Bakan Akar'dan Yunanistan'a tepki: Aklınızı başınıza toplayın!

Bakan Akar, "Yunanistan'a karşı son derece sabırlı davranıyoruz. Bizim diyalog çağrımız bir korku değildir. Hiçbir hakkımızı çiğnetmeyeceğiz diyoruz. Aklınızı başınıza toplayın, ayaklarınız yere bassın" açıklamasını yaptı.

GİRİŞ 02.12.2022 12:56 GÜNCELLEME 02.12.2022 14:05
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe ve Kilit operasyonlarında bugüne kadar 491 teröristin de etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Çanakkale’de Ak Parti İl Teşkilatı tarafından düzenlenen Türkiye Yüzyılı 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları Programı’na katılan Akar, Amerika ve Yunanistan’a sert çıktı.

Teröristlerin Türkiye’nin hak ve hukukuna tecavüz etmesine müsaade etmeyeceklerini ifade eden Hulusi Akar, “Terör koridoru oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Pençe-Kilit Harekatı kapsamında 491 terörist etkisiz hale getirildi. Halkımızı, sınırlarımızı korumak için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Bizim tek hedefimiz teröristler. Orada hiçbir teröristin hareketine müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Bütün komşularımızın sınırlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. DEAŞ'la mücadeleden bahsediyorsunuz, binlerce kilometreden geliyorsunuz. Onlarla ilişkilerinizi kesin diyoruz. DEAŞ'la mücadele eden tek ordu TSK'dır. Muhataplarımızın Rusya, Amerika ve diğer ülkelerin mutabakatları var. Verdikleri sözlere uymalarını hatırlatıyoruz. Burada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin faaliyetleri harekatında herhangi bir tahdit yok. Tek amacımız mevcut kurallar çerçevesinde ülkemizin hak, hukukunu korumak için ne varsa bugüne kadar yaptık bundan sonra da yapacağız. Son olarak diyoruz ki; teröristlere olan desteğinizi kesin, ilişkinizi kesin. Bunları desteklemeyin bunlardan vazgeçin, bunlarla bir yere varamazsınız. Türk Silahlı Kuvvetleri varken; sizinle işbirliği yapacak güç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Terörle mücadelede dayanağınız Türk Silahlı Kuvvetleri’dir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Kendilerine hatırlatıyoruz” diye konuştu.

"HİÇBİR OLDU, BİTTİYE İZİN VERMEYECEĞİZ"

Yunanistan’a da çağrıda bulunan Hulusi Akar, “Yunanistan’la olan münasebetlerde son derece sabırlı, uluslararası hukuka uygun, barış için buradaki zenginliklerin adil paylaşımı için ne gerekiyorsa diyalog içindeyiz. Buradaki problemlerimiz var. Bu problemleri diyalog yoluyla çözelim. Derinlikli problemler var. Çağırın bizi Yunanistan’a gelelim konuşalım, gelin buraya konuşalım. Kendi problemlerimizi kendimiz çözebiliriz. Yunanistan’ın bu gerginliği arttırıcı eylem ve söylemlerinden vazgeçmesini olabildiğince sorumlu sağduyulu konuşmalar bekliyoruz. Gerginliği arttırmayın diyalog ortamını bozmayın. Sabırlı olduğumuzu söylüyoruz. Yapılan yanlışlara rağmen; sabırla, barışçıl şekilde bunun çözülmesine inanıyoruz. Diyalog çağrımızı yanlış anlamayın bu korku değil, asaletle, nezaketle uluslar arası hukukla çözmeyi istiyoruz. Bu bir zaafiyet değil. Diğer yandan hakkımızı koruyacağız. Hiçbir "oldu bitti"ye izin vermeyeceğiz. Hakkımızı çiğnetmeyeceğiz” şeklinde konuştu

“AKLINIZI BAŞINIZA TOPLAYIN"

Yunanistan’ın ayaklarının yere basması gerektiğinin altını çizen Akar şunları söyledi:

“Aklınızı başınıza toplayın, herhangi bir şekilde üçüncü tarafların söylemlerinden dolayı kendilerinizi havada görmeyin, ayaklarınız yere bassın. Akıllı ve mantıklı olun. Konuşalım, sulh sukuneti sağlayalım. Yunanistan’da belli siyasiler iç politik hesaplarla maalesef ortalığı karıştırıp ortamı geriyorlar. Bu yapılan gerginlik ve beyhude silahlanma gayreti var. Bunların hepsi silahlanma yarışı beyhude gayrettir. Özellikle Yunan halkının refahına kast ediyor. Yunanistan ilaveten silahlanma hevesleri içinde, bu da onların düzenini bozuyor. Herkesin bunu görmesi lazım. Yunanistan’daki bazı siyasiler, emekli asker, diplomat, akademisyenler dahil aklı başında olanlar görüp ikaz ediyorlar. Bunlara kulak verin. Biz burada barışı, istikrarı, diyalogla uluslararası hukukla sağlayalım. Ege’nin zenginliklerini adil şekilde paylaşalım. Hala sıkıntılar var, bazıları bu iyiniyet iyi adımları da tahrip ediyorlar. Bunun da farkındayız. Türkiye’nin bir tehdit olmadığını ifade ediyoruz. Türkiye güçlü, güvenilir, etkin bir müttefik. Bunu bilin davranış ve hareketinizi buna göre düzenleyin”

