Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı "Yüksel Kocaman" davasında karar

Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ı hedef gösterdiği gerekçesiyle ikinci kez görülen davada karar açıklandı. Mahkeme, Demirtaş'a 2,5 yıl hapis cezası verdi.

GİRİŞ 14.10.2022 13:04 GÜNCELLEME 14.10.2022 13:40
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ı hedef gösterdiği gerekçesiyle verilen 2,5 yıl hapis cezası, Ankara Bölge Mahkemesi'nce bozulmuştu.

2,5 YIL HAPİS KARARI

Daha sonra davanın yeniden görülmesine karar verildi. Yeni yargılamanın sonucunda mahkeme, "terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek" suçundan dolayı Demirtaş'a 2,5 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme ayrıca, "varsayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanmak suretiyle tehdit" suçundan Demirtaş'a, suçun yasal unsurları oluşmadığından beraat kararı verdi.

MAHKEMEDE NELER YAŞANDI? DEMİRTAŞ: BU DAVA SİYASİDİR

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'nin bozma kararının ardından yeniden Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Demirtaş, tutuklu bulunduğu cezaevinden video konferans aracılığıyla bağlandı. Avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu.

Mahkeme heyeti başkanı, önceki celse savcının esas hakkında mütalaasını sunduğunu hatırlatarak, buna ilişkin savunma yapması için Demirtaş'a söz verdi.

Savcının, kendisinin 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması için talepte bulunduğunu anımsatan Demirtaş, suçlamaları kabul etmedi.

İddianamede suç işlediğine dair somut delil bulunmadığını, siyasi gerekçelerle hakkında dava açıldığını iddia eden Demirtaş, suçsuz olduğunu savundu.

Yüksel Kocaman

DEMİRTAŞ NE DEMİŞTİ?

Selahattin Demirtaş, yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1 Temmuz 2020 tarihinde ikinci kez tutuklandığı "Kobane Soruşturması" kapsamında, dosya savcısı Yüksel Kocaman ile yargı önünde hesaplaşacağını söylemişti:

"Benimle ilgili operasyonun yürütücüsü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı. İkinci tutuklamayı bizzat örgütleyerek. İkinci tutuklamamın nasıl yapıldığının tüm detaylarını biliyorum. Başsavcı Yüksel Kocaman ve yardımcısı. Haklarında suç duyurusu yaptık. Senin o güvendiğin saraydan büyük Allah var Yüksel Kocaman, devran dönüyor. Devran dönüyor, halk var. Sandık kurulduğunda güvendiğin dağlara kar yağacak, bunların hepsinin hesabını yargı önünde vereceksiniz."

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman da o dönem, Demirtaş hakkında "tehdit" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, "terörle mücadele görev alanları hedef gösterme" suçundan ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlemişti.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 76
 • Fahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam Allah diyor allaha inanan biri tehdit etmez Allah'a havale eder tabiki oda inancı olan için geçerli
  Cevapla
 • sor 1 yıl önce Şikayet Et
  halk varda yüzde 10 hdppkk ya destek veren ırkçı bir grup var yüzde 22 reis gitsin diyen CHP nin sırtına binmiş bir hdppkk ya güven getirmiş o zaman suçlu hdppkk değil ona bu güveni kazandıran CHP dir.
  Cevapla
 • temel 1 yıl önce Şikayet Et
  adam gibi direk bu katil haine yuz yil ver sorun kalmaz verilen cezalar cok az sayisiz suc yapana iki uc bes kat fazla ceza olacak her suc da
  Cevapla
 • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  bende idam cezası verildi sandım...
  Cevapla
 • Utku Sağlam 1 yıl önce Şikayet Et
  2023 seçimleri için pkk siyasi uzantısı HDP ile ittifak hâlinde olanların, dolaylı olarak iş birliği yapanların en kısa zamanda kahr-ı perişan olmaları duasıyla Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden yine dondu kaldı! Obama yardımına yetişti
Rusya'da hareketli saatler! Gardiyanları rehin alan DAEŞ'li mahkumlar öldürüldü