Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl ödüllerini verdi! Dikkat çeken Ayasofya çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Necip Fazıl Ödülleri Töreni'nde konuştu. Erdoğan ödül sahiplerini açıkladı. Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü ise, Azerbaycanlı Elçin İlyasoğlu Efendiyev'e verildi.

GİRİŞ 02.12.2022 20:24 GÜNCELLEME 03.12.2022 09:34
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Necip Fazıl Ödülleri Töreni'nde konuştu. Erdoğan ödül sahiplerini açıkladı. 

 • Necip Fazıl Şiir Ödülü Mehmet Can Doğan,
 • Necip Fazıl Hikaye ve Roman Ödülü Ayşegül Genç,
 • Necip Fazıl Fikir Araştırma Ödülü Mustafa Özel,
 • Necip Fazıl İlk Eser Ödülü Elif Genç ve Can Acer,
 • Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü Elçin İlyasoğlu Efendiyev,
 • Necip Fazıl Saygı Ödülü İlhami Atalay.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Rüzgarı başka yerden alarak esenlere bakmayın. Hiçbiri zalim karşısında konuşamaz, zulüm karşısında direnemez.

Milletler dirayetli liderler ve üretken ilim kültür, sanat insanlarına sahip oldukça yükselir. Bunları kaybettikçe de geriler. Bazı dönemlerde üzeri küllense de bu vasıfları bünyesinde barındıran bir millet önünde sonunda o beklenen şahlanışı gerçekleştirir. Üstad bu küllerin en yoğun şekilde üzerimize çöktüğü dönemde, milletimizin üzerindeki közü eserleriyle canlı tutarak, harlayarak bugün yaşadığımız büyük atılıma zemin hazırlamıştır. İnşallah bu mirası hem sahiplenecek hem zenginleştirecek yolda giderek hızlı bir şekilde ilerliyoruz.

"ÜSTADIN ATEŞİNİ YAKTIĞI IŞIK YOLUMUZU AYDINLATMAYA DEVAM EDECEK"

Her ne kadar birileri karamsarlık havasıyla ülkemizin üzerine tekrar emperyalist emellere hizmet eden bir kült katmanı katmak isteseler de Allah'ın izniyle başaramayacaklardır. Aralarında 15 Temmuz'un da olduğu her hadise bize milletimizin istiklali ve istikbali uğrunda neler yapabileceğini tekrar tekrar göstermiştir. İnşallah asırlar boyunca üstadın ateşini yaktığı meşalenin ışığı yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Bugün burada ülkemizin ilim, sanat ve kültür hayatına yön veren eserleriyle ruhumuza dokunan siz kıymetli dostlarımla bir kez daha buluşmanın bahtiyarlığı içindeyim.

"AYŞEGÜL GENÇ HANIMEFENDİ VE MUSTAFA ÖZEL HOCAMIZI TEBRİK EDİYORUM"

9. Necip Fazıl Ödülleri'nin edebiyat ve fikir dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ödüllerini takdim edeceğimiz sanat erbabı kardeşlerimizi gönülden tebrik ediyorum.

Edebiyat dünyamızın her yayınında emeği bulunduğunu bildiğim Mehmet Can Doğan kardeşimizi özellikle tebrik ediyorum. Kendisine Necip Fazıl Şiir Ödülü'nü veriyoruz. 

Bu yıl Necip Fazıl Hikaye ve Roman ödülünü Ayşegül Genç hanımefendiye takdim edeceğiz. Eserlerinde mutlak güzel, mutlak hakikat arayışını baş köşeye oturtan kardteşimizi tebrik ediyorum.

Mustafa Özel hocamızı iktisat ilmine karşı ilgi ve sevgi uyandıran yazılarıyla yakından takip ediyoruz. Onun eserlerinden ve sohbetlerinden aldığı cesaretle girişimcilik yoluna giren, ilerleyen müteşebbislerimiz üretim, istihdam ve ihracat destanları yazıyor. Hocamızın çok yönlü araştırmacı kimliği, roman diliyle siyaset, iktisat, iş hayatı başlıklarıyla verdiği eserleriyle kendini bir kez daha gösterdi. Bu yılki Necip Fazıl Fikir Araştırma Ödülü'nü takdim edeceğimiz Mustafa Özel hocamızı tebrik ediyorum.

