6'lı masa çıkışı: Yanlış hesap yapıyorlar! Aday o isim olmalı

Türkiye'nin Sesi Partisi Genel Başkanı ve eski HDP milletvekili Ayhan Bilgen katıldığı programda Cumhurbaşkanlığı seçimleri için dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

6'lı masa çıkışı: Yanlış hesap yapıyorlar! Aday o isim olmalı
6'lı masa çıkışı: Yanlış hesap yapıyorlar! Aday o isim olmalı
GİRİŞ 04.12.2022 21:48 GÜNCELLEME 04.12.2022 21:48
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

HDP'den ayrılacak Türkiye'nin Sesi Partisi'ni kuran Ayhan Bilgen, TV100'de katıldığı programda siyaset gündemine ilişkin açıklamaa bulundu. Bilgen, 6'lı masa ve tartışılan adaylıkla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

Bilgen şu ifadeleri kullandı;

ALTILI MASA İTTİFAK OLARAK SEÇİME GİRECEK Mİ EMİN DEĞİLİM

Altılı Masa gerçekten bir ittifak olarak seçime girecek mi emin değilim. Sayın Kılıçdaroğlu'nun rövanşist bakış açısını değiştiren yaklaşımını, partisini değiştirme çabasını çok değerli buluyorum. Altılı Masa'da daha bir ortak programda uzlaşamadı. Ortak bir programda uzlaşmadan nasıl seçime ortak girecekler. İki ortaklıkları bir Erdoğan karşıtlığı, bir de parlamenter sistem. Toplumun gündemiyle siyasetin gündemi arasındaki makas çok açık. Toplumun gündeminden çok faklı.ADAYLIK KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN HAKKI

Masadaki bazı aktörler oldu bitti havasında son anda işi kurtaracaklarını sanıyorlar. Genel başkanlar konuşmaz ama başka konuşanlar mutlaka çıkar.  Ortak aday çıkaracaklarının zor olduğunu düşünüyorum. Adaylığın Kemal Kılıçdaroğlu'nun hakkı olduğunu düşünüyorum. Meral Hanım, iki büyük parti olarak biz yola beraber çıktık. Diğerleriyle beni denk görme diyor. İki aday öneriyor. Bunun önemsenmesini istiyor. Türkiye toplumu bir kişinin altı kişiyle ülkeyi yönetmesini doğru karşılamaz. Bu hesabı kim yapıyorsa yanlış yapıyor. Bu demokrasiye aykırı bir şey. Bir kişi halk seçecek ama o yönetmeyecek deniyor. Bunu Türkiye toplumu kabul etmez. Bir karar alacağında dönüp beş kişiye soracak. Bu da kriz olarak görülür.

BEN BAŞKANLIK SİSTEMİNİN İYİLEŞTİRİLMESİNDEN YANAYIM

Ben Başkanlık Sistemi'nin iyileştirilmesinden yanayım. Parlamenter Sistem'in değişmesini savunurdum. Ama bu Başkanlık Sistemi olmamalıydı. Anayasa ortak bir çatıdır. Kutuplaşarak anayasa yapamazsınız. Ülke yönetemezsiniz. Altılı Masa'nın anayasa önerisi de yarı başkanlık sistemi önerisidir. Türkiye'de güçler ayrılığına ihtiyaç var. Başkanlık Sistemi güçler ayrılığı açısından daha avantajlıdır. Tek adamlığın alternatifi bir kadın, beş adam değil. Türkiye'yi parti bürokrasileri yönetiyor. Bundan kurtulmamız gerekiyor. Eğer bundan kurtulamazsak Balkan Savaşları gibi bir şey yaşamaya doğru gidiyoruz.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 23
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Çevir kazı yanmasın bu ülke koalisyon hükümetlerinden çok çekti bunların yapacağı iş değil ülke yönetmek
  Cevapla
 • bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  Kapsamlı bir TERÖR YASASI ACİLEN ÇIKARILMALIDIR...................
  Cevapla
 • Y.G65 1 yıl önce Şikayet Et
  bu adam acaba Tarzan Rıfkı olmasın yakasına bakın başka bir şey takmış olmasın
  Cevapla
 • dersenell 1 yıl önce Şikayet Et
  Millet ittifaında ilk defa makul mantıklı konuşan birini gördüm. 6'lı +1 masasında ilk defa gözü toplumu ve dünyayi gören birini gördüm helal olsun.
  Cevapla
 • EKO 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru... Yok birbirinizden farkınız...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Vatandaşın köprüyü trafiğe kapattığı anlar! İşte ilk görüntüler
Namaz kılan vatandaşlara küfürler etti: Hepsi salak gibi namaz kılıyor