ABD'nin skandal hamlesi sonrası Ersin Tatar'dan sert açıklama: Sonun başlangıcı olur!

ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönelik silah ambargosunu kaldırmasıyla ilgili KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Bu karar sonun başlangıcı olur" diyerek tepki gösterdi.

ABD'nin skandal hamlesi sonrası Ersin Tatar'dan sert açıklama: Sonun başlangıcı olur!
ABD'nin skandal hamlesi sonrası Ersin Tatar'dan sert açıklama: Sonun başlangıcı olur!
GİRİŞ 17.09.2022 15:43 GÜNCELLEME 17.09.2022 15:43
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu sabah 2023 mali yılı için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırdığını duyurdu.

CNN Türk yayınına katılan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD'nin kararını "Bu kararı çok yanlış olarak değerlendiriyorum. Adada hem kuzeyde hem güneyde olumsuz algının yerleşmesi için bir hava gelişecek. 1974'den beri uygulanan bu ambargonun kaldırılması sonrası Kuzey de tedbirini alacak ver gerilim yükselecek.Gerek yoktu diye düşünüyorum" sözleri ile değerlendirdi.

"ÇÖZÜME HİÇBİR KATKISI OLMAZ"

Ersin Tatar konuşmasına şöyle devam etti;

"Silah ambargosunun kaldırılmasından bahsediyoruz. Diledikleri silahı ABD'den alabilecekler. Ege'de yaşanan gerginliği görüyoruz. Lozan'a rağmen orada silahlandırmaları görüyoruz.Şimdi bu Kıbrıs'a da yayılacak. Böyle bir şeyin Kıbrıs meselesinin çözümüne hiçbir katkısı olmaz. Aksine bir anlaşma olacaksa böyle bir ortamda olmaz. Türkiye Cumhuriyetinin açıklamalarını destekliyoruz. Biz sadece kendi hakkımız ve hukukumuz peşindeyiz.

"SONUN BAŞLANGICI OLUR"

Bu karar sonun başlangıcı olur. Bu silahlarla neye hizmet edecekler, neyin peşindeler emin değilim. Kıbrıs'ta Türk-Yunan dengesi her zaman olmuştur. Bütün bunlar KKTC'nin egemenliğinin önemini göstermektedir. Biz buradan baktığımızda varlığımızı Türkiye'ye borçluyuz. Türkiye büyük bir devlet. Biz de KKTC olarak Türkiye Cumhuriyeti ile birlikteyiz, beraberiz. Ona göre hakkımızı hukuku muzu korumak en büyük dileğimizdir. Bizim egemenliğimiz olmazsa bunlar bizi hap gibi yutar.

Siz bizimle Kıbrıs'ta sürdürülebilir bir anlaşma yapmak isterseniz böyle olaylara girmeyeceksiniz. Bizim kimse ile çatışma niyetimiz yok. Sizin de yoksa neden silah alıyorsunuz?"

"ABD İLE İSTİŞARE YAPMIŞLAR, BUNUN GEÇMİŞİ VAR"

New York'ta toplantılar var. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan oraya ulaştı. Önemli toplantılar olacak. Biz de orada olacağız ve bütün yetkililerle konuşacağız. Onunla mı bağlantılı bilemiyorum. Rum tarafının "Biz bunu uzun zamandır pişiriyoruz" açıklaması var. ABD ile istişare yapmışlar, bunun bir geçmişi var.

"HİÇ HOŞ OLMAYAN ŞEYLER ÇIKAR"

Bu silahlanma üs ihtiyacından öte bir şey. Geçmişte buradan uçak kaldırdılar. Bu silahlanmayla Güney Kıbrıs'ı güçlendirecekler ve Türkiye'ye Kıbrıs'ta böyle bir silahlanma var diyecekler. Bu Türkiye'ye bir uyarı olarak da değerlendirilebilir.

Böyle küçük bir adada bir cephanelik oluşturmak hiç hoş değil. Kıbrıs Barış harekatından sonra 48 yıldır kimsenin burnu kanamadı. Silahlanma kararı ile adadaki keyifler kaçacak. Hiç hoş olmayan şeyler çıkar. Ümit ederiz ki bir çatışma ve bir kavga çıkmaz. Umarız gerekli uyarılar yapılır ve bu adımdan vazgeçilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna-Rusya savaşında yaptığı liderlikle tahıl koridoru olsun, yaptığı diğer şeylerle gerçekten saygınlık kazandırmıştır. Yunanistan'ın bunu kıskandığını biliyoruz. 

TÜRKİYE'DEN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) silah ambargosunu kaldırma kararının kapsamını genişletmesini kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "ABD'nin GKRY'ye yönelik silah ambargosunu kaldırma yönündeki 2020 Eylül ayında aldığı kararın kapsamını genişletmesini şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının, söz konusu karara ilişkin tepkisini tümüyle destekliyoruz. Ada'daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyecek; Ada'da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz'de barış ve istikrara zarar verecektir" denildi.

ABD'ye kararı gözden geçirme ve Ada'daki iki tarafa karşı dengeli politika izleme çağrısı yapılarak, "ABD dahil uluslararası toplum, Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeli ve buna göre hareket etmelidir. Her halükarda Türkiye, garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edecektir" denildi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 95
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce Yunanstan'daki üsler.Şimdi de Güney Kıbrıs.Hedefleri çok açık.Zaten çekindikleri bir Rusya bir de Türkiye.Ama Türkiye'den daha çok çekiniyorlar çünkü Osmanlı gibi bir örnek var önlerinde.
  Cevapla
 • nimet 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd nin HER ZAMANKİ AMACI SAVAŞ... ALLAH C.C amaçlarından boğsun inşallah. Amin.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  BUNA EN İYİ TEPKİ kktc ninTürkiye'ye bağlanması ve kktc nin Türkiye'nin bir ili haline gelmesi kararı olurdu
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  BÖYLECE YUNANİSTANI KİMİN KIŞKIRTTIĞIDA ortaya çıkmış oldu ABD yunanistanı kışkırtarak Türkiye'nin Yunanistan'a askerî tepki vermesini istiyor sonrada tıpkı rusyaya yaptığı gibi yaptırım uygulama derdinde!!!! Zaten Yunanistan'ın devamlı ortaya çıkıp ab ye ikinci ukrayna olucaz demesinin sebebide bu, AB nin Türkiye'nin tepkisini rusyanin verdiği tepki gibi algılamasını sağlayıp Türkiye'ye yaptırım uygulatmak !! kısacası Rusya'yı tuzağa düşürdüler bizede aynısını yapmaya çalışıyorlar
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd nin silah ambargosunu kaldırma zamanlaması da çok manidar. Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı provakosyanları çok sıklaştı, önce ateş açtılar ama öldüremediler, yakında deniz üssünde Türklerden birine doğrudan direk ateş açıp öldürüp işin dozunu bir üst seviyeye taşıyacaklar. Bu arada savaş başlangıcı olduğunda Güney Kıbrısta Kuzeye saldırıp Kıbrıs'ın tamamını ele geçirme şeklinde planlar yapıyor olabilirler!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mourinho gözlerinin yaşına bakmadı! Fenerbahçe'de yaprak dökümü
Trump, suikast girişimin ardından ilk kez halk karşısına geçti! Alkışlarla karşılandı...