Türkiye'den AB'ye tepki: Yunanistan'ın hukuksuz iddialarını idrak edin!

Dışişleri Bakanlığı: AB artık, Türkiye’nin üyelik süreci ve ülkemizle işbirliğinden sağlanacak yararları, Yunanistan ve GKRY’nin dar görüşlü, hukuksuz ve maksimalist iddialarına rehin ve feda etmemesi gerektiğini idrak etmelidir.

GİRİŞ 24.06.2022 18:53 GÜNCELLEME 25.06.2022 09:57
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

23-24 Haziran 2022 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen kararlarda ülkemizle ilgili önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk bir tutum sergilenmesi esef vericidir. Bu, AB’nin bir kez daha Türkiye bağlamında kısır döngüden çıkamadığının ispatıdır.

"AB'NİN SESSİZ KALMASI TAM BİR GARABETTİR"

AB’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ne ilişkin uluslararası hukuka aykırı ve maksimalist tezleri meşrulaştırmaya çalışması kabul edilemez. Aynı şekilde AB’nin, Yunanistan’ın 10 mil hava sahası iddiası, adaları silahlandırması, geri itme uygulamaları başta olmak üzere uluslararası hukuka aykırı eylemlerine sessiz kalması tam bir garabettir. Bu kararlar, meselelerin çözümüne katkı sağlamadığı gibi, bölgesel istikrara da zarar vermektedir.

"SAMİMİYETSİZLİK ÖRNEĞİDİR"

Türkiye her zaman uluslararası hukuktan ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana tutumunu sürdürmesine rağmen, ülkemizin bu yaklaşımına kasıtlı gerginlik ve tırmandırma stratejisiyle yanıt verilmesi tam bir samimiyetsizlik örneğidir.

AB artık, Türkiye’nin üyelik süreci ve ülkemizle işbirliğinden sağlanacak yararları, Yunanistan ve GKRY’nin dar görüşlü, hukuksuz ve maksimalist iddialarına rehin ve feda etmemesi gerektiğini idrak etmelidir. AB’nin kendi genel çıkarları da esasen bunu gerektirmektedir.

Öte yandan Zirve’de, Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü tanınmasından ve Gürcistan’a da AB üyeliği perspektifi verilmesinden memnuniyet duyulmaktadır. Bununla birlikte, halihazırda aday ülke statüsünde bulunan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katılım müzakerelerinin halen başlatılmaması yadırganmaktadır. Bosna-Hersek’e de bir an evvel adaylık statüsü verilmesinin Balkanlar dahil geniş Avrupa coğrafyasının yararına olacağı düşünülmektedir.

Türkiye, AB’nin tüm aday ülkelerle samimi angajmana girmesi ve katılım süreçlerinin liyakat temelinde ilerletilmesi gerektiğine inanmaktadır.

 

KAYNAK: DHA
Ayşe Çolpan Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Çolpan Tan
YORUMLAR 76
 • Hasan 2 ay önce Şikayet Et
  Bırakın ab yi kardeşim rusya bir doğalgazı kesti mahvoldu adamlar türk birliğini kurun gaz petrol para tarım teknoloji herşey bizde ab bitik birlik ingiltere gördü ab nin ne olduğunu boşa mı çıktı adam
  Cevapla
 • Aytek 3 ay önce Şikayet Et
  Gavurdan dost olmaz
  Cevapla
 • fafih 3 ay önce Şikayet Et
  Bırakın artık şu lanet ab işini istemiyoruz kardeşim halk olarak istemiyoruz
  Cevapla
 • Ölümüne AB 3 ay önce Şikayet Et
  Ölürsek de AB nin kapısının önünde ölelim... Bizim için şereftir.
  Cevapla
 • Ölümüne AB 3 ay önce Şikayet Et
  Çok güldüm yaw... Allah affetsin.
  Cevapla
 • Bir okur 3 ay önce Şikayet Et
  Sen git orada ol senin Türk olmadığın kesin
  Cevapla
 • Ali Rıza Çalık 3 ay önce Şikayet Et
  Bu Ülkede AB nin kapısında ölmeye meraklı ne kadar “ celladına aşık çekirge yetiştirmişler” bunların kafasıyle gidilrse türkiyenin varacagı yer Yunanistan sınırı olacaktır.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Yavv almıyorlar zaten Türkiye yi haritada bolmusler hayallerinde Kürdistan var..bizde ne diye girmeye calisiyorsak artık..biz savasmadikca var olmiyacaz geçmişte de böyleydi şimdide böyle..arda çok büyük bir fark var geçmişteki ecdadımızin rehberi kuran ve hadisti şimdiki gençlik kelimeyi şehadet getiremiyor.. vah halimize vah.....
  Cevapla
 • Yilmaz 3 ay önce Şikayet Et
  Kim demişki savaşmıyoruz yedi düvele karşı savaşıyoruz.TÜRKİYE güçlü ve BÜYÜK bir devlet .Tabiki anlamak isteyene
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Ardahan'da korkutan deprem! Çevre illerde de hissedildi (Son Depremler)
Teröristler saldırıdan 10 dakika önce kameraya böyle yansıdı