6'lı masa 5'inci kez toplandı: Liderlerden ortak açıklama

6 muhalefet partisinin genel başkanı beşinci kez bir araya geldi. Toplantı sonrası liderlerden ortak açıklama geldi.

GİRİŞ 03.07.2022 19:35 GÜNCELLEME 03.07.2022 19:37
Bu Habere 146 Yorum Yapılmış

6'lı masa bugün beşinci kez toplandı. Saat 14'te başlayan toplantıya İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ev sahipliği yaptı. Akşener, konuklarını İYİ Parti Genel Merkezi'nin kapısında karşıladı.

Daha önce Cumhurbaşkanı adayının ismini konuşmadan yetkilerini tartışan liderler, bu toplantıda Cumhurbaşkanı’nın geçiş süreci sonrasındaki yetkilerini görüştü. Bu kapsamda, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçişte Anayasa’nın değişecek maddeleri ele alındı.

Bundan önceki 4 toplantıda olduğu gibi, beşinci toplantının ardından da liderlerin imzasını taşıyan ortak bir yazılı açıklama yapıldı.

LİDERLERDEN ORTAK AÇIKLAMA

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilidi:

"Ülkemize ve milletimize ağır ekonomik, sosyal ve psikolojik bedeller ödeten Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin açtığı yaraları sarabilmek, hukukun üstünlüğünü ve siyasi ahlakı yeniden tesis edebilmek için büyük bir kararlılıkla başlattığımız işbirliği sürecinin beşinci toplantısını bugün İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in ev sahipliğinde gerçekleştirdik.

İktidarın milletimizi kutuplaştırarak birbirine hasım ilan eden bu kutuplaşma üzerinden çıkar düzenini sürdürmeyi amaçlayan kirli siyasetinin karşısında huzurun hâkim olduğu “Yarının Türkiyesi’ni” inşa etmeye kararlıyız.

Bu vesileyle, bundan tam 29 yıl önce Madımak ve Başbağlar’da yitirdiğimiz vatandaşlarımızı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, yaşananlardan ders çıkararak, nice acı tecrübeleri yaşamamıza sebep olmuş bu siyaset anlayışını ve bu nefret dilini reddettiğimizi ve memleketimizde toplumsal barışı mutlaka tesis edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Bugünkü toplantımızda, işbirliğimizin geldiği aşamayı, milletimizin gündemindeki sıkıntıları ve o sıkıntıları çözmek üzere atılacak yeni adımları ele aldık.

Altı siyasi partinin Genel Başkanları olarak, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakatımız” ile “Temel İlkeler ve Hedefler” metnimizi daha önce milletimizle paylaşmıştık. Ayrıca, görevlendirdiğimiz Seçim Güvenliği ve Kurumsal Reformlar Komisyonlarının çalışmaları da kamuoyunun takdirine sunulmuştur.

Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu çalışmalarını düzenli bir şekilde sürdürmektedir.

İktidarın son dönemde devreye sokmaya çalıştığı politikaların dünyaya kapalı ve otoriter bir yapının kalıcı nitelik kazanması hedefine dönük olduğu açıktır. Bu çerçevede, BDDK’nın geçtiğimiz hafta içinde aldığı kararlar da açık bir şekilde serbest kambiyo sisteminden sermaye kontrol sistemine geçişin adımları olarak görülmektedir.

Siyasi iktidar tarafından Haziran ayında TBMM’ye sunulan ek bütçe ise ekonomi politikalarının iflasının itirafıdır. İktidar, tercihini bir kez daha enflasyonla ve işsizlikle mücadeleden, çiftçinin, memurun ve emeklilerin dertlerinden değil yandaş müteahhitlerinden ve faiz lobilerinden yana yaptığını açıkça göstermiştir.

Genel Başkanlar olarak bizler, iktidarın ülkemizi geçen yüzyılda kalan, kapalı bir ekonomi-politik sisteme yöneltme çabalarına karşı mücadele etme kararlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz.

Kurallı, verimli, rekabetçi, istihdamı önceleyen bir ekonominin güvencesi olarak, yüksek enflasyon ve işsizliği bitirmeye, çiftçimizi, emekçimizi, sanayicimizi, esnafımızı, memurumuzu ve emeklimizi refaha kavuşturmaya; milletimizin hiçbir ferdini açlık sınırının altında bir asgari ücrete mahkûm etmemeye kararlıyız.

Öte yandan, TBMM gündemindeki, özünde sansür niteliği taşıyan dezenformasyon yasa teklifi, siyasal ve toplumsal muhalefeti suçlu ilan ederek cezalandırmaya ve demokratik seçim ortamını zedelemeye odaklanmıştır. Dezenformasyon yasasının ertelenmesi bizi asla rehavete sürüklemeyecektir. Basın ve ifade özgürlüğünü savunma konusundaki kararlı tutumumuzu sürdüreceğiz.

Türk dış politikasında ise son yıllarda kişisel ve tepkisel tercihlere bağlı olarak yaşanan; savrulma, hedefsizlik ve vizyonsuzluğun son örneği, NATO’nun Madrid Zirvesi sürecinde görülmüştür. Türkiye’nin haklı taleplerini somut güvencelere bağlamayan üçlü mutabakat metni, bir iç siyaset malzemesi olarak kullanılması dışında herhangi bir değer taşımamaktadır.

Bu çerçevede dış politikayı şahsi menfaatlere göre değil, millî menfaatlere göre yöneteceğiz. Türkiye’yi itibarı sarsılan değil; sözü dinlenen, saygın ve bölgesinin en güçlü ülkesi yapacağız.

