2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Resmi rakamlar paylaşıldı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkaya, "YSK raporunda 466 bin Suriyeli seçmen bulunduğu" iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık da seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı.

2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Resmi rakamlar paylaşıldı
2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Resmi rakamlar paylaşıldı
GİRİŞ 02.12.2022 22:06 GÜNCELLEME 02.12.2022 23:54
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, "seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi" iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunmaktadır." açıklamasında bulundu.

İDDİALARA RAKAMLARLA CEVAP

Genel Müdürlük tarafından, bazı basın kuruluşları ve sosyal medyada yer alan "Seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi" iddialarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada, "Günümüz itibarıyla 125 bin 563'ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108'i çocuk olmak üzere 221 bin 671 Suriyeli, Türk vatandaşlığını kazanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bilindiği üzere bir kişinin doğum yerinin yurt dışı olması o kişinin yabancı olduğu anlamına gelmediği gibi Türk vatandaşlığını kazandığı anlamına da gelmemektedir. Yani vatandaşlık kazananların dışında kalan bu kişiler, yurt dışında doğan, anne ve/veya babası Türk vatandaşı olan (doğumla Türk vatandaşı olan) vatandaşlarımızdır.

Bu kapsamda nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunmaktadır."

Açıklamada, seçmen kütüğünün oluşturulma sürecine de yer verilerek, "Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Genel Müdürlüğümüzden temin edilen ham verilerle birlikte, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 7'nci ve 8'inci maddelerinde belirtilen hususlara göre, diğer kurumlardan aldığı veriler (silah altında bulunanlar, askeri öğrenciler, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklı olanlar) düzenlenerek seçmen kütüğü oluşturulmakta ve bu ham veriler, YSK tarafından siyasi partilerle paylaşılmaktadır." ifadesine yer verildi.

YSK'DAN DA AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkaya, seçmen kütüklerinin sürekli bilgi toplamayla her seçim döneminde güncellendiğini belirterek, ​​​"YSK'nin incelemelerinin ardından hazırlanan seçmen listeleri son derece güvenlidir. Haberlerde iddia edildiği gibi bir raporumuz bulunmamaktadır." dedi.

Akkaya, "YSK'ya ait seçmen kütüğüne ilişkin raporlarda, Suriyeli seçmen sayısının 466 bin 105 olduğu" yönündeki haberlerle ilgili AA muhabirine açıklama yaptı.

ÖYLE BİR ÇALIŞMAMIZ BULUNMUYOR

Kurulun böyle bir rapor hazırlamadığını belirten Başkan Akkaya, "Seçmenleri doğum yerine göre kategorilendirdiğimiz bir çalışmamız da bulunmuyor." bilgisini verdi.

Akkaya, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü adres kayıt sistemindeki verilerin sürekli bilgi toplanarak, her seçim döneminde güncellendiğini anlattı.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un 47'nci maddesi gereğince bu listelerin, seçime katılma hakkına sahip siyasi partilere de verildiğini hatırlatan Akkaya, şunları söyledi:

"Seçmen kütükleri, sürekli bilgi toplanarak, her seçim döneminde güncelleniyor. Yapılan incelemelerin ardından listeler 'Sandık Bölgesi Askı Listesi' haline getiriliyor. İtiraz ve incelemelerin de tamamlamasıyla seçmen kütüğü listesi kesinleştirilerek, sandık seçmen listesi son halini alıyor."

İlgili yasa maddeleri uyarınca, bugüne kadar sistemin böyle işlediğini belirten Akkaya, "YSK'nin incelemelerinin ardından hazırlanan seçmen listeleri son derece güvenlidir. Haberlerde iddia edildiği gibi bir raporumuz bulunmamaktadır." dedi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 104
 • Muhammed çetiner 1 ay önce Şikayet Et
  Neden kullanuyoki haırdır yav bende koyu bi akpartiliyim gitmesi gerek bunların yoksa vallahi de billahide ak partiyee ben de ailemde oy vermeyecek ekonomi falan umrumda değil ama yeter artık da saygı duyduk yeterr da artık gitsinler
  Cevapla
 • Emekli ve Öfkeli 1 ay önce Şikayet Et
  Otutum dolașıma evet ama vatandașlık ve seçmenlik asla. Lübnan ürdün ve ırakta suriyeliler kamtan çıkmayı bırak ançak bir yerli nezaretinde çıkabilir. Öyle olmalı
  Cevapla
 • medo 1 ay önce Şikayet Et
  Suriye dediğiniz yer bin yıllık Türk toprağı, daha dün denilecek bir zaman önce, belki o günleri gören hala yaşayan insanlar bile vardır, Suriye'nin Konya'dan bir farkı yoktu bir Anadolu şehriydi. Birileri eline bir cetvel almış bir köyü bile ortan ikiye bölerek bir sınır çizmiş, buradaki ahmak sürüsü de Türk'tü, Suriyeliydi, Iraklıydı diye burada tepiniyor. Acaba onlara da bir lokma verilir de ben azgın mideme bir lokma daha az atar mıyım diye. Midesinden başka bir meselesi, bir davası, bir ilkesi, yanlışı doğrusu olmayanlar ancak hayvanlardır, memlekete millete bir faydası olamayan birer asalaktır.
  Cevapla
 • Tokat 1 ay önce Şikayet Et
  Hiçbir suriyeli benim ülkemin kaderi hakkında söz sahibi olamaz! Gelen mülteciler yüzünden ekonominin kiraların bu halde olduğunun farkında değilmisiniz !
  Cevapla
 • angut 1 ay önce Şikayet Et
  alman vatandaşı kaç türk var haberleri yok herhal. ırak suriye musul kerkük hepsi bizim toprağımız ve orada yaşayan bizim eski vatandaşlarımız zaten. yarın hepsini geri alacağız Allah ın izniyle. elin çinlisi imparatorluk döneminden kalma bütün topraklarını geri almaya çalışıyor ruslar da aynı şekilde. biz niye almayalım.
  Cevapla
 • Mmm 1 ay önce Şikayet Et
  Türkler almanyaya gidip her türlü zorluğa eziyete katlanarak alman vatandaşı oldu. Ama suriyeliler burada kendi öz Türk vatandaşlarından üstün tutulup ülkenin asıl sahibi haline getiriliyor. Sadece Vergi dairesi ve askerlik şubesine sokulmuyorlar. Plajlar avmler sahiller oteller barlar eğlence yerleri hastaneler restoranlar her yer onlara öncelikli. Sanki Türkler azınlık oldu onlar ülkenin sahibi oldu. Görmeyen kör gözleriniz KÖR olsun insallah
  Cevapla
 • Osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen zaten Suriye Irak Türkiye bağlanacak referandum olsa direk bağlanıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
109 ton rezervli altın madeni açıldı! Erdoğan: Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık
Akşener’den CHP’ye operasyon: İmamoğlu üzerine oynamasının nedeni...