Evangelos Venizelos'tan Türkiye itirafı: Ege Yunan gölü değil!

Eski Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, '(Ege) bir Yunan gölü de değildir, Türkiye de vardır.' dedi.

Evangelos Venizelos'tan Türkiye itirafı: Ege Yunan gölü değil!
Evangelos Venizelos'tan Türkiye itirafı: Ege Yunan gölü değil!
GİRİŞ 31.03.2022 16:14 GÜNCELLEME 31.03.2022 16:18
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ekonomik Posta (OT) Forumu'nda konuşan Venizelos, bölgesel gelişmeler ve Türk-Yunan ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Venizelos, Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz yetki alanları anlaşmazlığının uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğini savunarak, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de bir yeri var. Denize kıyısı olan bir ülke. Tabii ki Yunanistan, Kıbrıs, İsrail, Lübnan ve Mısır da vardır." diye konuştu.

Ege'nin bir maden sahası olmayacağını kaydeden Venizelos, "(Ege) bir Yunan gölü de değildir, Türkiye de vardır." dedi.

Venizelos, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin kara sularının 12 mil, Yunanistan kara sularının ise 6 mil olduğunu hatırlatarak, "Bu bölgede (kara sularımızı) genişletebiliriz." diye konuştu.

Yunanistan'ın hem kendi egemenlik haklarının çiğnenmesini istemediğini hem de karşı tarafın durumunu anladığını belirten bir söylem benimseyebileceğini savunan Venizelos, "Önümüzdeki 5-10 sene içerisinde buradaki kaynaklar değerlendirilmeyecekse, unutalım gitsin çünkü farklı enerji çeşitlerine geçeceğiz." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Hasan Dede 2 yıl önce Şikayet Et
    Zaten Bizim olan adalari geri alalim Yunanistanın karasular meselesi kökünden çözulur.Yunanistan da Turkiyeye bağlanır.Zaten sonun da olacağida bu bunu istiyorlar.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Skandallar bitmiyor! Canlı yayında 'Sokak savaşı' tehdidi
Deniz Yücel'e sert tepki: Gusül abdesti bilmeyenler dinimize karışıyor!