Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası İletişim Zirvesi'ne video mesaj gönderdi. Erdoğan, "Sosyal medyanın günlük hayatımızda artan etkisi sebebiyle daha önce karşılaşmadığımız sorunlarla mücadele etmek zorunda kalıyoruz" dedi.

GİRİŞ 02.12.2022 10:50 GÜNCELLEME 02.12.2022 13:39
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, insanların haber alma hakkını her şeyin üstünde tutan, hakikat odaklı yeni bir iletişim anlayışına ihtiyaç olduğunu belirterek "Türkiye İletişim Modeli, bu arayışımızın ürünüdür. Bu modelin gayesi, hakikat dairesi içerisinde demokrasi ve uluslararası hukuktan güç alan bir iletişim anlayışını hem savunmak hem de uygulamada tesis etmektir." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca İstanbul TİM Maslak Gösteri Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'ne (Stratcom Summit) video mesajla katıldı.

Mesajında, "Belirsizlik çağında stratejik iletişim" temasıyla düzenlenen zirvenin hayırlara vesile olmasını dileyip zirvenin icrasında görev alan tüm kurum ve kuruluşları tebrik eden Erdoğan, dünyanın farklı ülkelerinden zirveye katılan misafirlere "Hoş geldiniz." dedi.

Dijitalleşmeyle birlikte iletişim araçlarında ve haber kaynaklarında büyük dönüşümler gerçekleştiğine işaret eden Erdoğan, her yenilik gibi iletişim alanında yaşanan bu değişimin de beraberinde fırsatların yanı sıra çeşitli riskleri getirdiğini ifade etti.

"DAHA ÖNCE KARŞILAŞMADIĞIMIZ SORUNLARLA MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALIYORUZ"

Bilhassa sosyal medyanın günlük hayatta artan etkisi sebebiyle daha önce karşılaşmadıkları sorunlarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirten Erdoğan, "Bilgi kirliliği ve dezenformasyon, içinde bulunduğumuz dönemin en fazla öne çıkan iki meydan okumasıdır. Türkiye'yle birlikte dünyanın pek çok ülkesinde yalan, iftira, çarpıtılmış haberler, sayısız insanın hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Önü arkası araştırılmadan ortaya atılan ithamlar, kimi zaman telafisi mümkün olmayan zararlara yol açıyor. Dijital zorbalar, çocuklar başta olmak üzere toplumun korumasız kesimlerini tehdit ederken dijital faşizm, demokrasi ve özgürlüklere, dijital terör ise doğrudan devletin güvenliğine yönelik tehdit oluşturuyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletler arası gerilim ve rekabette de dijital mecraların bir psikolojik harekat unsuru olarak daha sık kullanılmaya başlandığını gördüklerini belirterek şunları kaydetti:

"Türkiye gerek stratejik konumu gerek izlediği özgün politikalar gerekse bölgesel ve küresel meselelerde sergilediği ilkeli duruş nedeniyle dünyada üretilmiş ve maksatlı yalan habere en fazla maruz kalan ülkelerden biridir. DEAŞ, FETÖ ve PKK başta olmak üzere eli kanlı terör örgütlerine karşı yürüttüğümüz haklı mücadele sırasında yaşanan iki yüzlülükler bu çarpıcı gerçeği defalarca ortaya koymuştur. Son olarak İstiklal Caddesi'ndeki terör eylemi sonrasında şahit olduğumuz kimi uluslararası basın kuruluşunun haber dili, adeta faillerin ekmeğine yağ sürmüştür. Objektif haber verme yerine Türkiye'yle hesaplaşmayı amaçlayan bu tür yaklaşımların artık terk edilmesi gerektiğini artık her fırsatta ve platformda ifade ediyoruz."