"ELİF GENÇ VE CAN ACER KARDEŞLERİMİ AYNI ŞEKİLDE TEBRİK EDİYORUM"

Her yıl verdiğimiz ilk eser ödülleriyle genç kardeşlerimizi cesaretlendiriyor, teşvik ediyoruz. Bu yıl Necip Fazıl İlk Eser alanındaki ödül için iki genç kardeşimizi layık gördük. Okuyucularıyla, Düşünsene Hızır Bendim eseriyle buluşan Elif Genç, Demirin Demiri Kesme Sesi ile Can Acer kardeşlerimi de aynı şekilde tebrik ediyorum. Bu iki genç yetenekten inşallah kıymetli, yetenekli eserler bekliyoruz. Durmak yok, yola devam.

ULUSLARARASI NECİP FAZIL ÖDÜLÜ ELÇİN İLYASOLĞU EFENDİYEV'E

Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü'nü, Azerbaycanlı kardeşimiz Elçin İlyasoğlu Efendiyev'e veriyoruz. Türkiye-Azerbaycan dostluğunun samimiyeti, dayanışması, hasbiliği ile dünyada örnek gösterildiği dönemde verdiğimiz bu ödülü ayrıca anlamlı buluyorum.

NECİP FAZIL'A SAYGI ÖDÜLÜ RESSAM İLHAMİ ATALAY'A

Necip Fazıl Saygı Ödülü'nü tevcih edeceğimiz İlhami Atalay kardeşimiz mümtaz bir isimdir. Asırlara sari milli birikimimizi modern sanatın imkanlarıyla harmanlayarak, manevi hassasiyetlerimizi de gözeten duruşun önde gelen temsilcisidir. Sayın İlhami Atalay'ı da tebrik ediyorum.

Biz bu tür ödül törenlerini hak teslimi olarak görüyoruz. Medeniyetimizin yeniden yükselişi yolunda fikirde, sanatta, kültürde de maziden atiye köprüler kurarak üstad gibi fikir çilesi çekerek üreterek eser ortaya koyan, gayret gösteren herkese tekrar şükranlarımı sunuyorum.

"ONDAN ALDIĞIMIZ İLHAMLA YOLA DEVAM EDİYORUZ, EDECEĞİZ"

Yahya Kemal'deki tarih şuuru, Ahmet Haşim'deki beşeri endişe, Mehmet Akif'teki İslami hassasiyeti Necip Fazıl'da en yetkin, etkin, en çarpıcı ifadeye kavuşmuştu. Üstadın şiir, nesirde de tamamen kendi şahsına münhasır bir tarzı vardır. Tercih ettiği orijinal kelimeler, özgün tamlamalar, yeri gelir öfkeyi, yeri gelir hicvi bir arada kurmaktaki marifeti, ritmini kah artırıp, kah düşüren tarzı muhataplarını adeta başka bir iklime taşırdı. Ama hepsinden öte ondaki yürek, cesaret.

Yargıya girdi, çıktı ama üstad yılmadı. Yeri geldi hakimler kendisine 'artık bıktık senden' dediklerinde 'Siz hancı ben de bu davada yolcu oldukça, ben de bu hana daha çok uğrarım' diyerek cevaplamıştır. Bizler de ondan aldığımız ilhamla inşallah bu yolda devam ediyoruz, devam edeceğiz. Muasırı olduğu yazarlarla kıyaslandığında onun okurlarıyla kurduğu bağ da çok farklıydı. Baskı dönemlerinde sesini siyaset alanına yansıtmaktan mahrum kalmış kitleler, onun gür sadasında kendi iç seslerinin yankısını bulmuştu.

