde 50 artırılmasını öneriyoruz. Ayrıca, belediyelere genel bütçeden ayrılan paylara bazı ÖTV gelirleri dahil değildir. Merkezi yönetim bu gelirlerin tamamını kendi bütçesine almaktadır. Bu adaletsizliği ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi de kanun teklifimizde öneriyoruz. Belediyelerin, gelir açısından merkezi yönetime mahkum olmaması için öz gelirlerinin artırılması şarttır. Bu kapsamda, belediyeleri ilgilendiren bazı vergilerin belediyeler tarafından toplanmasını gerekli görüyoruz. Kanun teklifimizde; Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin yüzde 20'sinin belediyelere ayrılmasını ve Konaklama Vergisi'nin belediyeler tarafından tahsil edilmesini öneriyoruz. Kanun teklifimizde, belediyelerin Kalkınma Ajanslarına pay ödeme mecburiyetini de ortadan kaldırıyoruz. Belediyelerin kullandığı akaryakıttan KDV-ÖTV alınmamasını, elektrikte 'ticarethane' ayıbına son verilerek avantajlı bir tarifeye geçilmesini öneriyoruz. Bununla birlikte elektrik ve doğal gaz kullanımında da KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesini talep ediyoruz." 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • BOZOK 8 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu büyükşehir belediyelerinin gelirleri bu zamana kadar yetti de şimdi mi yetmez oldu ekstra para istersiniz devletten.Gerçi cehape li belediyeler,suyu bedava veriyor,çalışanlarına yüzde yüz zam yaptı,namus sözü verip kimseyi işten çıkarmadığı gibi,yerine yeni personeller aldı,bedava süt ,bedava ulaşım,yeni altyapı her mahalleye kreş,üstüne birde bedava elektrik çalışmaları da olunca haliyle gider gelirden fazla oluyor.cehapede haklı ne diyelim.
  Cevapla
 • gökhan aldemir 8 ay önce Şikayet Et
  Belediyeleri soydular şimdi devletin gelirine göz diktiler
  Cevapla
 • ........ 8 ay önce Şikayet Et
  İşleri güçleri para.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 3 Aralık çağrısı boş çıktı: Rifkin ABD'den katıldı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan harekat mesajı: Güvelik şeridi muhakkak tamamlayacağız