Mustafa Sarıgül: Biz Yunanistan’a barış için gittik

TDP Genel Başkanı Sarıgül, Yunanistan Parlamentosu'nun önünde Türk bayrağı açarak yaptığı basın açıklamasına ilişkin, "Bir grup Türk düşmanı, açıklama yapmamızı engellemek istedi. Biz Yunanistan’a barış için gittik" dedi.

GİRİŞ 26.06.2022 13:34 GÜNCELLEME 26.06.2022 17:10
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Yunanistan Parlamentosu'nun önünde Türk bayrağı açarak yaptığı açıklamayla ilgili Sarıgül, şunları söyledi:

"Adaları silahlandırıyor. Amerika ile birlik oluyor, adalarımıza ve sınırımıza silah yığıyor. Yunanistan Başbakanı, ABD kongresinde konuşma yapıyor ve dilini çok fazla uzatarak Kıbrıs’ın tamamını istiyor. Gidiyor bizi AB’ye şikayet ediyor. Türkiye Değişim Partisi olarak biz, Yunanistan’dan kaynaklı bu tehlikeye dikkat çektik. Bu çağrıları Yunan Parlamentosu önünden bir kez de Yunanistan Başbakanına ve Yunan halkına yapmak için Türkiye Değişim Partisi Genel Sekreteri ve Teşkilat Başkanımız Sayın Teoman Mutlu’yla birlikte dün Atina’ya gittik. Yunanistan Parlamentosu önünde basın açıklamasına başladık. Bir grup Türk düşmanı açıklama yapmamızı engellemek istedi. Basın toplantısı sonrasında bize yönelik sözlü saldırılar başladı. Bu sözlü saldırılar daha sonra fiziki saldırı teşebbüsüne dönüştü. Genel Sekreterimiz güvenli bir şekilde otele girmemizi sağlamak isterken aynı kişilerin saldırısına uğradı."

'TÜRK VE YUNAN HALKI SAVAŞ İSTEMİYOR'

Ege Denizi'nin barış denizi olması gerektiğini söyleyen Sarıgül, "''Silahlara veda edelim' demeye gittik. 'ABD’nin ve NATO’nun oyununa gelmeyin' demeye gittik. 'Amerika sizi kullanır, atar; Yunanistan dikkatli olun' demeye gittik. 'AB ve Amerika Ukrayna’yı yalnız bıraktı, Ukrayna’nın durumuna düşmeyin' demeye gittik. 'Siyasetin görevi silahtan değil barıştan yana olmaktır' demeye gittik. Ne yazık ki, Yunan siyasilerinin neden olduğu Türk düşmanlığı etkisine girmiş, bir grubun saldırısına uğradık. Ancak biz bu saldırıyı, Yunan halkına mal etmiyoruz. Türk ve Yunan halkı savaş istemiyor, barış istiyor. Biz Türkiye olarak barışçı bir ülkeyiz. Büyük Atatürk’ün bize gösterdiği barıştır" dedi.

KAYNAK: DHA
Ayşe Çolpan Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Çolpan Tan
YORUMLAR 13
 • sivaslı 3 ay önce Şikayet Et
  Kendini ne sanıyorsa meymenetsiz ............
  Cevapla
 • izmitli 3 ay önce Şikayet Et
  barış isteyen kim leyla
  Cevapla
 • DİYAR-I BEKİR 3 ay önce Şikayet Et
  tam cahil İŞİ PROVAKATÖRLÜK,EĞER YAPTIĞI ART NİYETLİ DEĞİL İSE cahildir.AYNI AĞRASİFLİĞİ DENİZ BAYKALA KARŞI YAPMIŞTI.DENİZ BAYKAL ÇOCUK ĞİBİ AZARLAMIŞTI.BU BELEDİYE BAKNLIĞINI YAPTIKTAN SONRA .kendisini birşey sanıyor.
  Cevapla
 • senol France 3 ay önce Şikayet Et
  yalakalik yapmanin anlami yok.cani cehenneme yunanistanin
  Cevapla
 • a ve b 3 ay önce Şikayet Et
  Ayı dan post, rum dan dost olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dolara yenilen altının imdadına İngiltere yetişti! Türkiye'den müthiş atak
Merkez Bankası'ndan döviz piyasasını ilgilendiren karar! Tarih uzatıldı