"STRATEJİK İLETİŞİMİ ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRECEK ÖNEMLİ BİR ARAÇ OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanların haber alma hakkını her şeyin üstünde tutan, hakikat odaklı yeni bir iletişim anlayışına ihtiyacımız var. Türkiye İletişim Modeli, bu arayışımızın ürünüdür. Bu modelin gayesi, hakikat dairesi içerisinde demokrasi ve uluslararası hukuktan güç alan bir iletişim anlayışını hem savunmak hem de uygulamada tesis etmektir. Nitekim ekim ayında yürürlüğe giren düzenlemeyle vatandaşlarımızın doğru ve tarafsız haber alma özgürlüğünü garanti eden adımlar attık. Yalanın ve çarpıtmanın iletişim kanallarını zehirlediği bir denklemde temiz ve açık iletişim anlayışından taviz vermeyeceğimizi bir kez daha gösterdi. Yaşadığımız her hadiseyle zamanlıca attığımız bu adımın ne kadar yerinde ve isabetli olduğuna şahitlik ediyoruz. Stratejik iletişimi de uluslararası iş birliğini geliştirecek önemli bir araç olarak değerlendiriyoruz."

2. Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'nin karşılıklı fikir ve tecrübelerin paylaşılacağı bir platform olarak iletişim ekosistemine yeni bir soluk getirmesini temenni eden Erdoğan, zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutladı.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Gündem Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 15
 • Sakarya 11 ay önce Şikayet Et
  Sosyal medya infolarina sıfır tolarans verin olsun bitsin, her konuda resmi referans isteyin gitsin bitsin, et beyinlisiniz getirin beni danışmanlığa, altı ayda cozmezsem adam değilim...!
  Cevapla
 • Nokta 11 ay önce Şikayet Et
  Nafakayı kaldırın zulme ortak olmayın
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 11 ay önce Şikayet Et
  Şehirlerde Emekli subaylar Dernekleri (TESUD) çatısı altındaki watsup gruplarında, ya da devrelerin kendi watsup gruplarında da "bazı kişilerin !?" öne çıkıp o grupları yönlendirmesi konusu da çok önemlidir. Zira " Biz Atatürkçü yetiştirildik,, Hükümetten mi korkacağız, Tu kaka Bahçeli, Tu kaka cumhurbaşkanı modunda " emeklilerin birbirlerini dolduruşa getirmesi, mahalle baskısı ile diğer emeklilere fikirsel bazda etki altına alınması vee en önemlisi bu watsup gruplarının "CHP SEÇİM BÜROSU GİBİ SÖYLEMLER " içermesi konusunda da tedbir alınmalıdır.
  Cevapla
 • By1907 11 ay önce Şikayet Et
  Kendileri bilir devlet 18 yaşında, hepsi akıllı olsun
  Cevapla
 • AlpaguT 11 ay önce Şikayet Et
  Öyle görünüyor ki Ak Parti milletvekilimize verilen ilaç münferit bir olay değil. Birileri düğmeye basmış, uyuyanlar uyandırılmış. Önümüzdeki 2 hafta çok uyanık olmakta fayda var. Tuzak, manüpülasyon, kpss benzeri kumpas kokuları geliyor.
  Cevapla
 • GerçektenİşiZor 11 ay önce Şikayet Et
  Eskiden "DIŞ GÜÇLER" vardı iktidarların beceriksizliklerini yükledikleri... Şimdi de "daha önce karşılaşmadığımız sorunlar"ı icat etti reis...
  Cevapla
 • cnkmr 11 ay önce Şikayet Et
  Yani diyorsun ki bizim memlekette zinhar böyle tu kaka işler yapan kimse bulunmaz. Ülkemizde ve düşmanlarımızda melek gibi insanlar var.
  Cevapla
 • Malika 11 ay önce Şikayet Et
  Aileyi ve öğretmenleri saygın duruma getiremezsek evlatlarımızı kaybederiz. Çocuğu resmen kutsal bir varlığa dönüştürdük. Ne anne babasını takıyor ne de öğretmenini.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HEDEP Eş Başkanı, dinle alay etti: Dağılmayın Cuma namazının kazasını kılarız
Bakan Işıkhan duyurdu! Asgari ücrette ilk toplantı tarihi belli oldu