Bakan Akar: Asıl yayılmacı Yunanistan'ın ta kendisidir!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Halbuki asıl yayılmacı, kurulduğu günden bugüne 7 aşamada 3 kat genişleyen ve burnumuzun dibine kadar gelip sürekli Türkiye’yi tahrik ve tehdit eden Yunanistan’ın ta kendisidir.” dedi.

GİRİŞ 25.10.2022 17:29 GÜNCELLEME 25.10.2022 17:46
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirilen Savunma ve Havacılık Uzay Sanayi Fuarı’nın (SAHA Expo) açılış törenindeki konuşmasında, SAHA İstanbul tarafından düzenlenen bu önemli organizasyonun sektörde önemli bir farkındalık ve etki oluşturduğunu belirtti.

Dünyanın ve bölgenin sosyal, ekonomik, politik, askeri, teknolojik ve çevresel birçok faktör nedeniyle hassas bir süreçten geçtiğine dikkati çeken Bakan Akar, güç dengelerinin, aktörlerin ve rollerin sürekli değiştiği bir dönemin yaşandığını bildirdi.

Ülkelerin sınır güvenliğinin sağlanmasından siber alanın korunmasına kadar birçok alanda savunma yatırımlarını artırdığını, uluslararası alanda çok yönlü ilişkiler geliştirdiğini ifade eden Akar, “Türkiye de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerek savunma ve güvenlik alanında yaptığı atılımlarla gerekse diğer ülkelerle kurduğu çok boyutlu ilişkilerle uluslararası alanda özne haline gelmiş, ülkemizin etki alanı üç kıta, ilgi alanı ise bütün dünya olmuştur” diye konuştu.

Buna bağlı genişleyen risk ve tehdit yelpazesine dikkati çeken Bakan Akar, şunları söyledi:

“Böyle bir ortamda reel-politik verilerle hareket ederek gelişmeleri yakından takip eden ve bu gelişmeler karşısında proaktif davranan Türkiye, bölgesinde ve çeşitli coğrafyalarda istikrar sağlayan ve güven veren bir ülke konumundadır. Bu çerçevede kahraman Mehmetçik de  ‘Hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, terörü kaynağında yok etme stratejisi ve ‘terör neredeyse hedef orasıdır’ anlayışıyla, yurt içinde ve sınır ötesinde başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı artan bir şiddet ve tempoda mücadele etmekte,  denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimiz ile semalarımızı azim ve kararlılıkla korumakta, egemenlik ve bağımsızlığımız ile savunma ve güvenliğimizi sağlamaktadır. “

"ASIL YAYILMACI YUNANİSTAN'IN TA KENDİSİ"

Türkiye’nin tüm komşularının hudutlarına, egemenlik haklarına daima saygılı olduğunu ve olmaya devam ettiğini dile getiren Akar, şunları söyledi:

“Bizim tek amacımız, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamaktır. Komşularımızdan da beklentimiz, egemenlik haklarımıza saygı göstermeleri ve uluslararası hukuka, akla ve mantığa uygun davranmalarıdır. Bu çerçevede tüm provokatif eylem ve söylemlere rağmen komşumuz Yunanistan ile diyalog kanallarını daima açık tutmaya büyük gayret gösteriyor, bölgemizin istikrarı için her zaman barış elimizi uzatıyoruz. Biz sorunlara barışçıl çözüm önerileriyle yaklaşırken bilinen bazı Yunan siyasiler ise kendi ‘Megali İdea’ hayallerini örtmek, saklamak için ‘Yeni Osmanlı’ diye bir söylem uydurdular.”

