Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ermenilere 24 Nisan mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermeniler Patriği'ne gönderdiği mesajda, "Birinci Dünya Savaşı koşullarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ermenilere 24 Nisan mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ermenilere 24 Nisan mesajı
GİRİŞ 24.04.2022 12:35 GÜNCELLEME 24.04.2022 13:14
Bu Habere 178 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ermeniler Patriği Sahak Maşalyan'a gönderdiği mesajda, "Birinci Dünya Savaşı koşullarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyorum" ifadelerini kullandı.

Erdoğan mesajında ayrıca, "Acıları büyütmek yerine bin yıla varan köklü birlikteliğimizle geleceği beraber inşa edelim" dedi.

Birinci Dünya Savaşı'nın yaşandığı dönemin Osmanlı İmparatorluğu için çok acılı bir dönem olduğunu hatırlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: 

"Bu ortak acıları, dini, etnik, kültürel hiçbir ayırım gözetmeden anlamak ve paylaşmak bir insanlık vazifesidir.

Yüzyıllarca sevinç ve tasada ortak olan bizlerin, geçmişin yaralarını birlikte sarması ve insani bağlarını daha da kuvvetlendirmesi önemlidir.

Bu anlayışla acıları büyütmek yerine bin yıla varan köklü birlikteliğimizden ilham alarak geleceği beraber inşa etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Nitekim komşumuz Ermenistan’la bu amaçla olumlu bir süreci başlatmış bulunmaktayız.

Normalleşme sürecinin, iki komşu ülke arasında yakın işbirliğinden yana olan Ermeni kökenli vatandaşlarımızca da samimiyetle desteklendiğini biliyor ve bunu çok önemsiyorum."

"TARİHİ BİR FIRSAT"

İki ülkenin attığı adımları tarihi fırsat olarak niteleyen Erdoğan, mesajını şöyle bitirdi:

"Çok uzun yıllar sonra bölgemizde kalıcı barış ve istikrar adına ortaya çıkan bu tarihi fırsatın değerlendirilmesine sizlerin de güçlü katkı vermesini bekliyorum.

Bu topraklardaki asırlara sâri birlikteliğimiz boyunca kültürel ve beşeri hayatımızda silinmez izler bırakan Ermeni vatandaşlarımızın, huzur, güven ve emniyet içinde hayatlarını idame ettirmeleri için her türlü gayreti göstereceğimizden emin olmanızı istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini tekrar saygıyla anıyor, anma merasimine iştirak eden tüm vatandaşlarıma selam ve hürmetlerimi iletiyorum."

YORUMLAR 178
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Ermenilerle benim kan davam var öle kadar devam edicek Allah büyükdür...
  Cevapla
 • İlginç 5 ay önce Şikayet Et
  Ulan arkadaş o dönemin koşullarında Osmanlıyı yılmak için isyan eden Ermeni çetelerini ne yapacaktık, vatanımızı mı teslim edecektik. Batının gazına gelipte Osmanlının gazabına gelmeselerdi. Peki bizim çanakkalede şehit olan 500 Bin şehidimiz ne olacak, alçak bayı önce bunun sonra Irakta kanına girdiği 1.5 milyon müslümanın, sonra Afrikada, sonra Afganistanda, sonra Suriyede sonrası bitmez. Allah yüce kitabında boşuna söylemiyor Kafirleri kendinize dost edinmeyiniz diye. Vesselam.
  Cevapla
 • Kemal Mal 5 ay önce Şikayet Et
  Ermeniler biliyor ki ana muhalefetin başı Ermeni, ne kadar kıymetli olduklarını anlasınlar..
  Cevapla
 • KeMal 5 ay önce Şikayet Et
  Ermeniler biliyor ki ana muhalefetin başı Ermeni, ne kadar kıymetli olduklarını anlasınlar..
  Cevapla
 • Gerçekler ortada 5 ay önce Şikayet Et
  Hırrrınt vardı bir nalları dikti o vakitlerde ermeni açılımı yapıyordu saygı duyan zat
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Manşetler Babacan'ın 6 sıfır iddiasını yalanlıyor: Ne kendisi açıklamış ne de kabullenmiş
5 şirketin son seçim anketi: AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti'de son durum