'Onlar dayak attı, CHP'liler seyretti'

Şeyh Sait'in torunu Abdülmelik Fırat, 27 Mayıs darbesi esnasında yedikleri dayakları asker kökenli CHP milletvekillerinin üniformalarını giyerek seyrettiğini ileri sürdü.

'Onlar dayak attı, CHP'liler seyretti'
'Onlar dayak attı, CHP'liler seyretti'
GİRİŞ 12.06.2008 23:30 GÜNCELLEME 12.06.2008 23:30

O yıllarda sürgüne gönderildiği Yassıada günlerinin öncesini ve sonrasını Aktüel'e anlatan Fırat, röportajında Selim Soley isimli CHP'li bir milletvekili subayın üniforması içinde harp okulu öğrencileri arasına karışarak dayak yemelerini izlediğini söyledi.

Nereye gitseler Kürdistan'ı kurmakla suçlandıklarını anlatan Fırat, eski bakanlardan Kamran İnan'ın babası Selahattin İnan'ın Ermeni kökenli olduğunu da dile getirdi. İşkencelerin en çirkinlerine tanık olduğunu söyleyen Fırat, o dönemi şu şekilde anlattı: 'Menderes'i ne kadar uyarsak da darbe olacağına ihtimal vermiyordu. Darbe olunca da kolayca insanlar toplanabildi. Hiçbir mukavemet olmadı. Çok ağır bir darbe oldu. Yassıada'ya getirilen bakan ve paşalara 'büyükbaş hayvan', milletvekillerine 'küçükbaş hayvan' diyorlardı. '

Kara Kuvvetleri Komutanı Cemal Gürsel'in doğu raporuna da değinen Fırat, Avrupa ülkelerinden çekinildiği için 2 bin 500 kişinin katledilmekten kurtulduğunu ancak Gürsel'den korkulduğu için kendisinin de dahil olduğu 50 Kürt aydının tutuklandığını belirtti.


Aktifhaber

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'den Can Ataklı'ya sert tepki! 'Ağzını 'mal'a ile sıvasan yine nafile'
Bolu'dan ürküten haber geldi! Zehirlenme vakaları başka köye de sıçradı...