Dışişleri'nden AİHM'ye Osman Kavala tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç'ten AİHM'nin Osman Kavala kararına tepki: Avrupa İnsan Hakları sisteminin itibarının bir kez daha sorgulanmasına sebep olmuştur.

GİRİŞ 11.07.2022 13:18 GÜNCELLEME 30.10.2022 16:27
Bu Habere 198 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Osman Kavala kararını, Türkiye'nin, AİHM'e ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine yaptığı bildirimlere rağmen almasına tepki göstererek, "Ancak ne yazık ki, AİHM konuyla ilgili olarak bugün açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa insan hakları sisteminin itibarının bir kez daha sorgulanmasına sebep olmuştur." ifadesini kullandı.

Sözcü Bilgiç, AİHM'in Kavala kararının icrasına ilişkin aldığı karar hakkındaki soruyu yazılı cevapladı.

Kavala kararının icrası hususunun Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından AİHM'e havale edilmesiyle ilgili Dışişleri Bakanlığının görüşlerini 2 Şubat'ta yapılan açıklamayla kamuoyuyla paylaşıldığını anımsatan Bilgiç, şunları kaydetti:

"Açıklamamızda, AİHM'in durumu hakkaniyetle değerlendirmesi ve ilk derece mahkemesi gibi hareket etmemesi yönündeki beklentimiz dile getirilmişti.

Süreç boyunca Avrupa Konseyi ile iletişimimiz devam etmiş; Adalet Bakanlığımız tarafından adı geçenin yargı sürecindeki gelişmeler hakkında düzenli bilgi sunulmuş, ayrıca adı geçenin tutukluluğuyla ilgili olarak iç hukukta devam eden yargılama sonunda hüküm giydiği AİHM'e ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine bildirilmişti.

Ancak ne yazık ki, AİHM konuyla ilgili olarak bugün (11 Temmuz) açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa insan hakları sisteminin itibarının bir kez daha sorgulanmasına sebep olmuştur. Bundan sonraki aşamada süreci takip edecek olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin, daha önce sergilediği tarafgir ve seçici yaklaşımı bir yana bırakarak sağduyuyla ve bazı çevrelerin siyasi gündem yaratma arayışlarına mahal vermeksizin hareket etmesini bekliyoruz."

ADALET BAKANLIĞI'NDAN DA TEPKİ

Adalet Bakanlığı da AİHM'nin kararına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Dosyanın öne çekilmesi tarafsızlığı etkiler" denildi.

AİHM bugün Osman Kavala davasında Türkiye'nin "AİHM kararlarına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediği" gerekçesiyle AİHS'nin 46/1'inci maddesini ihlal ettiği hükmüne varmış Kavala'ya 7 bin 500 Euro mahkeme masrafı ödenmesine karar vermişti.

İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 198
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerikanın-Bidenin ve Zillet ittifakının Adamı... Korumaları normal.
  Cevapla
 • Osman Ajan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ajan KaVala!…
  Cevapla
 • Hain düşmanı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sahipleri İTİ kurtarmaya çalışıyor normaldir bu havlamalar!!!
  Cevapla
 • Abdülbaki Yeşil 1 yıl önce Şikayet Et
  İt olunca ne kadar çok sahip çıkanı oluyor. Milli karakterli tek bir kişiye ölümlü kararı olmayan AİHM binlerce dosya arasından bunu cımbızla em öne alıp apar topar nasıl karar veriyor gördünüz değilmi ? Hukuk muş Gugukmuş Adalet yürüyüşüymuş vay be. İşte Üstünlerin hukuk anlayışı.
  Cevapla
 • NuR76 1 yıl önce Şikayet Et
  Kavalanin tasmasini kim tuttuğu aşikar olmustur! Türkiyenin savcıları harekete gecip Aihm ye dava acmali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TEM Otoyolu'nda yayalara otomobil çarptı: 5 ölü
CHP'nin yalanı ifşa oldu! Murat Kurum, Ekrem İmamoğlu'nun skandalını patlattı