Bu söylemle Türkiye’yi yayılmacılıkla suçlamaya çalıştıklarını aktaran Akar, şöyle devam etti:

“Halbuki asıl yayılmacı, kurulduğu günden bugüne 7 aşamada 3 kat genişleyen ve burnumuzun dibine kadar gelip sürekli Türkiye’yi tahrik ve tehdit eden Yunanistan’ın ta kendisidir. Bu bilinen Yunan siyasiler, kendi şahsi emel ve ihtiraslarını gözeterek yaptıkları açıklamalarla Yunan halkına da büyük zarar vermekte,  iki ülke arasında barışa giden yolu ve diyalogu da sabote ve tahrip etmektedirler. Yunan siyasilerin gerçeklikten, matematikten uzak, akıldan ve hukuktan kopuk tüm yaklaşımlarına rağmen biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde barış ve istikrar için, Ege’nin ve Akdeniz’in bir dostluk denizi olması, tüm zenginliklerin adil bir şekilde paylaşılması yönündeki gayretlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.  Ancak aramızdaki sorunları uluslararası düzeye taşımakla övünenler ve birilerinden medet umarak haklarımızı gasp edeceklerini düşünenler çok iyi bilmelidir ki haklarımıza ve menfaatlerimize yönelik oldubittilere ve birtakım dayatmalara asla müsaade etmedik, etmeyiz.”

Türkiye’nin tarihte olduğu gibi Kıbrıs dahil, Ege’de ve Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi korumakta azimli, kararlı ve buna muktedir olduğunu vurgulayan Akar, “Yunanistan, Türkiye’yi bir tehdit olarak değil de güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefik olarak görmeyi başarabilirse bu hem ülkelerimiz hem bölgemiz hem de NATO adına büyük bir kazanım olacaktır. Temennimiz, bunun bir an önce anlaşılması, gerçekleşmesidir” dedi.

YERLİ VE MİLLİ SAVUNMA SANAYİİ

Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada güvenlik üreten bir ülke olarak güçlü konumunu sürdürebilmesinin en önemli şartlarından birini yerli ve milli savunma sanayi olarak nitelendiren Akar, “Hemen her alanda olduğu gibi özellikle savunma alanında pek çok ilke imza atan ve atmaya devam eden ülkemiz, yerli ve milli imkanlarla ürettiği ve sahada kendini kanıtlayan kara, deniz ve hava sistemleriyle somut kazanımlar elde etmiştir” diye konuştu.

Savunma sanayinde elde edilen tecrübe birikimiyle bir zamanlar hayal olan birçok konunun, bugün gerçeğe dönüştüğüne vurgu yapan Akar, şunları kaydetti:

“Artık kendi tüfeğimizi, topumuzu, insansız hava aracımızı, füzemizi, helikopterimizi ve gemimizi üretebilen bir ülkeyiz. İnşallah en kısa zamanda kendi muharip uçağımızı da tankımızı da üreten ülkeler arasına dahil olacağız. Büyük emek, sabır, kararlılık ve güçlü bir irade neticesinde ortaya koyduğumuz yüksek teknolojiye sahip yerli ve milli savunma sanayi ürünlerimizle teçhiz edilen Türk Silahlı Kuvvetleri, hudut güvenliğinden terörle mücadeleye, denizlerimizin ve semalarımızın korunmasından BM, NATO, AB ve AGİT misyonları ile uluslararası barış ve istikrarın sağlanmasına kadar pek çok alanda üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmektedir.”

Akar, yerli ve milli savunma sanayinin kendi ihtiyaçlarının yanı sıra başta KKTC, Azerbaycan ve Libya olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin savunma ihtiyaçlarına da cevap verebilecek duruma geldiğini belirterek, “ Çok iyi biliyoruz ki, büyük ve güçlü Türkiye’nin yolu ekonomik ve teknolojik bağımsızlıktan geçmektedir. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ ülkemiz ve yarınlarımız için hayati önemdedir. Bu hedef doğrultusunda sadece günümüzün ihtiyaçlarına yönelik değil, geleceğin savunma ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar da aralıksız devam etmektedir. Bu kapsamda Cumhuriyet’in ikinci asrını ‘Türkiye Yüzyılı’ yapmak için siber uzay, siber güvenlik, büyük veri analizi ve yapay zekâ alanlarında da yerli ve millî teknolojiler üretme faaliyetleri tüm hızıyla sürmektedir” ifadelerini kullandı.

