Erdoğan'ın NATO çıkışı İskandinav ülkelerinde gündem oldu

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma sürecini tetiklerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu düşünce içinde değiliz" sözleri gündem oldu.

Erdoğan'ın NATO çıkışı İskandinav ülkelerinde gündem oldu
Erdoğan'ın NATO çıkışı İskandinav ülkelerinde gündem oldu
GİRİŞ 13.05.2022 19:43 GÜNCELLEME 13.05.2022 20:13
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Uluslararası haber ajanslarının “son dakika” ibaresiyle servis ettiği haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım süreciyle ilgili sözleri yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün İstanbul’da konuyla ilgili olarak, “İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu düşünce içinde değiliz. Yunanistan'la ilgili NATO konusunda yanlış yaptı bizden önceki yönetimler. Yunanistan'ın, NATO'yu arkasına alarak Türkiye'ye karşı takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz” dedi.

Bu sözler başta İsveç medyası olmak üzere birçok medya kuruluşunda gündem oldu. İsveç’in çok okunan gazetelerinden Expressen, internet sitesi üzerinden manşetlerden açıklamalara yer verirken, “Son dakika: Türkiye İsveç’in NATO’ya katılmasını istemiyor” başlığını kullandı.

Gazetedeki haberde, Erdoğan’ın sözlerine yer verilirken, İsveç’in NATO’ya girebilmesi için 30 ülke hükümetinin onayının gerektiği kaydedildi. Makalede, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de hızlı bir başvuru süreci sözü verdiği ve her iki ülkeye de kapıların açık olduğunu söylediği hatırlatıldı.

TERÖR ÖRGÜTLERİ MİSAFİRHANESİNE VURGU YAPTILAR

Öte yandan Dagens Nyheter da gelişmeyi manşetlerine taşıdı.

Haberde, Erdoğan’ın “İsveç, PKK ve diğer terör örgütlerinin yuvası oldu” sözlerine vurgu yapılırken, Türkiye’nin bu iki ülkenin NATO üyeliğine sıcak bakmadığı da belirtildi.

Erdoğan açıklamasında, “İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütleri için misafirhane gibi. PKK'sı DHKP-C'si İsveç'te Hollanda'da yuvalanmış durumdalar. Oraların parlamentolarında bile yer alıyorlar. Bu durumda bizim olumlu bakmamız mümkün değil” demişti.

“TÜRKİYE RUSYA’YA DAHA YAKIN”

Ülkenin çok okunan gazetelerinden Aftonbladet de açıklamalara geniş yer ayırdı.

Haberde, “Türkiye, diğer NATO ülkelerine göre Rusya’ya daha yakın ve Ukrayna’nın işgalinden beri Batı ile Vladimir Putin arasında denge politikası izlemeye zorlandı. Öte yandan uzmanlara göre Erdoğan, net bir taraf tutmamak için arabuluculuk önerdi” yorumu yapıldı.

Makalede ayrıca Hırvatistan’ın da iki ülkenin NATO’ya katılmasına sıcak bakmadığı belirtilirken gazeteye konuşan kaynaklar ise Hırvatistan yönetiminin fikir değiştirmeye başladığını aktardı.

Öte yandan haberde ülkede Sol Parti ve Yeşiller’in de NATO’ya katılmayı istemediği belirtildi. Bu siyasi partilerin, “NATO’da Türkiye gibi demokratik olmayan ülkeler var” tezini öne attıkları öne sürüldü.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • Sino 1 yıl önce Şikayet Et
  İşlerine gelmedi mi Türkiye Demokratik değil diye saçmalamaya başlamış isveç pkk lı militanları ülkesine versin aylık bağlasın yarın rusya saldırırsa onları sürsün meydana nasıl olsa pkk alışık kullanılmaya
  Cevapla
 • Gülyüzlüm 1 yıl önce Şikayet Et
  Zamanında geçmişte rumlarla yunanlılar natoya girmeleri veto edilmelimişti. Geçmiş geçmişte kalmış şimdi bu iskandinav ülkeleri Rusya korkusuna natoya girmek için yarışa girmişler. Teröristlere verdikleri destek ortada. Bide birşey var. Başka ülkeler suçluları teröristleri vs bize vermiyorlar. Biz ise yakalayıp teslim ediyoruz.
  Cevapla
 • Recep Erdogan 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya Türkiye'yi tebrik etmeli..
  Cevapla
 • Neyime 1 yıl önce Şikayet Et
  Liderim en doğrusunu demiş. Terörist sevici islam düşmanı ülkeler natoya engellemek endoğrusu. Burunları sürtsün bakalım.
  Cevapla
 • ^^^^^ 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah ömrüne ömür katsın REIS. Terörist sevici Çakallar ve Kuran yakan iblisleri her Zaman engelle. O korkaklar Rusların ayak seslerini duyayar duymaz NATO ya koştular, zaten Kabül etsekte korkularından ayaklarına dolanar ayak bagı olur itler. Bırak Rus Ayısı hırpalasın onları.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika... Bakan Yerlikaya açıkladı: TikTok'taki ahlaksızlığa neşter!
Araç sahiplerini sevindirecek gelişme: İndirim için fırsat doğdu