Şentop'tan Kılıçdaroğlu'nun "Gazi Meclis" sözlerine tepki: Saygısızlık!

TBMM Başkanı Şentop, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, "Gazi Meclis falan filan... Bırakalım o ayakları" sözlerine tepki gösterdi. Şentop, "Büyük bir saygısızlık" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 06.12.2022 15:30 GÜNCELLEME 06.12.2022 16:47
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Gazi Meclis" ifadesine itirazına ilişkin, "Meclisimizin bu unvanına karşı saldırıyı büyük bir saygısızlık olarak değerlendiriyorum." dedi.

Şentop, Meclis Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonunun "Uluslararası Yaşlı Refahı Çalıştayı" sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"BÜYÜK BİR SAYGISIZLIK"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Gazi Meclis" ifadesine itirazına ilişkin değerlendirmesi sorulan Şentop, şöyle konuştu:

"Meclisimizin, 'Gazi Meclis' unvanı sadece TBMM'ye ait bir unvan. Dünyada hiçbir parlamentoya nasip olmayan bir unvandır. Önce TBMM, milli mücadeleyi yöneten bir Meclis'tir, daha sonra devletimizi kuran bir Meclis'tir. Esasen birçok ülkede devlet, kurumlarıyla mevcut, parlamentolar sonradan oluşturulmuştur. Bizde ise Meclisimiz, devleti yeniden bütün kurumları ile inşa eden bir Meclis'tir. Meclisimizin gazilik unvanını tesadüfen veya tarihin sadece belli bir döneminde elde etmiş olmadığını, 15 Temmuz gecesi burada kahramanca bir direnişle de bulunan arkadaşlarımız göstermiştir. Bu açıdan Meclisimizin bu unvanına karşı saldırıyı büyük bir saygısızlık olarak değerlendiriyorum. Kim yaparsa yapsın. Ayrıca TBMM'ye hürmeti olmayanların, millete herhangi bir vaadi de olamaz. Parlamento, bu parlamentodur. Seçimden önce de aynı seçimden sonra da aynı parlamento. Eğer bu parlamentoya saygı göstermiyorsanız, niye siyaset yapıyorsunuz, niye bu parlamentonun içinde bulunuyorsunuz?"

Meclis Başkanı Şentop, milletvekillerinin birçok sorumluluğu bulunduğunu ancak birinci meselenin TBMM'ye saygı göstermek olduğunu vurguladı. Şentop, Meclis'e ve gazilik unvanına karşı bir saygısızlığı, hiç kimsenin mazur görmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

"HAKARET, FİKİR HÜRRİYETİ DEĞİLDİR"

Şentop, bütçe görüşmelerinin, özel bir görüşme takvimi içinde yapıldığını belirterek, herkesin takvimin işleyişini de dikkate alarak, bu sorumluluk içinde hareket etmesini istedi.

TBMM Başkanı Şentop, Meclis'in kişisel bir mekan olmadığının altını çizerek, milleti temsil sorumluluğu içinde hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.

Parlamentoların konuşma mekanları olduğunu dile getiren Şentop, "Hakaret, fikir hürriyeti değildir. Gürültü yapmak, bir fikir açıklamak değildir. Parlamentonun çalışmalarını, konuşanların fikirlerini açıklamasını saygıyla takip etmek lazım. Farklı görüşü olanların da sözlerini söyleyebilecekleri imkanlar iç tüzüğümüzde de vardır." ifadelerini kullandı.

Fikre fikirle cevap verileceğine işaret eden Şentop, sıra kapaklarına vurarak, slogan atarak, parlamentoda değil de sanki ilkokulda öğrencilerin koro faaliyetinde gibi kürsüdeki hatipleri konuşturmamaya çalışmanın, yanlış işler olduğunu, TBMM'ye yakışmadığını belirtti.

Şentop, milletin takdirinden hiçbir şeyin kaçmayacağını sözlerine ekledi.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ? 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Gazi Meclis falan filan... Bırakalım o ayakları. Gazi Meclis bellidir, ne olduğu bellidir" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 16
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Bırakın oyalansın idare edin
  Cevapla
 • Sahipkıran 1 yıl önce Şikayet Et
  Eee ermenioğlu ndan başka ne beklenir... Milli ve kutsallara saldırı... Kendinden bekleneni yapmış!
  Cevapla
 • Haci Halil Yurtsever 1 yıl önce Şikayet Et
  ya bu adam hic birseye inanmiyorki buna görev verdiler onu uygulamaya calisiyor
  Cevapla
 • Kızgın 1 yıl önce Şikayet Et
  İşte bunlar için ne meclis nede milletin bir değeri var.Bunlar sadece kendilerine verilen görevi yerine getiriyorlar.Tek dertleri Türkiye yi yönetilemez bir hale getirip dışardaki kan emicilerin emrine vermek.Bu gerçekten büyük bir Milli güvenlik sorunudur.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Gazi meclise Ak Partili bir vekil ya da Cumhurbaşkanı ; Ya ne gazisi geçin bu ayakları demiş olsaydı şu an bırakın Türkiye yi taa Amerika'dan bile ses gelir cumhuriyet elden gidiyor, şeriat gelecek diye ortalık yıkılırdı. Ne şanslı bir parti bu chp. Ne yapsa sorgulanmıyor.
  Cevapla
 • Dadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanım diyipte bunlara oy verenlerin sayesinde tabiki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF anlaşmayı duyurdu! Süper Lig'in yeni yayıncısı belli oldu
Kassam’dan İsrail’e ‘tünel’ sürprizi: Kazdı, çıktı, vurdu!