Yerli savunma sanayi kuruluşlarının sahip olduğu nitelikli insan kaynağıyla, etkin mühendislik çözümleriyle ve oluşturduğu güçlü ekosistemle dünya ölçeğinde geldiği seviyenin gurur verici olduğunu belirten Akar, “Biz insan kaynağımıza, potansiyelimize ve bunu güce dönüştürecek savunma sanayii firmalarımıza güveniyoruz.  Kamu, vakıf kuruluşları, özel sektör ve üniversitelerin iş birliği ile kritik teknolojilerde azami ölçüde yerli ve millî bir savunma sanayiine ulaşacağımıza ve ülkemizi uluslararası alanda teknoloji ihraç eden en güçlü ülkelerden biri konumuna taşıyacağımıza bütün kalbimizle inanıyoruz.

Yerli ve milli  savunma sanayimizin gelişmesindeki kararlı tutumu, liderliği, destek ve teşvikleri nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımıza da özellikle şükranlarımızı arz ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen fuarın açılışı sonrasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Libya Başbakanı ve Savunma Bakanı Abdulhamid Dibeybe ve  Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile stantları gezdi. Akar, tören öncesinde de Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky ile fuar alanını gezerek bilgi aldı.

Fuarın açılışına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile Hava Kuvveleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan'ın yanı sıra Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de katıldı.

Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan
YORUMLAR 8
 • SELANİKLİTORUNU 5 ay önce Şikayet Et
  Mantıkende kabul edilecek tablo oluşmuyor askeri sivil ticari deniz yolumuz hakimiyetimiz daraltılmak isteniliyor işgal şu rezalete dünyada herhangibir ülke aleyhte gelişmelere bu kadar sabırla adımlar atmazdı emin olunuz.Yunanistan yönetiminde ciddi sorunlar mevcut stratejik hatalı hamleler görmekdeyiz ülkemizi devletimizi askeri adımlara mecbur kılacak gelişmeler görüyoruz ısrarla iyi niyet komşuluk ilişkileri kültürel coğrafi benzerliklerimiz bağlarımız kardeşlik vurgusu yapılmakta fakat Yunanistan cephesinde olumlu adımlar göremiyoruz tanık olamıyoruz belli bir safhaya kadar sabırlı adımlar atacağız söz konusu ülkemizii bütünlüğü güvenliği .
  Cevapla
 • Eren 5 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanımızın ifadeleri gibi ilave olarak haksızlık psikolojisine sahipler sürekli ülkemizi karalama gayretindeler oysa her gelişme gözlerönünde askersiz silahsız olması gereken adaların durumu arkamda güç devletler var ne koparırsam kazanımdır acaba o düşüncemi hakim Yunanistan yönetiminde büyük hataya düşmüş olurlar ve düşüyorlarda devlet tv. kanallarında teröristlerin açıklamalarda bulunmaları rezaletin büyüklük derecesini gösteriyor bizlere ülkemize.
  Cevapla
 • Bulut 5 ay önce Şikayet Et
  Abd buradan yakında gider başbaşa kaliriz Yunanlılar bunu unutmayacağız
  Cevapla
 • aaa 5 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan'ın icindeki terrorist kamplarının bir gun bombalandigini görmeyi çok isterim Cunku bize karşı açıktan ve aleni sekilde dusmanlik yapıyorsa karsiligini verme hakkimiz var diye dusunuyorum
  Cevapla
 • Gerçeğin Sesi 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye olarak çok acil uzun menzilli nükleer başlıklı balistik füzeler üretmek zorundayız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nükleer santrallerin uranyum ihtiyacı Karadeniz'den karşılanabilir
Muharrem İnce gerçekleri açıkladı! Kılıçdaroğlu ile bomba ittifak mesajı