"AYASOFYA'YA BİR GÜN AÇILACAK" DERKEN BUNU İFADE EDİYORDU

Tek parti zihniyetinin inatla ve ısrarla yürüttüğü sözde dilde sadeleştirme faaliyetleri yaşanan altüst oluşunun en önemli sonuçlarından biriydi. Diliminizin musiki kudreti kazanması, kelimelerimizin name güzelliği alması için verilen onca emeğin, birikimin üzeri sinsice örtülüyordu. Asıl gaye devletimizin müesseselerine ve milletimizin gönlüne kazınan ecdadın izlerini sürmekti. Necip Fazıl'ın dil hassasiyeti bu bakımdan çok büyük önem arzeder. Büyük Doğu'nun yayınının defalarca durdurulması onu yolundan döndürmeye yetmemiştir.

Bugün Türkiye Yüzyılı diyerek yeni vizyon koyarken aynı zamanda üstadın da hayalini hayata geçiyoruz. Üstad şayet bugün yaşasaydı herhalde 'müjdeler olsun size, doğdu batmayan güneş' sözünü çok daha gür bir sada ile tekrar söylerdi. Üstad nesillerin mücadelesi uğruna hayatlarını adadıklarını Ayasofya'nın ibadete açılmasından bile etkilenmeyenleri gördükçe, ahlakı olmayanın her mücadeleyi yanlış bulan tavrını hatırlatırdı. Bunu bize defalarca Sultanahmet meydanında, Cağaloğlu'nda Milli Türk Talebe Birliği'nen konferans salonunda tekrarlamıştır. 'Ayasofya bir gün açılacak' derken hep bunu ifade etmişti. Rabbime hamdolsun onun o ideali, onun o hedefi gerçekleştiği gibi onun icrası da bize nasip oldu.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 18
 • Semendire 2 ay önce Şikayet Et
  Öncelikle Necip Fazil üstadımıza Allah rahmet eylesin. Biz 60.. 70. 80. 90. Yillarin neslinin feneriydi . Mekani cennet olsun. Bu feneri taşıyan Reise selamlar olsum. Ayağına taş değmesin.
  Cevapla
 • Yusufizm 2 ay önce Şikayet Et
  Ayasofya ya ibadet dışındaki ziyaretçi sayısı kadar yoğun ki ibadet için gidenler namaz vakitlerinde maalesef çok zor giriyor vede vakti kaçırıyor. İbadet için gelenlere giriş kapısı en azından namaz vakitlerinde ayrı olarak düzenlense güzel olacağı kanaatindeyim
  Cevapla
 • Memo 2 ay önce Şikayet Et
  Gardaşlara can feda.yaşasın Azerbaycan Türk kardeşliği
  Cevapla
 • Garipler 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaskanim mutahit mağduru olmuş riskli yapı yıkım karari olan müstakil evlere ruhsatsız olduğu için adana şehircilik müdürlüğü güçlendirme izni vermiyor maksat depreme karşı dayanıklı hale getirmekse neden izinvermiyorlar sokağa atiyorlar Suyumuzu elektriği kesiyorlar adana seyhanda yaklaşık 300 aile var yaşlılar hasta yetim öksüz özürlü insanlar perişan biz evlerimizi projesini cizdirerek depreme karşı güçlendirme yaparak oturmaya devam etmek istiyoruz efendim imar affını kaçırdık ruhsatimiz yok lütfen çok acil bizimle ilgilenin adana çevre ve şehircilik il müdürlüğünde liste var efendim mutahit mağdurlarının
  Cevapla
 • Ayşe 2 ay önce Şikayet Et
  Ayasofya Fatihi, Şanlı komutan. Allah ömrüne ömür katsın. Düşmanlarının zillet içinde nasıl yok olduklarını göstersin. Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş ve Gaziantep'te şiddetli deprem! Başkan Erdoğan'dan açıklama!
Gomez başladı Icardi bitirdi! Galatasaray, Trabzonspor'u 2 golle devirdi