Çavuşoğlu'ndan kara harekatı açıklaması, ABD'ye net mesaj

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bükreş'te basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'ye kara harekatıyla ilgili ABD'ye önemli mesajlar verdi.

GİRİŞ 30.11.2022 16:22 GÜNCELLEME 29.09.2023 17:35
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD başta olmak üzere Türkiye'nin bazı müttefiklerinin Suriye’deki terör örgütlerine verdiği desteğin apaçık ortada olduğunu belirterek, "Bu tür desteklerin sonlandırılması gerektiğini söylüyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin terör örgütleriyle sahada mücadele etmeye muktedir bir devlet ve millet olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Suriye, Irak başta olmak üzere neresi olursa olsun Fetullahçı Terör Örgütü de (FETÖ) dahil olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin terörle mücadelesinde bazı ülkelerin yaptığı açıklamalara dikkati çekerek, şunları anlattı:

"Terörle mücadelemizde dikkat ediyorsanız, 'evet Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlama, terörle mücadele etme hakkı var ama' diyerek hemen uluslararası hukuk, yok işte siviller, yok işte başka şeyler, 'havadan vurun da karadan girmeyin' gibi Türkiye'yi engellemeye çalışan girişimler görüyoruz. Yine ikili görüşmelerde bazı muhataplarım bunları dile getirdiği zaman, biz tabii gerekli cevapları verdik. Müttefiklerden destek bekliyoruz. Teröristleri savunacak ya da teröristleri mağdur göstermeye çalışan açıklamalar duymak istemediğimizi söyledik."

Bazı ülkelerin Suriye'deki terör örgütlerine destek verdiğini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, "ABD başta olmak üzere bazı müttefiklerin Suriye'deki terör örgütlerine verdiği destek apaçık ortada. Dolayısıyla bu tür desteklerin sonlandırılması gerektiğini söylüyoruz. Yine ayaküstü (ABD Dışişleri Bakanı Antony) Blinken ile yaptığımız görüşmede son İstanbul'daki terör saldırısının sorumlusu, yakalanan terörist ve yine sözde SDF'nin, onu (SDF) tamamen farklı göstermeye çalışıyorlardı, intikam açıklamalarından sonra, okullar ve sivilleri hedef alan terör saldırıları dahil onları da söyleyerek 'Maalesef bunları sizin verdiğiniz desteklerle yapıyor' dedik. Bu desteklerin bir an önce sona ermesi lazım." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE-İSVEÇ-FİNLANDİYA ÜÇLÜ TOPLANTISI

Çavuşoğlu, NATO'ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya ve İsveç'in dışişleri bakanlarıyla dün Bükreş'te yapılan üçlü toplantıya ilişkin de söz konusu toplantının Stockholm'de yapılan Üçlü Daimi Komite toplantısının takibi şeklinde olduğu bilgisini verdi.

İsveç'teki yeni hükümetin öncekine oranla terörle mücadele konusunda daha kararlı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Suçluların iadesi gibi, terör varlıklarının dondurulması gibi ve ülkedeki terör faaliyetleri devam ediyor, bunların sonlandırılması gibi konularda somut adım görmediğimizi söyledik. Yasalarda değişiklikler yaptılar, anayasa değişikliği yaptılar, bunların hepsi olumlu adım ama bunların uygulamasını da görmemiz lazım. Bazı yasalar yeni yılla birlikte yürürlüğe girecek. Bunların da bu şekilde uygulanması... Ama NATO üyeliğinden bağımsız olarak (İsveç'teki) yeni hükümetin terörle mücadelede daha samimi olduğunu görüyoruz. (İsveç'teki yeni hükümet) Türkiye'deki terör saldırılarından sonra bazı müttefiklerden daha güçlü açıklamalar yaptı. Açıklamalar güzel, kararlılık güzel ama somut adımları görmemiz lazım. Bunları da açık açık konuştuk ve bundan sonra da birlikte bu doğrultuda çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldık."

SURİYE'DE OLASI KARA HAREKATI

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine olası kara harekatıyla ilgili ABD'nin tutumu hakkındaki soruya şu yanıtı verdi:

"Gölge etmesinler yeter diyeceğiz. Amerika başta olmak üzere bazı müttefiklerin Suriye'deki terör örgütlerine desteği apaçık ortada. Bu destekleri sonlandırmaları gerekiyor. 

'Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlama, terörle mücadele etme hakkı var ama...' diyerek hemen uluslararası hukuk, siviller... Havadan vurun da karadan girmeyin gibi Türkiye'yi engellemeye çalışan girişimler görüyoruz. Biz gerekli cevapları verdik. Müttefiklerden destek bekliyoruz. Teröristleri mağdur gösteren açıklamalar duymak istemiyoruz.

Sadece İsveç ve Finlandiya'ya değil. Onlar da bize diğer NATO ülkelerini örnek gösteriyorlar. Haklılar. Sahadaki mücadelede biz muktedir bir devletiz, üstesinden geliriz."

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 43
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Teröre destek veren ülkekerin nato üyelikleri dondurulmalı. Teröristleri temşzlenince aktive edilmeli. Dünyanın huzuru için gerekli bir önlem.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Afganistandan kaçtığın gibi Suriye ve ıraktan da defol biran önce katil abd
  Cevapla
 • dursun 1 yıl önce Şikayet Et
  Pordon deme sırası bizde artık Vurun gözüne gözüne
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD, Türkiye’ye şunu mu söylüyor? “Eğer bölgeden ben çıkarsam, kontrolü siz ele alırsanız, üstüne SDG’yi ortadan kaldırmaya girişirseniz, sınırlarınızda istikrarsızlık daha da artar ve topraklarınıza daha fazla göç başlar! Bölgede yeni bir sıcak çatışma kapısını sakın aralamayın, bizim yanımızda durun, birlikte kazanalım. Bakın, sizin politikalarınızdan dolayı endişeliyiz ve karar verdiğimiz halde bölgeden askerimizi çekemiyoruz. Anlaşalım, Güvenli Bölge kavramını kullanalım ama bölgeyi size teslim etmeyelim. Sınırlarınıza gelebilecek tehdidi biz önleriz, SDG bizim sözümüzden çıkmaz. Elbette bu argüman tamamen bir illüzyon yaratmadır.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun. Rabbim sizlere uzuuuun ömürler versin inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Turgut Altınok son anket sonuçlarını açıkladı! Ankara'da 10 günde büyük değişim
Kassam’dan İsrail’e ‘tünel’ sürprizi: Kazdı, çıktı, vurdu!