Kaftancıoğlu'nun yeniden yargılandığı dava dosyası mütalaaya gönderildi

CHP'li Canan Kaftancıoğlu iki ayrı suçtan 1 yıl 6 ay ve 2 yıl 8 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden hakim karşısına çıktı.

Kaftancıoğlu'nun yeniden yargılandığı dava dosyası mütalaaya gönderildi
Kaftancıoğlu'nun yeniden yargılandığı dava dosyası mütalaaya gönderildi
GİRİŞ 20.10.2022 14:01 GÜNCELLEME 20.10.2022 14:01
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

CHP'li Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya paylaşımları nedeniyle "silahlı terör örgütü PKK/KCK propagandası yapmak" suçundan verilen 1 yıl 6 ay, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan verilen 2 yıl 8 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden hakim karşısına çıktı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Kaftancıoğlu ile 3 avukatı katıldı.

Yargıtayın bozma ilamına karşı diyecekleri sorulan Kaftancıoğlu, bu karara uyulmasını talep ederek, "İlk günden itibaren bu suçların işlenmediğini anlatmıştım." dedi.

Sanığın avukatları ve cumhuriyet savcısı da bozma ilamına uyulmasını istedi.

Yargıtayın kararını usul ve yasaya uygun bulan heyet, bozma ilamına uyma kararı verdi.

Dava dosyası, esasa ilişkin mütalaasının hazırlanması için cumhuriyet savcılığına gönderilerek duruşma 7 Şubat 2023'e ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Canan Kaftancıoğlu hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama", "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret", "Cumhurbaşkanına hakaret", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Eylül 2019'da Kaftancıoğlu'nu "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılama" suçundan 1 yıl 8 ay, "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 2 yıl 4 ay, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan 2 yıl 8 ay, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu'na "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret"ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak"tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onamış, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezasını ise 1 yıl 9 ay olarak düzelterek onama kararı vermişti.

CEZALARIN BİR KISMI BOZULMUŞTU

Daire, Kaftancıoğlu'na "silahlı terör örgütü PKK/KCK propagandası yapmak" suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis ile "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan verilen 2 yıl 8 ay hapis cezalarını ise bozmuştu.

Kaftancıoğlu'nun, sosyal medya paylaşımı ve bir televizyon kanalındaki konuşmaları nedeniyle "silahlı terör örgütü PKK/KCK propagandası yapmak" suçundan cezalandırıldığı anımsatılan kararda, bu eylemlerin söz konusu suçun unsurlarını oluşturmadığı ifade edilmişti.

Kararda, "terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için terör örgütüyle ilgili bir öğretinin, düşüncenin veya inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması amacıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir." ifadesine yer verilmişti.

Kararda ayrıca muhalif kişiliğiyle bilinen Kaftancıoğlu'nun sosyal medyadaki paylaşımlarının bütünü incelendiğinde "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçunun unsurlarının oluşmadığı belirtilmişti.

Kaftancıoğlu, kısmen onanan karar neticesinde 31 Mayıs'ta İstanbul Adalet Sarayı'na gelmiş ve infaz işlemleri için Silivri Cezaevine gönderilmiş, aynı gün akşam saatlerinde de tahliye edilmişti.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kişi şimdi de ordumuza çamur attı.CHP'ye ne kadar yakışıyor bilemen ancak devletine ihanet ediyor.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletime Katil diyene Ermenilere soykırım yapıldı diyerek Devlete ihanet edene bu cezalar çok az artırılmalı.
  Cevapla
 • HAKAN 1 yıl önce Şikayet Et
  bu insanı 5 sene ceza evine tıkacak hakim gerçek vatan evladıdır alnından öpülmesi gereken insandır
  Cevapla
 • afacan 1 yıl önce Şikayet Et
  durmadan hainlik yapiyor nasil sistem ise durmadan daha yuksek mahkeme oluyor direk yirmi yil ver iceri at ne bitmez yuksek mahkeme bunlara geldimi fakire geldimi o halk yok yada fakir ayrilmak istedi mi iki uc yil dava olur amma esra erola cikti mi ayni gun yada bir gun sonra ayrilir konu kapanir bu nasil adalet ya arkan saglam ile o dk karar fakir gariban ise git gel zarar et marsaf et
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Çin ve Fransız istihbaratına çalışıyorlardı: MİT ve Emniyet'ten nefes kesen operasyon
İkinci el otomobil piyasasında hareketlilik! İşte 500 bin TL'ye satılan 10 araba...