Suriye'ye kara harekatı başlatılıyor! Erdoğan "sadece başlangıçtı" diye duyurdu

Son dakika haberi: Suriye'nin kuzeyine düzenlenen hava harekatının sadece başlangıç olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En uygun zamanda karadan da teröristlerin tepesine bineceğiz" dedi.

GİRİŞ 23.11.2022 12:37 GÜNCELLEME 23.11.2022 14:17
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında konuşuyor. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bu sabah yaşadığımız Düzce Gölyaka merkezli 5,9 şiddetindeki depremi hisseden tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Geniş bir alanda etkisini hissettiren depremde yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Deprem, çok sayıda binada hasara yol açmakla birlikte hamdolsun vahim bir yıkım ve kayıpla karşılaşmadık.

YUSUFELİ BARAJI'NIN AÇILMASI

Yusufeli Barajı'na, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun altyapı sembolü olarak hoş geldin diyoruz. Bu abide eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyor ve kendilerini tebrik ediyorum. 

Yılda 5 milyar buradan dönüşüm var. 7 yılda bu gelirle kendini finanse edecek. 35 milyara bu barajımızı milli bütçeden gerçekleştirdik.

Bay Kemal, görüyorsun işte neyi nereden nasıl yaptığımızı öğren. Sonra kaynak deme. Yeri gelir milli bütçeden, yeri gelir uluslararası piyasadan. Ama biz yaparız. Aramızdaki fark bu.

İSTİKLAL CADDESİ'NDEKİ TERÖR SALDIRISI

İstiklal Caddesi'nde meydana gelen bombalı saldırı failleriyle ve onların bağlantılarıyla kısa sürede aydınlatılmıştır. Bombayı koyan teröristle ona yardımcı olan çok sayıda kişi ülkemiz içinde ve dışında bulundukları yerlerde yakalanarak adalete teslim edilmiştir. En tepeden en aşağı kadar bu eyleme karışan kim varsa nerede olursa olsun mutlaka sorulacak, dökülen mazlumların kanı kendinden misliyle sorulacak, cezası kesilecektir.

İstanbul'daki eylemi timsah gözyaşlarıyla kınayanların gerçek yüzleri, hemen arkasından başlattığımız operasyonla birlikte ortaya çıkmıştır. Suriye'de ellerinde tuttukları yerlerde ülkemize tehdit gelmesini engelleyeceğini söyleyenlerin bu sözlerini tutmadıkları ve tutamayacakları bir kez daha ortaya çıkmıştır. Madem karşımızdakiler kendi sözlerine tutamıyor, yapılan anlaşmanın gereklerini yerine getiremiyor öyleyse bizim kendi başımızın çaresine bakma hakkımız doğmuştur. 

Bizim her sözümüz gibi bu beyanımızın da gerisinde çok somut gerekçeler, haklı sebepler var. 2015'ten bu yana kadar Suriye topraklarından sınır şehirlerimize yapılan saldırıların icmallerini paylaşarak niçin bu noktaya geldiğimizi göstermek istiyorum. Sınırdaki illerimize 764 havan, roket, füze saldırısı yapılmıştır. Bu saldırılarda 32 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 261 vatandaşımız yaralanmıştır. 

Her ne kadar bazı gafiller kavrayamamış olsa da hamdolsun milletimiz her şeyin farkındadır. Bölücü terör örgütü ülke içinde eylem yapma kabiliyetini yitirdikçe, sınır ötesinden gerçekleştirdiği saldırılarına ağırlık vermektedir. 20 yıl önce göreve geldiğimizde terör Türkiye'nin sorunları arasında birinci sıradaydı. Şimdi artık geride.

"KARA HAREKATI BAŞLAYACAK"

Kuzey Irak'taki gücünü kaybeden örgüt, tüm dikkatini Suriye üzerinde yoğunlaştırmıştır. Uçaklarla ve SİHA'larla yaptığımız operasyonlar sadece başlangıçtır. Güney sınırlarımızın tamamının ülkemiz topraklarına saldırı imkanı bırakmayacak şekilde güvenlik şeridiyle kapatma kararımız bugün her zamankinden daha güçlüdür. Gerçekleştirdiğimiz harekatlarla bu şeridin bir kısmını zaten oluşturduk, kalanları da  Tel Rıfat, Münbiç ve Ayn El Arab'dan başlayarak gibi çıban başı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz. Bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine bineceğiz.

Kendimize göre oyun planımız var. Türkiye'nin ve milletimizin menfaatleri neyi gerektiriyorsa ona göre hareket edeceğiz.

İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 100
 • Hacivat 2 ay önce Şikayet Et
  Kara harekati icin en uygun zaman subatin sonu martin basi o zaman kadar nokta atisla havadan vurulmali kara harekati olmali cünkü pkk gene sivileri askeri cocuk ögretmen demenden vurur teröristler barbar canavardir insan degildir kürtler pkk lilari ihbar etmeli suriyede Korridor acik tutulmali sivil kürtler araplar güvenli sekilde türkiyeye gecebilmeleri icin kürt türk kardestir pkk kallestir
  Cevapla
 • halil 2 ay önce Şikayet Et
  Hazır girmişken esadı yerinden alıp Türkiye güdümlü bir ülke haline getirmek cok mantıklı olurdu
  Cevapla
 • Neyse o 2 ay önce Şikayet Et
  son leşide yere serene kadar vurmaya devam
  Cevapla
 • C.Türk 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Suriyeleri güvenle Evlerine göndermek için bu Operasyonu yapmak Pkk/Ypg'lilari Suriye'de yok etmek zorunda.
  Cevapla
 • türkiyem 2 ay önce Şikayet Et
  allah yar ve yardımcımız olsun reiis her daim teröristin vatanına ihanet edenleride vatanına satanlarıda başını al sana helal olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'İllegal' Basın Konseyi'nden Haber7'ye tuhaf uyarı
Altılı masanın mutabakat metninde dikkati çeken maddeler: HDP'nin talebi kabul mü edildi?