CHP'li Atıcı: Tabii ki HDP'ye bakanlık vermek zorundasınız

CHP'de Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, "Eğer siz HDP ile ittifak ya da koalisyon yaparsanız, tabii ki bakanlık vermek zorundasınız" dedi.

CHP'li Atıcı: Tabii ki HDP'ye bakanlık vermek zorundasınız
CHP'li Atıcı: Tabii ki HDP'ye bakanlık vermek zorundasınız
GİRİŞ 22.09.2022 08:47 GÜNCELLEME 22.09.2022 08:50
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

CHP'de Parti İçi Eğitim Sorumlusu olarak görev yapan Aytuğ Atıcı, TVNET'te katıldığı programda konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in tartışma yaratan "HDP'ye bakanlık verilebilir" açıklamasını değerlendiren Atıcı, "Tam AK Parti'nin istediği bir söyleşi olmuş, tam AK Parti'nin istediği cümleyi sarf etmiş" dedi.

"TABİİ Kİ BAKANLIK VERMEK ZORUNDASINIZ"

Aslında sarf edilen cümlede bir şey olmadığını söyleyen Atıcı, "Olayın bir teorik boyutu var, bir de pratikte uygulama boyutu var. Teorik boyutuna göre HDP; yasal ve meşru bir siyasi partidir. Eğer siz HDP ile ittifak ya da koalisyon yaparsanız, tabii ki bakanlık vermek zorundasınız. Eğer ittifak ve koalisyon yoksa niye bakanlık veresiniz? Teorik olarak anayasaya göre parlamentoda grubu bulunan siyasi partilere bakanlık verilir. Hatta grubu yoksa bile, milletvekili değilse bile bakanlık verilebilir" ifadelerini kullandı.

"BAKANLIK YAPAN HDP'LİLER KÖTÜ İNSANLAR DEĞİL"

"Anayasada ne yazdığını hepimiz biliyoruz. üzerinde yaygara kopartılacak bir durum değil bu" diyen Atıcı, "HDP'ye bakanlık verilebilir cevabı bu kadar yaygara koparıyor ise, AK Parti'nin HDP'ye verdiği 2 bakanlık var. 2015'te 7 Haziran-1 Kasım arası. Anayasa diyor ki; 'Hükümet kurulamadığında seçim hükümeti kurulur' anayasaya göre bir zorunluluk" açıklamasında bulundu.

Bu bakanlıkları verenin AK Parti değil anayasa olduğu anımsatılan Atıcı, "Anayasaya göre herkese bakanlık verilebilir. Yeter ki TC vatandaşı olsun, suç işlememiş olsun. Teorik olarak verilebilir. AK Parti vermiş mi? Vermiş. AK Parti anayasaya göre mecburen vermiş" diye konuştu.

Bakanlıkta görev alan HDP'lilerin kötü insanlar olmadığını söyleyen Atıcı, "Burada ben HDP'lilere bakanlık veren bir zihniyetin, 'Vay sen CHP olarak nasıl HDP'ye bakanlık vermeyi düşünebilirsin' bile demesini yadırgıyorum ve tezat buluyorum" ifadelerini kullandı.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Sorumlu Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 55
 • HIDIR BUDUR 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu uyuyan millete istek şarkıııılarrr.....Tren gelir hoşgelirrrrrr.... Şarkıcı karısı Binnazzzz....Nerde yedin Dolarları söyle söyleee...
  Cevapla
 • avşar 2 hafta önce Şikayet Et
  evet olayın bir teorik bir de pratik boyutu var. bir de vatan boyutu var. hdp ye hiç bulaşmaz muhatap almazsan bakanlık vermek zorunda kalmazsın. ama derdin vatan olmaz ERdoğan gitisn de diye yaklaşırsan bakanlık da ister özerklik de ister. sen de tıpış tıpış verirsin. hdp olmadan bir hiç siniz bunu siz de biliyorsunuz.
  Cevapla
 • GARA ÇOCUK 2 hafta önce Şikayet Et
  Bakanlık yetmez İÇİŞLERİ ADALET VE MİLLİ SAVUNMA BAKANLIKLARINI VERİN.Verdik dediğinize değsin.tövbe tövbeyavvv.
  Cevapla
 • vatandaş hasan 2 hafta önce Şikayet Et
  al sana bir pkk li daha. dimek chpkk boşuna denmiyormuşşşşşşşşşşş.
  Cevapla
 • Türkcan 2 hafta önce Şikayet Et
  Size oy verenin aklı yoktur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunan gazeteci Başkan Erdoğan'a sordu! 'Bir gece ansızın gelebiliriz' ne demek?
Başkan Erdoğan ve Aliyev'den sorosçulara net mesaj!