Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret ve memur maaşlarına zam açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'de 6'ncı yasama yılı açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yılbaşında asgari ücretlilere, memurlara ve emeklilere yapılacak maaş zammıyla ilgili, "Kayıplarını telafi edeceğiz" dedi.

GİRİŞ 01.10.2022 14:19 GÜNCELLEME 01.10.2022 15:57
Bu Habere 239 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de 6'ncı yasama yılı açılışında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"TBMM'nin 27. Dönem 6. Yasama Yılı'nın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

İlk faaliyete geçtiği günden beri görev yapmış milletvekillerimizden vefat edenlere Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Meclis'imizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Türkiye'nin güçlenmesi yolunda gayret gösteren herkesi hürmetle yad ediyorum. Bin yıldır vatanımızın müdafaası, milletimizin birliği, devletimizin bekası uğruna canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.

Terör örgütlerinin başında yer aldığı düşmanlarımıza göz açtırmayan askerlerimiz, polislerimiz, jandarmalarımız, istihbaratçılarımız, güvenlik korucularımıza başarılar diliyorum. Rabbimden milletimizin tüm fertleriyle birlikte bu kardeşlerimizi de koruması niyaz ediyorum. TBMM Milli Mücadele yıllarından beri bu ülkenin her türlü meselesinin çözümünde, milletimizin beklentilerinin karşılanmasında öncü bir rol üstlenmiştir.

Meclisimizin seçim takvimine göre çalışmalarına ara vermeden önce bu yasama yılını da en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum.

Türkiye, yaklaşık 8 ay sonra gideceği seçimlerde hem TBMM üyelerini hem de yürütmenin temsilcisi cumhurbaşkanını belirleyecek. Dünyanın ve bölgemizin tarihi günler yaşadığı, siyasi, askeri güç merkezlerinin yeniden oluştuğu dönemde bu seçimleri yapacağız.

Ülkemize yaptığınız hizmetler için şimdiden her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.

Karşımızda her türlü tehdide rağmen milletin hakkını, hukukunu cansiperane koruyan bir Meclis var.

Biz; kimin ne dediğine değil, milletimizin neye ihtiyacı olduğuna yasamasıyla, yürütmesiyle, yargısıyla birlikte istikametimizi çiziyoruz, yolumuza devam ediyoruz. Cumhuriyet tarihinin en köklü reformlarına bu Meclis imza atmıştır.

Yasama, yürütme ve yargı artık ortak gaye doğrultusunda birbirini destekleyen anlayışla çalışmaktadır. Meclis'in darbe dönemlerinin izini sileceğine inanıyorum.

Teröristlerin giriştikleri tek tük eylem teşebbüsleri, bu bu hainlerin son çırpınışlarıdır. Güvenlik güçlerimizle teröristlerin her an ensesindeyiz.

Geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız eserler, milletimizin yokluk, yoksulluk sorunlarını ortadan kaldırmıştır. Ülkemizi büyütmek, geliştirmek için çalışırken küresel krizlerin ağır etkileriyle de mücadele ettik.

TÜRKİYE'NİN EKONOMİ MODELİ

Ekonomide tercih değişikliğine durduk yere gitmedik. Maç sürerken kuralları bizim aleyhimize değiştirmeselerdi belki buna mecbur kalmadık. Darbelere nasıl karşı çıktıysak, buna da aynı tavrı sergiledik. Küresel gelişmelerin önümüze çıkan fırsatları da değerlendirdik. Dünyanın ve ülkemizin tecrübelerinden en üst düzey ifadeyle kendi özgün ekonomi modelimizi inşa ettik.

Kısa, orta ve uzun vadeli programlarımızı süratle güncelleyerek tutarlı bir yapı ortaya çıkardı. Her aşamada bu uygulamanın teorik çerçevesini de sonuçlarını da milletimizle paylaştık.

Bu tercihimiz yüzünden bizi şiddetle eleştirenlerin gıda ve emtia fiyatları krizi sonrası bizimle aynı noktaya gelmelerini ibretle izliyoruz.

YILBAŞINDA YAPILACAK MAAŞ ZAMLARI

Refah kaybını biliyoruz. Yaşanan sıkıntıları asla görmezden gelmiyoruz. Enflasyondaki artışın kayıplarını önlemek için asgari ücreti, emekli maaşlarını yılbaşında ciddi oranlarda artırdık. Temmuz ayındaki ilave düzenlemelerle bu artışları daha da ileri taşıdık. İnşallah önümüzdeki yılbaşında tüm ücretlilerin kayıplarını telafi edecek şekilde tekrar gözden geçireceğiz. Hiçbir vatandaşımızın enflasyonun altında ezilmesine izin vermeyeceğiz.

TOKİ'DE 1 MİLYON ARSA HAZIRLIĞI

TOKİ ile 1 milyon 170 bin konut ürettik. 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Deprem ülkesi olan ülkemizde 12 milyon vatandaşımızı güvenli konutlara kavuşturduk. 350 bin konutun dönüşümü devam ediyor. 250 bin sosyal konutun, 100 bin konut arsasının inşasına başlıyoruz.

Konut amaçlı arsa üretimini 1 milyona çıkaracak bir hazırlığın içindeyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız parselizasyon çalışmasını yapıyor. 81 şehrimize, 81 milyon metrekare millet bahçesi için 455 millet bahçesi yapıyoruz.

TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI HAMLELERİ TAKDİR TOPLADI

Küresel ve bölgesel sorunların çözümünde inisiyatif alan yapıcı, aktif siyaset uyguluyoruz. Gerilim peşinde koşmadığımız gibi baskılara boyun eğmiyoruz. Hiç kimse Türkiye'nin ufkunu 780 bin kilometrekareye hapsedemez.

Ukrayna krizindeki tutumuz ülkemizin barışı, istikrarı merkeze alan dış politikasının en son örneğidir... Ülkemizin gayretleri neticesinde varılan tahıl koridoru mutabakatı, prestiji sarsılan BM'nin son yıllarda kaydettiği en büyük başarılardan biridir. 5 milyon tonun üzerinde tahılı bizim bu koridordan dünyaya sevk ettiğimiz bütün kayıtlarda mevcut. Esir mübadelesi bu işin en önemli noktadısır. New York'ta yaptığım görüşmelerde bütün cumhurbaşkanları başbakanlar bizlere teşekkür etmişler ve her türlü takdirin üstünde olduğunu söylemişlerdir. 

'TERÖR ÖRGÜTÜNÜ KIPIRDAYAMAZ HALE GETİRDİK'

Yaklaşık 40 yıldır terörle mücadele den ülke olarak bu konuda kimseye taviz verecek durumumuz yoktur. Suriye ve Irak'taki harekatlarda terör örgütünü kıpırdayamaz hale getirdik. FETÖ'cü hainleri getirmek için dört bir koldan çalışıyoruz. Terör belasını çıkarana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Balkanlarda barış ve istikrarın tesis edilmesi için çaba harcıyoruz.

ERMENİSTAN'A MESAJ

Can Azerbaycan'a desteğimizi Şuşa beyannamesiyle kıymetli ve bakidir. Üzerimize düşeni yapıyoruz. Ermenistan ile ilişkilerimizi yeni seviyeye taşıma gayemizi ortaya koyduk. Belki de Prag Zirvesi'nde Paşinyan ile görüşme olacak. Ermenistan, kendisine sunulan barış fırsatını iyi değerlendirmelidir. 

YUNANİSTAN'A NET UYARI: KENDİNİZİ VE HALKINIZI FELAKETE SÜRÜKLEYECEK KIŞKIRTMALARDAN UZAK DURUN

Kıbrıs'ta iki ayrı devlet ve halk vardır. Ambargolara son verilmeli ve tanınma ve meşruyete dair verilen sözler tutulmalıdır. ABD'nin GKRY yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını kabul etmiyoruz.

Adaları silahlandıran Yunanistan'ın teşvik edilmesi akılla, müttefiklikle bağdaşmaz. Biz Yunanistan'ın kimler tarafından üzerimize salındığını gayet iyi biliyoruz. Oynanan oyunun farkındayız. Tahrik ve gerilim siyaseti, kimsenin hayrına değildir, olmayacaktır. Yunanistan yönetimine kendini ve halkını felakete sürükleyecek kışkırtmalardan uzak durmasını tavsiye ediyoruz.

İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 239
 • fikret erkoc 1 yıl önce Şikayet Et
  milyonlarca 3.500 tl maaş alan emekli var bu para bu insanlara yetmiyor yaşları ilerledigi için başka işlerde çalışamıyorlar yapılan zam çok saçma herkese aynı oranda böyle zam olmaz kademeli olması gerekir bu ülkede sadece işçi ve memur kesimin oyu yok emeklinin de oyu var ve kalabalık bir ailesi var 2023 yılına bir sey kalmadı iktidara söylemek istiyorum hani o çok fazla maaşı olan kesim varya işte onlar size hiç bir zaman oy vermedi vermeyecekler onlara türkiyenin bütçesini de verseniz size oy vermeyecekler size oy verenler ülkesini dinini seven sükretmesini sabretmesini bilen o çok az para verdiginiz adam yerine koymadıgınız insanlar
  Cevapla
 • Osmanlı.. 1 yıl önce Şikayet Et
  Maasa zam lakin alisveriste daha buyuk zam arkasından gelince kaşıkla verip kepçeyle geri alinmis oluyor...Bunun caresine bakiniz ey hükümet....Birbirimizi kandirmayalim
  Cevapla
 • Çetin 1 yıl önce Şikayet Et
  İşçilere zam yapmayın patronlara ortak olun kazancın eşit olarak dağıtılmasını sağlayın işçiye zam yapınca patron zam yapıyor buda enflasyonu körüklüyor alış gücünden çok üretim gücünü artırın çok olan ürünün fiyatı düşer ürünlere satış sınırlaması getirin tedarik zincirini düzenleyin buda stokçuluğu bitirir.
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Ev kadinlarina da emeklilik hakki verilse. Toplu para ödeyerek. Yirt dişindakilere bu hak verilmisti. Insallah olur.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne yapalım almayalımmı hakkımız değilmi son bir yilin içinde herşeye yüzde ikiyüz zamgeldi bizim aldığımız kırk
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarihi zirveden ortak bildiri! 80 ülke onayladı, 16 ülke çekimser kaldı
Şanlıurfa Viranşehir'de bir şahıs kuyumcu dükkanını basarak, iki kişiyi öldürdü