HDP'nin kapatılma davasında kritik gelişme!

HDP, Anayasa Mahkemesi’nde görülen kapatma davasına dair ek savunmasını tamamladı. HDP Hukuk Komisyonu, savunmayı bugün AYM'ye teslim etti.

GİRİŞ 25.11.2022 16:26 GÜNCELLEME 25.11.2022 16:27
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

HDP iddianamesinde aralarında HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar, Pervin Buldan ile önceki eş genel başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 687 HDP’li için siyasi yasak getirilmesi isteniyor. 609 sayfalık iddianamede, HDP’nin mal varlığına tedbir konulması da talep ediliyor.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Ön savunmanın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş HDP’ye gönderilecek.

Daha sonra belirlenecek bir tarihte Başsavcı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. AYM üyeleri belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşecek.

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan AYM Heyeti karara bağlayacak. Karar, toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla alınabiliyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 40
 • Fidel48 4 gün önce Şikayet Et
  Demokrasilerde parti kapatılmaz.Partileri sandıkta halk kapatır.6-7 milyon oy alan bir partiyi kapatmak 6-7 milyon insanı yok saymaktır.
  Cevapla
 • Hbekar 4 gün önce Şikayet Et
  Parti kapatılmaz ama Vatana millete dine zarar veren terör şubesi kapatılır
  Cevapla
 • Nathan 5 gün önce Şikayet Et
  Kapansın da yeni parti kurulsun %11 oy oranı %15 olarak geri dönsün onu mu istiyorsunuz.
  Cevapla
 • Abdullah Açıkgöz 5 gün önce Şikayet Et
  Hdp kapatılsın Milletvekilleri seçilirken Türk ve Türkiye düşmanı olanlar milletvekili olmamalı Hem Türkiyeye düşmanlık edeceksin hemde maaş alacaksın böyle bir şey hangi ülkede var
  Cevapla
 • Hakı 5 gün önce Şikayet Et
  Pençe operasyonu kim yaptırıyo kim durduk yere masum insanları şehit ediyo kimse duşunmiyo da bide yetmez miş gibi parti kapatmaya çalışıliyo onu bırak insanlık hak hukuk adalet ve memur savcı vs vs birçok yolsuzluk adaletsizlik hiç bişi deyilde herkes barış barış diye sılogan atiyo kimiside vurkır barışı yok etme peşinde ne için yaptıklar yanlışlar ortaya çıkmasın diye düşünüyorum sizde iyi araştırın teşekkür ederim.
  Cevapla
 • Davut okumuş 5 gün önce Şikayet Et
  Meclisi temizlemeden terör bitmez sen bu partiye dört buçuk milyar seçim parası veriyorsun devletin imkanlarını kullanıyorlardı maaş sonra terör bitecek mümkün deyil sizin dediğiniz gibi vekil adayının şeceresi incelenecek
  Cevapla
 • osman47 5 gün önce Şikayet Et
  hdp ilelebet kapatılmalı
  Cevapla
 • Saim 5 gün önce Şikayet Et
  Türkiye
  Cevapla
 • Adalet 5 gün önce Şikayet Et
  Aslında ilelebet, Allah senin dilini kilitleseydi daha uygun olurdu
  Cevapla
 • Karaoğlan 5 gün önce Şikayet Et
  Yüce divan TBMM bulunan, Türkiye’ye ve halkına düşmanlık ve ihanet eden, pkk/ypg/pyd vs. ye terorist demiyen bir parti kapatılmalı ve bu partiye mensubu olanlara siyasi yasak getirilmeli. İdeal mı! Masum seçmenler için! Değil ! Ama iki kötüden birini seçmek mecburiyetindeyiz.
  Cevapla
 • Doğan Alpaslan 3 gün önce Şikayet Et
  HDP nin yerine MHP yi kapatsa ülkenin birliği ve kardeşliği için daha hayırlı olurl ne mutlu müslümanım diyene kahrolsun ırkçılık kahrolsun müslümanların kanı üzerine siyaset yapanı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Powell konuştu, altın fırladı
Ekonomi büyüdü de ne oldu vatandaşa ne faydası var?