Bir kez daha altını çizmek isteriz ki; Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçtiğimiz 2018 yılından bu yana sadece siyasi iktidarın ve bir avuç azınlığın memnun olduğu, vatandaşlarımızın ise feryat ve isyan ettiği, adaletsiz, haksız ve keyfi uygulamalarla, çarpık ve gayri ahlaki kriterlerle karşı karşıyayız.

Ülkemizin yaşadığı, özellikle son dört yıldır katlanarak artan ve milletimize ağır bir yük hâline gelen tüm sorunların kaynağında, tek bir kişinin ve onun belirlediği dar bir zümrenin tahakkümünü esas alan Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi vardır.

Bu sorunları aşabilmenin yolu, siyasi iktidar ve ortaklarının tüm gündem değiştirme çabalarıyla yıpratmaya çalıştıkları Cumhuriyet değerlerimize ve demokratik hukuk devleti ilkelerine sımsıkı sarılarak millî egemenliğimizi esas alan “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi” yine milletimizin teveccühü ile hayata geçirmek üzere, seçim sandığının bir an evvel milletimizin önüne getirilmesidir.

İşte bu nedenle, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile hedefimiz:

Mahkûm edildikleri işsizlik ve baskı altına alınmaya çalışılan özgürlükler de dahil olmak üzere, gençlerimizin önündeki tüm engelleri kaldırıp, hayallerine kavuşabilmelerini sağlamaktır.

İşletmelerimizin yurt dışı ile rekabet edebilmeleri ve hem ulusal hem de uluslararası piyasalarda marka değeri oluşturmalarına destek olmaktır.

Esnafımızın, üreticimizin, sanayicimizin ve çiftçimizin, tüketiciye, uygun fiyata kaliteli ürün sunabilmesi, ürettiğinden kazanabilmesidir.

Memurumuzun, işçimizin, emeklilerimizin hak ettiği yaşam kalitesine kavuşmasıdır.

Kapsayıcı politikalarla yoksulluğun, özellikle de kadın ve çocuk yoksulluğunun sonlandırılması, milletimizin her bir ferdinin refahtan adil pay almasını sağlamaktır.

Özetle, sadece yönetim sisteminin değil, topyekûn hayatlarımızın değişmesidir. Milletçe hak ettiğimiz, 21’inci yüzyıla yakışır, mutlu ve refah içinde bir Türkiye’ye kavuşmaktır.

Bilinmesini isteriz ki; altı siyasi partinin ortak akıl ve makulde buluşmak üzere oluşturduğu istişare mekanizmasını, adaylık tartışmasına indirgemeye çalışanlar, milletimizin ve ülkemizin geleceğine dair büyük bir kazanım olarak gördüğümüz çalışmalarımızı asla sekteye uğratamayacaktır.

Bir kez daha ilan ediyoruz ki; Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, Güçlendirilmiş Parlamenter sistemden yana olan, demokrasi âşıklarının adayı olacaktır."

KAYNAK: AJANSLAR
Ayşe Çolpan Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Çolpan Tan
YORUMLAR 146
 • Hikmet Aras 2 ay önce Şikayet Et
  Rabbim sizin düşündüğün tuzağı İnşallah kafalarına geçirir siz asla ve asla iktidar yüzü göremezsiniz 2023'te Sayın çok değerli Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan beyefendi tekrar Başkan seçilecek durmak yok yola devam
  Cevapla
 • Sadri 2 ay önce Şikayet Et
  Güldür güldüre yeni malzeme, asıl ucube sistem Başbakan ve Cumhurbaşkanın ayni anda ülkeyi yönetmeye çalıştıkları çift başlı sistemdir, biri anlaya derken diğeri Konya’ya dediği ucube sistemdir,Cumhurbaşkanılığı hükümeti sisteminden kesinlikle vazgeçilmemeli...
  Cevapla
 • Kürşad Tigin 2 ay önce Şikayet Et
  Yemek yiye yiye doymadiniz bı aday çıkaramadiniz yazık size 6 taneniz 1 aaday etmiyor demekki!
  Cevapla
 • Molla Sadık 2 ay önce Şikayet Et
  Bu 6 lı masa istediğini desin, temmuzda yüzde 40 zam, ocakta yüzde 25 zam verilirse, ve de diğer sosyal yardım alanların ücreti artar, bayram ikramiyeleri de yükseltilirse bunların şansı yok. Son yılda iktidar son kozunu oynar. Vereceği miktarları üst düzeyde verir. Şayet kazanırsa zaten 4 yıl daha gider. Kazanamazsa bile gelenler ne yapacaklarını düşünsün.
  Cevapla
 • Molla Sadık 2 ay önce Şikayet Et
  Dedikleri gibi cumhurbaşkanı onlardan olursa 4 yılda ancak parlamenter sisteme geçerler. Başka da bir şey yapamazlar. Zaten nasıl yapacaklarına dair bir şey demiyorlar. "denenmiş, sınanmaz" derler. Yıllarca koalisyonlar yüzünden milletin başına gelmeyen kalmadı. Tek dertleri güçlendirilmiş dedikleri parlamenter sistem. O sistemde de bir kanun bir ayda çıkmaz. Ki bu 6 lı masanın o kapasitede bir üyesi de yok. Bu altı kişinin bırakın ülke çapını il düzeyinde bile başarısı yok.
  Cevapla
 • Ömer 2 ay önce Şikayet Et
  Parlementer sistemede geçemezleri millet referandumda oy vermeyince nasıl geçsinler,onuda beceremezler...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Hakan Karaahmet: Arda Güler'i kiralık istedik
Son dakika: Putin'den flaş hamle: İki bölgenin sözde bağımsızlığı kararnamesi imzalandı!