“TÜRKİYE'NİN YAPTIKLARI SADECE 85 MİLYONU DEĞİL MİLYARLARCA İNSANI İLGİLENDİYOR" 

Türkiye’nin Ukrayna Rusya savaşında büyük faktör olduğunu hatırlatan Akar, “Türkiye, önemli etkisi olan bir ülke. Huzurun, barışın sağlanması için aktör. Bunun hepsinde Cumhurbaşkanımızın görüşmeleri etkili oldu. Ciddi rahatlama sağladı. Azerbaycanlı kardeşlerimizle gece gündüz beraberiz. Kıbrıslı kardeşlerimiz bizim kardeşlerimiz,. Milli davamız. Orada hiçbir şekilde taviz vermemiz söz konusu değil. Eşit egemen iki devlet istiyoruz. Libya ile 500 yıllık geçmiş dostluk var. Libyalı kardeşlerimizin huzura kavuşması için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Ortadoğu, Ortaasya, Afrika’da dost kardeş ülkelere yapılacak ne varsa, dostluğumuzu sürdürüyoruz. Türkiye gerçekten tarihi değerleri coğrafyası ile güçlü etkin caydırıcı. Ordusu genç; nüfusu ile önemli ülke olduğunu, güçlü ülke olduğunu gösteriyor. Önemli hususlardan biri bu coğrafyada hayatta kalmak yaşayabilmek için güçlü olmak mecburiyetindeyiz. Ordu bir seçenek değil, bir mecburiyettir. Etkin, caydırıcı, saygın ordu olmazsa olmaz. Parti olarak Ak parti kurulduğu günden bu güne çok önemli işler, hizmetler yaptı. Eserler üretti, üretmeye devam ediyor. Güçlü Türkiye için yapmamız gerekenler var. Onun için çalışmak lazım. Yarın değil bugün çalışmalıyız. Hem hukuki, hem vicdanı, hem de manevi anlamda ülkemiz adına yaptığımız çalışmalar 85 milyonu değil milyarlarca insanı ilgilendiriyor. Nereye gidersek gidelim herkesin ama herkesin Türkiye’den beklentisi var. Uzakdoğu dahil. Bu manada sorumlu olarak gayretlerimizi sürdürmemiz lazım. Çanakkale ruhunun da çok önemli olduğunu ifade ediyorum. Bu ruh ile aşamayacağımız engel olmadığının bilincinde olmamız lazım. Türkiye yüzyılı vizyonuyla çalışmamız lazım. Sorumluluk ve geleceğimizi hatırlatacak; asil milletimizin sevgisi ve güveni duasıyla bizim milli manevi değerlerimiz çerçevesinde aldığımız ilhamla ülke ve Türk Silahlı Kuvvetler olarak aşamayacağımız zorluk yok” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 23
 • @dertli 1 yıl önce Şikayet Et
  Sabreden taraf niçin hep Türkiye oluyor?Madem bu bir korku değilse..Nereye kadar sabredeceğiz?Adamlar burnumuzun dibinde artistlik yapıyor efeleniyor buna niçin tahammül ediyoruz?Gücümüz mü yok askerimiz mühimmatımız mı yok bence sabrında bir sonu olmalı bir avuç yunanlıyla başa çıkamayacak isek boş konuşuyoruz....
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  yunanistan ile harp , avrupa + abd ile harp anlamina gelir, hadi vatandaş olarak internetden harbe başlayin kullanmayin
  Cevapla
 • Orhan0708 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok konuşuyorsunuz ve bu caydırıcılığımızı zedeliyor. Az ama öz konuşun. İşte o zaman tesirli olur.
  Cevapla
 • Biz 1 yıl önce Şikayet Et
  O kadar çok ve uzun kouşuyorki kendisine,mevkisine yakışmıyor.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Perdenin arkasinda Yahudi,70 seneden beri ayni tiyatro,ayni sahne.Duyduguma göre Israil kendi anayasasini oymaya calisiyor...
  Cevapla
 • Çıban onlar 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen bize nerede nekadar düşman varsa yahudi ve İngiliz ortaklığı var Amerika onların kuklası başkası bizimle bukadar uğraşmaz
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistannnnnn SIRANI BEKLEEEE.... Sıradakiler...1. Barış Kalkanı........ 2. Afrin Harekatı.........3. Libya Harekatı...........4. Gardaş Azerbaycan ve KARABAĞ.....5. GARA ve PKK inleriii...6. Suriye kuzeyi ABD conileri. Siz az daha bekleyin sıranız hemen gelecek Yunanistan..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere'yi köşeye sıkıştıran Gazze sorusu! Ağzını açıp cevap bile veremedi
ABD'den küstah açıklama! İsrail'in sivilleri kasten öldürdüğüne dair kanıt göremedik