Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Zelenski ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün öğle saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüşerek kara harekatı mesajı verdi. Erdoğan, Putin'in ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüştü.

GİRİŞ 11.12.2022 19:23 GÜNCELLEME 11.12.2022 20:11
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, enerji başta olmak üzere Türkiye-Rusya ilişkileri ele alındı, tahıl koridoru ve terörle mücadele dahil bölgesel konular değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, ortak gayretlerle şimdiye kadar 13 milyon tonun üzerinde tahılın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını temin ettiklerini; tahıl koridoru kapsamında farklı gıda ürünlerinin ve tedrici surette başka emtianın da ihracına yönelik çalışmalara başlayabileceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın en kısa zamanda sona erdirilmesinin samimi temennileri olduğunu dile getirdi.

PKK/YPG/PYD’nin Suriye’nin kuzeyindeki bölücü faaliyetleri ve Türkiye’yi hedef alan terör saldırılarının devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılındaki Soçi Mutabakatı’na uygun şekilde teröristleri ilk planda sınır boyunca en az 30 kilometre derinliğe kadar temizlemenin önem ve öncelik arz ettiğini belirtti.

ERDOĞAN ZELENSKİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, zorlu geçecek kış aylarında Ukrayna halkının insani yardım ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da ağırladıkları Ukraynalı yetim çocuklar ve refakatçilerinden oluşan 1.033 kişilik grupla eşi Emine Erdoğan’ın yakından alakadar olduğunu belirtti.

Tahıl koridorunun farklı gıda ürünlerini ve diğer emtiaları kapsayacak şekilde genişletilebileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zaporijya Nükleer Enerji Santrali konusunda da çözüme yaklaşılmasını temenni ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin G-20 Zirvesi’nde açıkladığı barış planının hayata geçirilmesine yönelik çabalara verilebilecek katkıları da değerlendirdiklerini ifade etti.

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 50
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne 30-50 Kilometresi,bizim Haritamiz belli.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  amerikayiyaratanALLAHşeytani niye yaşattıysan
  Cevapla
 • Ali okul mevzunu 1 yıl önce Şikayet Et
  Tayip baba bizi hiristanlara yedirme pilalan AB batı gözü Avrasya Türki İran ukrannyda savaşı uzak olmaz rusyala birlik olon kapıları çok Yunanistan Bulgaristan Romanya polanya tebirli her seniue
  Cevapla
 • Yiğido SİVAS 1 yıl önce Şikayet Et
  Hadi hayırlısı ALLAH şanlı şerefli ORDUMUZA yeni destanlar yazmayı nasip eylesin ŞAM a TÜRKÜN bayrağını dikmezsek bize bu coğrafyada rahatlık YOK
  Cevapla
 • Garipler 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaskaaaaaaaaaaaanim çok acil adana seyhanda yaklaşık 300 tane müstakil tek katlı 2 katlı ve 3 katlı yıllarca alın teri ile çalışıp 1 ev yaptık 2015 yılında bizim sokakta 5 komşu mutahite anlaşarak kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaptik evlerimizden karot numunesi aldırıp riskli yapıya çıkardı aradan geçen 8 yılda inşaata başlayamadı iflaz etti hapislerde yattı şimdi Adana şehircilik il müdürlüğü çıkın yıkacam diyor yerine ev vermiyor çözüm sunmuyor suyumuzu elektrigimizi kestirip sokağa atmaya uğraşıyor ruhsat ve yapı kayıt belgemiz yok depreme karşı güçlendirme yapalım diyoruz onada yok diyorlar komşum uzuntuden kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti lütfen acil yardım ediniz
  Cevapla
 • Ne demiş 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle yapılar Mersin'de de var chhli belediye müteahhitleri almaya çalışıyor Fakirlerin evlerinde göz diktiler ne olacak halimiz inşaallah iyi olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'dan flaş Batshuayi açıklaması!
ABD basınından Altay tankı övgüsü: Sınıfının en iyisi