Milyonların gözü TBMM'de! Mesai başladı: EYT, fatura desteği, silinecek borçlar...

Üç aylık tatilin ardından bugün açılan Meclis, bütçe görüşmelerine kadar birçok düzenlemeyi içeren Torba Yasa’yı görüşecek.

GİRİŞ 01.10.2022 14:09 GÜNCELLEME 01.10.2022 14:54
Bu Habere 153 Yorum Yapılmış

Seçimlerden önce son yasama yılı olacak olan 27. Dönem 6. Yasama Yılı'nda TBMM'nin gündemi yoğun olacak.

TBMM'deki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Genel Kurul'da birleşimi açtı ve sunuş konuşmasını yaptı. Şentop'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Bazı devletlerin iki yüzlü tavırları devam etse de Türkiye barıştan yana olmaya devam edecek. Sadece bu sebeple Türkiye her zaman daha güçlü, her alanda daha donanımlı olmak mecburiyetindedir.

Dünyanın bütün güçleri Türkiye'nin haklarına dayanan taleplerine kayıtsız kalma hatasına düşmemelidir. Dostluğu, diplomasiyi ve barışı önceleyen tavrımız bundan sonra da devam edecektir."

Şentop, konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Genel Kurul'a takdim edecek.

TBMM'de gerçekleştirilecek görüşmelerde birçok madde görüşülecek. Milyonları ilgilendiren haberlerin Meclis'ten beklendiği bu hafta EYT, kur koruma, fatura destekleri için tarihler ve miktarlar belli olacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ÖZEL OTURUMDA KÜRSÜDE OLACAK
Özel gündemle başlayacak oturumu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop yönetecek. Yeni yasama yılının açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Yeni dönem mesajlarını Meclis kürsüsünden verecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından Genel Kurul 4 Ekim Salı günü toplanmak üzere kapanacak.

İLK SIRADA DEZENFORMASYONLA MÜCADELE VAR

TBMM'nin yeni yasama yılında ilk olarak kamuoyunda "dezenformasyonla mücadele yasası" olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni yasalaştırılacak. Ayrıca ilk hafta içinde TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa Mahkemesi ile Kişisel Verileri Koruma Kuruluna üye seçimi yapılacak.

AK Parti milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı'na sunulacak olan "torba kanun" teklifinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bakanlar tarafından kamuoyuyla paylaşılan ve yasal düzenleme gerektiren konular da yer alacak.

EYT GELİYOR; YIL BİTMEDEN TAMAMLANMIŞ OLACAK

EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme 2022 bitmeden yasalaşacak, 2023'ten itibaren hayata geçecek.

KYK BORÇLARININ FAİZLERİNİN SİLİNMESİ

Kredi Yurtlar Kurumuna borcu olan gençlerin borçlarının faizlerinin silinmesine yönelik yasal düzenleme bunlardan biri olacak. Düzenlemeyle, işverenlerin çalışanlarına elektrik ve doğal gaz desteklerinin 1000 liralık kısmının gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

YEŞİL PASAPORT

Son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin ila 10 milyon dolar arasında olan firmaların 2 yetkilisine yeşil pasaport verilecek.

GÜNEŞ ENERJİSİ

Konutların çatılarında güneş enerjisinden elektrik üretiminin vergiden istisna olan 25 kilovatlık kısmı 50 kilovata kadar çıkacak.

BORÇLARIN SİLİNMESİ

15 Ağustos 2022'den önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacaklar tasfiye edilecek, bu rakam kurumların vergilerinden indirilecek.

BERTARAF EDİLECEK

Varlık yönetim şirketlerine devredilen alacakların 2 bin 500 liraya kadar olan kısmını istisna edilecek, yaklaşık 1 milyon kişinin bankalara olan kredi kartı ya da başka borçlarından dolayı sıkıntıları bertaraf edilmiş olacak.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 153
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir EYT mağduru olarak , önce EYT sonra oy .
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  28 şubatta okulundan atılmış, 10 yıl hiçbir imkan verimemiş ve atanamamış mazlumları da atama yaparak iadeyi itibar yapılmasını unutmayın. Bu iyilik değil borçtur
  Cevapla
 • Haber 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşeyi torbaya sokmaya iyi alışıldı hep boğuntuya getiriliyor kanunlar.
  Cevapla
 • #Bilal @ Ömer # 1 yıl önce Şikayet Et
  bağkur borçları silinsin 2023 te borçlu kimse kalmasin
  Cevapla
 • Acilen 1 yıl önce Şikayet Et
  Normalde, Sigorta Prim gün sayısı yükseldikçe Emekli maaşının da artması lazım. Fakat Prim gün sayısı yüksek olanların Emekli maaşları daha düşük bağlanıyor. Bu mağduriyet giderilmelidir. Aylık bağlama oranı ABO nun yeniden düzenlenmesi gerekir. Vatandaş bu konuda büyük mağduriyet yaşıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail'e uyarı: Ağır bedel ödeyecekler
Süper Lig'e yayın gelirinde dev fark! Bu makas zor kapanır